Osvětu se snažím vozit spolu se záchrankou, říká zvířecí záchranářka

pták v hnízdě

Prima Mazlíček: Zvířecí záchranka v Praze

V době, kdy v Praze fungovala pouze jedna záchranná stanice, která se však sama potýkala s problémy, vznikla zvířecí záchranka. Ta si vzala za cíl pomáhat nejen divokým zvířatům v nouzi, ale záchranným stanicím samotným. Jejich pracovníci totiž stráví hodiny odchytem zvířat nebo komunikací s lidmi po telefonu, místo aby se věnovali nemocným a zraněným zvířatům ve stanici.

„Český svaz ochránců přírody (ČSOP) garantuje příjem a pomoc divokým zvířatům po celé republice, máme na to národní síť záchranných stanic. A tak nám nezbylo nic jiného než založit zvířecí záchranku a zvířata vozit do stanic ve Středočeském kraji,“ popisuje Petr Stýblo z ČSOP.

Stejně jako v případě stanic i v případě záchranky se objevily problémy spojené s financováním. „Žijeme hlavně z darů a z dotací městských částí, což nás limituje, takže nemůžeme fungovat 24 hodin denně, protože máme jen jednoho člověka a jedno auto,“ vysvětluje Stýblo. Zvířecí záchranka funguje na čísle 774 155 185 osm až deset hodin v pracovních dnech.

„Na druhou stranu si můžeme dovolit věci, které si žádná přetížená záchranná stanice (a přetížené jsou dneska všechny) nemůže dovolit. Nehoní nás to, že by nám ve stanici hladověla zvířata, zatímco se zabýváme třeba odchytem poštolky,“ popisuje výhody zvířecí záchranky Petr Stýblo. Jak sám říká, jejich specializací není starost o jednotlivá zachráněná zvířata, ale poradit lidem a vyhodnotit situaci, zda dané zvíře potřebuje pomoc, či nikoliv.

V současné době je v Česku více než 30 záchranných stanic. Každá z nich má na starosti území, na němž musí zajistit pomoc volně žijícím živočichům. To ale mnohdy znamená, že pracovníci stráví většinu dne na cestách a na pacienty ve stanici zbývá méně času. I proto je podle Stýbla pravděpodobné, že zvířecí záchranky, jako je ta pražská, brzy vzniknou po celé republice, a pomohou tak s odbavením desítek telefonátů denně a stovek kilometrů týdně.

Sama záchranka se teď ale dostala do situace, kdy potřebuje pomoc, a to v podobě nových pracovníků. „Potřebovali bychom si vycvičit lidi i na telefonování pro celou republiku, protože i ten první telefonický kontakt je hodně důležitý a hodně věcí se dá vyřešit i jen po telefonu. Říkáme, že zachraňujeme zvířata po telefonu, protože lidé dnes neznají přírodu a velmi často se snaží zachraňovat zvířata, která to nepotřebují. Dělají nevratné kroky a pak už opravdu nezbyde nic jiného než odvézt zvíře do záchranné stanice. Po telefonu může odborník zvíře zachránit už jenom tím, že lidem řekne – nic nedělejte,“ dodává Stýblo.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

Tagy: