reklama

Záchvat migrény lze přirovnat k porodním bolestem. Pomáhá i nový Migréna kompas

Migréna není jen bolest hlavy. Mnohdy ji doprovází řada dalších projevů jako například zvracení, ztráta rovnováhy, zimnice, průjem, zmatenost. Lidé migrénu nevnímají jako nemoc a často ji bagatelizují. Toto onemocnění ale dokáže silně znepříjemnit a zkomplikovat život, a to jak po fyzické, tak i psychické stránce. Přitom migréna postihuje více jak milion lidí v Česku. Jaké jsou pokroky v léčbě tohoto chronického onemocnění?

reklama

První záchvat dostala Karolína Petrušková (37 let) krátce po maturitě. „Tehdy se u mě projevil první záchvat migrény, který trval několik dní,“ vypráví svůj příběh Karolína. Když poté nastoupila na vysokou školu, záchvaty pokračovaly a objevovaly se stále častěji. Po neurologickém vyšetření lékař potvrdil, že se jedná o migrénu. „Paradoxně se záchvaty migrény hlásily pravidelně ve stejný den – v úterý. Byl to totiž jediný den v týdnu, kdy jsem měla volno a nemusela do školy,“ pokračuje. Lékaři to zdůvodnili tím, že když je člověk v „zápřahu“, nemá čas na nic myslet a nic se neděje. Jakmile ale vypne a mozek chce odpočívat, spustí se ataka.

Několikrát jsem musela jet na pohotovost. Bolesti hlavy byly neúnosné, do toho jsem pořád zvracela

O tom, že migréna je nemoc nevypočitatelná, se Karolína přesvědčila mnohokrát. Období pravidelnosti střídalo období, kdy se záchvaty nedostavily vůbec, a pak zase častěji. „Lékaři mi na migrénu doporučovali léky proti bolesti, ale ty většinou nestačily a intenzita záchvatů se stupňovala. Když jsem byla v pátém ročníku těsně před státnicemi, bolesti byly nesnesitelné. Několikrát jsem musela jet na pohotovost, kde mi píchli injekci proti bolesti a zvracení a já to šla domů zaspat,“ říká Karolína.

Migréna Karolínu provází dodnes. Kromě prášků na bolest jí pomáhají především antimigrenózní léky, tzv. triptany. Ty mají ale vedlejší účinky a nezaberou vždy na 100 %. „Jako preventivní léčbu jsem užívala i léky na epilepsii, ale ty nezabíraly a já se po nich cítila unavená a zhubla jsem. Teď mám předepsaná antidepresiva jako další typ možné preventivní léčby,“ pokračuje ve svém příběhu Karolína Petrušková. Vedle fyzických projevů má migréna negativní vliv na psychiku.

V těhotenství to bylo ještě horší. Nemohla jsem si vzít ani žádný prášek

Karolína doufala, že by se vše mohlo změnit v těhotenství. Migrénu totiž někdy ovlivňuje i hormonální nerovnováha v těle ženy a záchvaty tak v těhotenství mnohdy zmizí. „To se bohužel u mě nestalo. Naopak –⁠ záchvaty byly mnohem horší a navíc jsem si nemohla ulevit léky,“ vzpomíná. Jediné období, kdy se nepříjemných projevů migrény zbavila, bylo období kojení. Jakmile ale kojit přestala, záchvaty se vrátily v plné síle. V péči o dítě tak musel pomáhat manžel, který si mnohdy bral volno z práce, když bylo Karolíně nejhůř.

Přestože ji migréna provází prakticky celý dospělý život, zvládla Karolína vystudovat vysokou školu, založit rodinu a najít zaměstnání, které ji baví a kde ji vychází vstříc. Život s migrénou ale není jednoduchý a každý den „bez bolesti“ je vlastně svátek.

Prožívaná bolest v oblasti hlavy či šíje má mimořádně silný charakter – odborníci ji přirovnávají k porodním bolestem

O tom, že migréna není jen obyčejná bolest hlavy, ale chronické onemocnění, které pacienty výrazně omezuje, se snaží veřejnost informovat Rýza Blažejovská. Sama trpí migrénou od mládí, a proto se rozhodla založit pacientskou organizaci Migréna-help.

Paní Blažejovská, vaše organizace se zaměřuje na osvětu. Proč většina lidí migrénu zlehčuje, v čem vidíte největší problém?
Přispívá k tomu nízké povědomí o tom, co všechno se pod pojmem migréna může skrývat. Lidé migrénu často vnímají jako obyčejnou bolest hlavy, proti které stačí vypít sklenici vody a vše bude za pár hodin v pořádku. Migréna ale není jen bolest hlavy. Doprovází ji celá řada dalších projevů jako například zvracení, citlivost na zvuky, pachy a světlo, bolesti břicha, zimnice, silná únava, ale i výpadky zorného pole nebo závratě. Navíc při záchvatu prožívaná bolest v oblasti hlavy či šíje má mimořádně silný charakter – odborníci ji přirovnávají k porodním bolestem. Pacienti s migrénou musí bojovat nejen s úpornými bolestmi, ale také s nepochopením okolí.

Je to tedy tak, že mnoho lidí svou nemoc skrývá před okolím?
Ano, mnoho lidí se za své potíže stydí, často si připadají neschopní, nevýkonní, divní. Avšak ve chvíli, kdy člověk zažívá čtyři, deset i více celodenních záchvatů každý měsíc, je kvalita jeho života silně narušená. Kromě osobního života komplikuje migréna přístup ke vzdělání, brzdí kariéru, péči o děti, vlastně všechny oblasti každodennosti ... Lidé s migrénou musí často zůstávat doma, a tak se setkávají s nepochopením kolegů, nadřízených, ale i rodinných příslušníků nebo přátel.

Migréna kompas pomůže pochopit kdy a proč záchvaty přicházejí

Vaše organizace nyní představila novou aplikaci, která by mohla nemocným s migrénou pomoci. O co se přesně jedná?
Ano, jedná se o mobilní aplikaci Migréna Kompas. Aplikace umožní pacientům s migrénou zaznamenávat jednotlivé záchvaty, jejich délku, intenzitu a užité léky. Kromě toho si pacienti mohou do kalendáře aplikace zapisovat svou životosprávu. Cílem této aplikace je umožnit lidem s migrénou lépe porozumět jejich onemocnění a snadněji odhalit možné spouštěče. Aplikace pomáhá pacientům k tomu, naučit se s touto nemocí lépe žít, pochopit ji a předcházet záchvatům.

Tato aplikace je bezplatná a jak se k ní mohou pacienti dostat?
Ano, je určena bezplatně pacientům s diagnózou migrény, ale je užitečná i pro osoby s jinými typy bolesti hlavy. Mohou si ji jednoduše stáhnout. Je určena pro operační systémy Android a iOS.

Neurologové se shodují, že při léčbě migrény je důležitá především rychlá a správná diagnóza a pravidelné užívání léků. V ČR existuje síť třiceti Center pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy. Podle prim. MUDr. Jolana Markové, FEAN, vedoucí lékařky Centra pro diagnostiku a léčbu bolestí hlavy Neurologické kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice, některým pacientům pomáhá při záchvatu akutní léčba analgetiky nebo léky přímo na migrénu – triptany. „U těch, kteří mají záchvaty častěji než čtyřikrát měsíčně, lze nasadit preventivní – profylaktickou léčbu. Dokážeme tak snížit počet záchvatů až o 50 %. Používáme přípravky, které byly původně vyvinuty pro jiné onemocnění, ale fungují také na migrénu,” vysvětluje neuroložka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor
Rádce

Zkrachoval vám dodavatel energií? Jak najít nového a na co si dát pozor

Ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy a dalších menších alternativních dodavatelů způsobilo starosti zhruba milionu českých zákazníků. Ti mnohdy nevědí, zda přijdou o elektřinu a plyn, jak si najít dodavatele nového a kolik je vlastně budou energie nově stát. Redakce CNN Prima NEWS proto připravila stručný návod, jak při ztrátě dodavatele najít adekvátní náhradu a finančně se z toho nezhroutit.

Babiš: Vyznamenání předávat nebudu. Když Zemanovi nebude líp, akce by se měla odložit
Andrej Babiš

Babiš: Vyznamenání předávat nebudu. Když Zemanovi nebude líp, akce by se měla odložit

Blíží se výročí vzniku samostatné Československé republiky a s ním spojený ceremoniál předávání státních vyznamenání prezidentem ČR. V případě, že se zdravotní stav Miloše Zemana do 28. října nezlepší, premiér Andrej Babiš (ANO) by akci odložil. Sám předávat vyznamenání nehodlá. V pořadu Nový den na stanici CNN Prima NEWS poznamenal, že by to nepovažoval za vhodné.

Nakažených covidem je přes tři tisíce denně. Přibývá hospitalizovaných i počet úmrtí
Koronavirus

Nakažených covidem je přes tři tisíce denně. Přibývá hospitalizovaných i počet úmrtí

Šíření covidu v Česku zrychlilo za jediný týden na více než dvojnásobek. V úterý přibylo 3 246 případů, což je o 1 739 víc než před týdnem a nejvíc za jediný den od 20. dubna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Přibývá také nakažených pacientů, kteří musí být hospitalizováni. Od minulého úterý jejich počet stoupl o dvě pětiny na 620. Stovka lidí je v těžkém stavu. Prudce roste i počet úmrtí. Za posledních sedm dní zemřelo s covidem 51 lidí, zatímco třeba za celé září to bylo 44.

Vláda zareaguje, až budou plné nemocnice, předvídá Flegr. Dušek přiznává rizikový scénář

V Česku laboratoře začátkem týdne odhalily nejvíce nových případů koronaviru od dubna. Jen za pondělí jich přibylo 2 521, což byl dvojnásobek oproti předchozímu pondělí. Rychle se zvyšuje také počet hospitalizovaných. Podle Jaroslava Flegra vláda zbytečně otálí a účinné kroky zavede, až budou opět plné nemocnice. Předpovídá také rekordy v počtu nakažených a mrtvých.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Vydejte Babiše. Žalobce opět požádá Sněmovnu o možnost stíhat premiéra v kauze Čapí hnízdo

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch znovu požádá poslance o vydání premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. A to po ustanovení nové Sněmovny. Řekl to mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Šaroch měl původně o návrhu policie na podání obžaloby rozhodnout do středy, Babiš ale ve sněmovních volbách na začátku října znovu získal poslanecký mandát a tím i imunitu. Jeho stíhání je proto nyní přerušeno.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak bude vypadat předávání státních vyznamenání? Forejt řekl, kdo může nahradit Zemana

Oslavy založení samostatného československého státu se kvapem blíží. S nimi je tradičně spojeno také předávání státních vyznamenání. Může jejich udělování proběhnout i bez účasti prezidenta? Mohl by ho někdo nahradit? Na tyto a další otázky v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS odpovídal bývalý šéf protokolu prezidentské kanceláře Jindřich Forejt.

Vojtěch chce přísnější opatření proti covidu. Týkají se restaurací i roušek v práci

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve středu vládě navrhne, aby personál restaurací musel kontrolovat testy či očkování zákazníků. Chce také obnovit povinné nošení respirátorů uvnitř v zaměstnání. Vládě předloží znovu návrh na zkrácení doby platnosti negativních testů na COVID-19, zároveň ale chce zkrátit dobu karantény, pokud bude ukončena negativním PCR testem. Od prosince by navíc testy neměly být hrazeny ze zdravotního pojištění, pokud je nenařídí lékař či hygienická služba.

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

reklama