Za zdmi areálu valdické věznice: Na výstavu mohou jen odsouzení nebo dozorci

Většinou vám v Prima Česku ukazujeme místa, která stojí za to navštívit. Teď vás ale zavedeme někam, kam se za běžných okolností nedostanete. A kam se především nejspíš ani dostat nechcete. Jde o Kartuziánský klášter a kostel v nejpřísněji střežené věznici, kde je mimochodem i hrobka Albrechta z Valdštejna. Nahlédneme totiž za zdi areálu valdické věznice.

Ve většině lidí toto místo budí respekt a někomu dost možná nahání i strach. Valdická věznice byla původně postavena jako klášter. Barokní stavbu v sedmnáctém století nechal vybudovat Albrecht z Valdštejna. Jen sotva mohl tušit, že po více než sto letech se z ní stane místo, kde si odsouzení odpykávají své nejtěžší hříchy.

„Tenkrát se říkalo trestnice za monarchie, že jo, zajímavé je, že vlastně byla určena pro nejtěžší provinilce. A tak to vlastně zůstalo do dneška, ta věznice je určena pro nejtěžší vězně z ČR,“ říká v pořadu Prima Česko historik Roman John z Vězeňské služby.

Vstup jen pro členy vězeňské služby a odsouzené

Do prostor kláštera, tedy věznice jako takové, se štáb Prima Česka z pochopitelných důvodů nedostal. Natáčet se nám ale podařilo v kostele sv. Josefa, který je součástí Kartuziánského kláštera a který je rovněž běžně veřejnosti nepřístupný.

V kostele se sloužily i mše, ta poslední v roce 1949. Později byl kostel odsvěcen, vestavěla se tu dvě patra a odsouzení tady pracovali. „Když se podíváte na ty exponáty, tak to je všechno práce odsouzených, figuríny dozorců například. Informační panely, dobové předměty, obrazy a podobně. Je tady i maketa prvorepublikové cely,“ vyjmenovává John, na čem se vězni podíleli.

V průběhu času se náplň práce zdejších vězňů měnila. Nejčastěji ovšem vyráběli bižuterii nebo strojírenské výrobky. Pracoviště v kostele ale fungovalo jen do roku 1989. Od roku 2007 kostel slouží k výstavě vězeňských exponátů. A ačkoli byl původní inventář z části zničen a z části skončil v okolních farnostech, přece jen tu něco významného zůstává.

Místo posledního odpočinku svého času nejbohatšího šlechtice

„Je tady místo posledního odpočinku Albrechta z Valdštejna. Nejbohatší českých šlechtic, který založil kartouzu Valdický klášter. Založil ho jako mauzoleum. Ale ani on nemohl počítat s tím, jaký bude běh událostí. Přišla 30letá válka, jeho konflikt s císařem, vražda... Ale nakonec tady jeho místo posledního odpočinku bylo. Problém byl pak jinde, že zanikly kláštery některých řádů, mezi nimi byli i Kartuziáni. Z nařízení císaře Josefa II., to bylo v roce 1782, to tělo tady zůstalo ještě tři roky, ale nakonec bylo odvezeno do rodinné hrobky v Mnichově Hradišti,“ vypráví historik o posmrtném osudu Albrechta z Valdštejna.

Kolem hrobky najdete také obrazy zakladatele kláštera Albrechta z Valdštejna. A zajímavostí je, že se nejedná o originály, ale o repliky, které maloval opět jeden z vězňů. V minulosti se v kostele sv. Josefa konaly i koncerty. Ty ale přerušila pandemie covidu. Pokud vás zajímá, jestli se do kostela ve valdické věznici dá dostat, pak drtivou většinu z vás musíme zklamat.

„Co se týká odsouzených, tak někteří vybraní odsouzení se sem do těch prostor dostanou, ale pouze na nějaké kulturní akce. Co se týká veřejnosti, tak v posledních letech tady byly dvakrát dny otevřených dveří ve věznici Valdice, vždy to bylo vázáno k významnému výročí věznice a bylo to určeno pro rodinné příslušníky zaměstnanců. Nikoli přímo pro veřejnost nebo kohokoli z venku, kdo by sem chtěl jít,“ objasňuje mluvčí vězeňské služby Markéta Prunerová.

Tagy:
historie Josef II. hrobka kostel klášter Česko Valdice Vězeňská služba České republiky Prima Česko Svatý Josef Albrecht z Valdštejna kartuziánský klášter