Úřady omilostnily zachránce velryby, na pokutu se mu složila veřejnost

Australan Django Hopkins v úterý osvobodil velrybí mládě uvězněné v sítích, které slouží jako ochrana před žraloky. Za jejich poškození, které se v Austrálii považuje za trestný čin, mu hrozila pokuta ve výši 27 tisíc australských dolarů, v přepočtu kolem 445 tisíc korun.

Nyní úředníci státu Queensland uznali, že za záchrannou akci nemohou Djanga Hopkinse potrestat. Lidé se mezitím na případnou pokutu složili přes fundraisingovou platformu a vybrali více než šest set tisíc korun. Ty nyní poslouží ochráncům mořských zvířat.

Když Django Hopkins v úterý ráno uviděl u pláže Burleigh Heads nedaleko Brisbane velrybí mládě zamotané do sítě, zareagoval rychle. Zavolal na policii a událost nahlásil. „Viděl jsem velrybu a napadlo mě, že je to paráda. Pak jsem ale uviděl ty sítě a došlo mi, že je v průšvihu,“ popisoval Django. Protože se hodiny nic nedělo, vydal se velrybu sám zachránit. Přitom musel použít nůž a síť rozříznout, aby mládě vysvobodil a pustil ho zpět do moře.

Celá situace nakonec skončila dobře i pro Djanga Hopkinse, kterému hrozilo, že se kvůli svému dobrému skutku dostane do konfliktu se zákony a policií. Kdybych ale mohl, udělal bych to i přesto všechno znovu,“ prohlásil Django a dodal: „Ty sítě jsou stejně k ničemu. Žraloci je v pohodě obeplují,“ dodal. Úředníci ho však zbavili veškerých obvinění.

Krátce po Hopkinsově záchranné akci a poté, co se objevila informace o možné pokutě ve výši 27 tisíc dolarů, lidé spustili kampaň na fundraisingové platformě GoFundMe a skládali se na případnou pokutu. Peníze dostane organizace Sea Shepherd, která chrání mořská zvířata. „Peníze si rozhodně nenechám a neutratím je v hospodě, až se otevřou,“ uzavřel se smíchem Django Hopkins.

Tagy: