Krajský soud v Plzni poslal v pondělí do zabezpečovací detence šestačtyřicetiletého muže, který letos v březnu v Dešenicích na Klatovsku zavraždil svého syna. Po činu se muž pokusil spáchat sebevraždu – vyskočil z okna a způsobil si těžká poranění mozku. Podle znalkyně byl v době činu nepříčetný a nedokázal rozlišit nebezpečnost svého jednání ani ho ovládat. Vzhledem k tomu není za své jednání odpovědný. Soud tak vyslyšel návrh státního zástupce o umístění muže do detence, neboť jeho další pobyt na svobodě označila znalkyně jako společensky nebezpečný a jeho další chování za zcela nevyzpytatelné. Rozsudek není pravomocný.
Při sebevražedném skoku z okna si muž těžce poranil mozek, v důsledku čehož se u něj vyvinula duševní porucha, organický psychosyndrom. Tyto změny jsou podle znalkyně nevratné a při současných znalostech medicíny neléčitelné. Případný mužův pobyt na svobodě znalkyně označila za „časovanou bombu“.
Vražda v Dešenicích, městysu ležícím 20 kilometrů jihozápadně od Klatov, se stala 15. března dopoledne. Muž tam nožem zavraždil svého syna v den jeho 14. narozenin a pak vyskočil z okna v prvním patře domu. Chlapci už nedokázali záchranáři pomoci, muže převezl vrtulník v kritickém stavu do plzeňské nemocnice.
Psycholog o vraždě chlapce na Klatovsku: Pokud ho zabil otec, potrestal hlavně sám sebe
Klatovští kriminalisté dál pracují na vyřešení případu vraždy teprve 14letého chlapce. Podle dosavadních výsledků vyšetřování má mít jeho smrt na svědomí vlastní otec. Štáb CNN Prima NEWS mluvil s psychologem Karlem Humhalem, který objasnil, co může rodiče k takovému činu dovést.
Policie ho obvinila z vraždy vzhledem k jeho zdravotnímu stavu až 7. dubna a soud ho následně poslal do vazby. V červenci ale kriminalisté na základě psychiatrického posudku stíhání zastavili. Muž je nyní umístěn v Psychiatrické nemocnici v Dobřanech. Zabezpečovací detence je ústav s vězeňským režimem. Setrvání v detenci či případné jiné opatření přezkoumává v pravidelných intervalech soud.
Prášky odepíšou můj mozek, řekl odsouzený
Muž podle znalkyně trpěl několik let smíšenou poruchou osobnosti s paranoidními a schizoidními rysy, což je celoživotní nemoc, která není léčebně ovlivnitelná. „U poruch osobnosti se někdy setkáváme s dekompenzací, kdy se člověk zcela dostává mimo realitu,“ uvedla.
V takovém stavu dekompenzace se ocitl i muž, když zaútočil na svého syna. Podle obhajoby mu zasadil 30 bodných a řezných ran v obličeji, na krku a na hrudníku. A nebyl v tu chvíli schopen nijak se ovládat, sdělila znalkyně. Zpráva z psychiatrické nemocnice uvádí, že jeho stav se nevyvíjí, ke svému činu se nechce vracet a na část událostí má pravděpodobně amnézii.
Muž, který u soudu vypovídal zmateně, se domáhal hlavně toho, aby mu lékaři nedávali žádné léky ani injekce. „Prášky odepíšou můj mozek,“ řekl. V závěrečné řeči požádal, aby mu raději dali trest smrti, než aby mu dál lékaři podávali prášky. „Když mně odepíšou prášky můj mozek, nemůžu si vzpomenout na ty věci a dopátrat se, jestli je duchovní život, jestli můj synek vidí, že tatínek se snaží,“ prohlásil.
Protože obhájce mu v soudní síni nemohl slíbit, že žádné léky už dostávat nebude, podal si muž stížnost a pondělní rozhodnutí o detenci je nepravomocné. Obhájce se přitom v závěrečném návrhu přidal ke státnímu zástupci a s uložením detence souhlasil.