reklama

Osvětu se snažím vozit spolu se záchrankou, říká zvířecí záchranářka

V době, kdy v Praze fungovala pouze jedna záchranná stanice, která se však sama potýkala s problémy, vznikla zvířecí záchranka. Ta si vzala za cíl pomáhat nejen divokým zvířatům v nouzi, ale záchranným stanicím samotným. Jejich pracovníci totiž stráví hodiny odchytem zvířat nebo komunikací s lidmi po telefonu, místo aby se věnovali nemocným a zraněným zvířatům ve stanici.

reklama

„Český svaz ochránců přírody (ČSOP) garantuje příjem a pomoc divokým zvířatům po celé republice, máme na to národní síť záchranných stanic. A tak nám nezbylo nic jiného než založit zvířecí záchranku a zvířata vozit do stanic ve Středočeském kraji,“ popisuje Petr Stýblo z ČSOP.

Stejně jako v případě stanic i v případě záchranky se objevily problémy spojené s financováním. „Žijeme hlavně z darů a z dotací městských částí, což nás limituje, takže nemůžeme fungovat 24 hodin denně, protože máme jen jednoho člověka a jedno auto,“ vysvětluje Stýblo. Zvířecí záchranka funguje na čísle 774 155 185 osm až deset hodin v pracovních dnech.

„Na druhou stranu si můžeme dovolit věci, které si žádná přetížená záchranná stanice (a přetížené jsou dneska všechny) nemůže dovolit. Nehoní nás to, že by nám ve stanici hladověla zvířata, zatímco se zabýváme třeba odchytem poštolky,“ popisuje výhody zvířecí záchranky Petr Stýblo. Jak sám říká, jejich specializací není starost o jednotlivá zachráněná zvířata, ale poradit lidem a vyhodnotit situaci, zda dané zvíře potřebuje pomoc, či nikoliv.

K tématu

V současné době je v Česku více než 30 záchranných stanic. Každá z nich má na starosti území, na němž musí zajistit pomoc volně žijícím živočichům. To ale mnohdy znamená, že pracovníci stráví většinu dne na cestách a na pacienty ve stanici zbývá méně času. I proto je podle Stýbla pravděpodobné, že zvířecí záchranky, jako je ta pražská, brzy vzniknou po celé republice, a pomohou tak s odbavením desítek telefonátů denně a stovek kilometrů týdně.

Sama záchranka se teď ale dostala do situace, kdy potřebuje pomoc, a to v podobě nových pracovníků. „Potřebovali bychom si vycvičit lidi i na telefonování pro celou republiku, protože i ten první telefonický kontakt je hodně důležitý a hodně věcí se dá vyřešit i jen po telefonu. Říkáme, že zachraňujeme zvířata po telefonu, protože lidé dnes neznají přírodu a velmi často se snaží zachraňovat zvířata, která to nepotřebují. Dělají nevratné kroky a pak už opravdu nezbyde nic jiného než odvézt zvíře do záchranné stanice. Po telefonu může odborník zvíře zachránit už jenom tím, že lidem řekne – nic nedělejte,“ dodává Stýblo.

Nestihli jste poslední díl našeho pořadu Prima Mazlíček? Pak si nenechte ujít náš Facebook stejně jako SOUTĚŽ s naším partnerem Fitmin, ve které můžete vyhrát krmivo pro vašeho chlupáče na celý život.

K tématu

Tagy: záchranná stanice záchrana zvířat záchranáři volně žijící živočichové

Další hlavní zprávy

Daně

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Vládní daňový balíček: Nejbohatší získají desetkrát víc než nejchudší, tvrdí ekonomové

Poslanci schválené zrušení superhrubé mzdy představuje obrovskou úlevu hlavně pro dvacet procent nejvýdělečnějších Čechů. Ti na snížení daní vydělají přes 32 miliard korun ročně, zatímco dolních dvacet procent jen kolem tří miliard. Daňový balíček tedy nejbohatším přinese desetinásobné zvýšení čistých výdělků v porovnání s těmi nejchudšími. Vyplývá to z analýzy think tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd České republiky.

Koronavirus

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Před a po. Zdravotní sestry ukazují, jak je změnily těžké směny během pandemie

Zdravotní sestra Kathryn sdílela na sociální síti Twitter fotografie, které zachycují, jakou vizuální změnu prodělala od té doby, kdy na jaře absolvovala zdravotnickou školu a poté začala pracovat s pacienty nakaženými koronavirem. Její příspěvek se velmi rychle začal šířit po sociálních sítích. Ke sdílení podobných fotografií se přidávají i další sestřičky v nemocnicích.

reklama
Atoly plodnosti s magickými silami? Italské ostrovy jako sexuální poutní místa
reklama
reklama
Babiš: Do Vánoc se dostaneme maximálně na stupeň 3, lepší to nebude

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Razie v nelegálním pražském baru plném cizinců: Ke vstupu potřebovali tajné heslo
Rozvolnění má být předvídatelné, radí Zeman. Vláda stejně mlží do poslední chvíle
Prima zakládá sbírku na podporu sestřiček v první linii. Přispět můžete i vy
Další články
reklama
reklama