Záchranná služba pro zvířata spolupracuje s IZS, Prahu pokryje do 15 minut

záchrana zvířat

Prima Mazlíček: Záchranná služba veterinární Pet-Medic

Jste v parku u frekventované pražské silnice a váš pes, kterého venčíte, z ničeho nic vběhne přímo pod auto. Víte, co v takovou chvíli dělat? Především je potřeba zachovat chladnou hlavu a rychle jednat. To znamená, že zvíře dostanete z vozovky bez toho, aniž byste ohrozili svůj život, a vytočíte linku 724 184 840. Díky ní se vašemu zvířecímu parťákovi dostane rychlé a odborné pomoci.

Pet-Medic je zdravotní záchranná služba veterinární,“ popisuje veterinářka Barbora Vopatřilová. „Fungujeme stejně jako lidská záchranka, tzn. pokud je potřeba, vytočíte číslo, řeknete dispečerovi, co je potřeba, a on váš případ předá nám,“ doplňuje. Záchranáři působí v Praze, kde mají dojezdový čas 15 minut a kde zároveň spolupracují s hasiči a policií. Vyjíždí ale i do Středočeského kraje, na který se časový interval čtvrt hodiny nevztahuje. I přesto se rychlá pomoc profesionálů může hodit.

Nejčastějšími typy zranění, ke kterým záchranáři z Pet-Medic vyjíždějí, jsou pády z výšky a autoúrazy. Podle Barbory Vopatřilové jde vždy o stresové situace a je potřeba myslet nejen na zdraví svého zvířete, ale i na to svoje. A to jak v případě snahy o záchranu psa či kočky, tak během manipulace s nimi. I když si totiž můžete myslet, že znáte zvíře dokonale, pro něj je to zcela nová situace a podle toho na ni může reagovat.

„Může být bojácné, může být agresivní. Rozhodně nedoporučujeme dávat ke psům hlavu, dávat jim pusinky nebo je objímat, protože to může skončit pokousáním majitele nebo člověka, který zvíře ošetřuje. Se strachovou agresí se setkáváme především u koček, kdy je třeba uchopit zvíře za kožní řasu za krkem nebo ho zabalit do ručníku, a my už si s tím poradíme,“ dodává veterinářka.

Právě u kočky je důležité dávat pozor nejen při manipulaci s ní, pokud je zraněná, ale také na to, jak ke zranění přišla. „Kočky nejčastěji padají z výškových budov, z balkonů, z vyšších pater a jsou tam velice specifická zranění vlivem pádu a tlaku,“ vysvětluje Vopatřilová. Časté jsou ruptury, tzn. praskliny na močovém měchýři a praskliny tvrdého patra. Žádný pád z výšky by se neměl podceňovat, a i když kočka vypadá na první pohled zdravě, a dokonce má chuť k jídlu, měl by ji neprodleně zkontrolovat veterinář.

Jak takový výjezd vypadá a jak může majitel zraněného zvířete nejvíce pomoci, zjistíte ve videu nad článkem.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook, stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

Tagy: