![](https://cdn.administrace.tv/2025/02/07/medium_169/db9ca3e572e1109ee51f92d69f301cdb.jpg)
Přijímačky jako byznys?
Podávání přihlášek na střední školy i víceletá gymnázia je v plném proudu. A stejně tak přípravné kurzy na přijímačky. Ty bývaly luxusem a konkurenční výhodou, dnes už jsou v mnoha případech běžnou praxí. Na přijímačky už to jednoduše děti nechodí jen „zkusit“. Stále více se jich na zkoušky cíleně připravuje, a to v kurzech za tisíce korun. Některé firmy, které kurzy nabízejí, hlásí i přes vysoké ceny plné stavy.
Takzvaný „test nanečisto“ stojí v Praze průměrně 800 korun. Aby to ale dítěti k něčemu bylo, musí přijít vícekrát. Celková cena se pak může vyšplhat až do vyšších tisíců. Všechno je to byznys. V rámci současné finanční zátěže na každou rodinu v naší republice jde o velmi velký peníz,“ uvedl expert na školství Karel Rajchl.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hodonínská škola po kauze šikany čelí nenávistným útokům na sítích. Ředitel promluvil
„Děti projdou reálným testem z češtiny a matematiky. To znamená, že jsou samy v lavici a věci mají odložené tak, jak to má být,“ uvedla pořadatelka kurzů Hana Výborná. Děti se na kurzech učí správnou strategii, práci pod časovým tlakem a také jak testy správně vyplňovat.
Kurzy pořádají školy i soukromé firmy. Konají se většinou o víkendu a zájem o ně enormně vzrostl. „Je to několik tisíc dětí. Letos máme už zase víc dětí než loni,“ sdělil pořadatel kurzů Petr Husar.
Rodiče si musejí udělat čas
Potřebují ale žáci takový kurz, aby u zkoušek uspěli? Budou mít proti jiným uchazečům nevýhodu, když se jich nezúčastní? Vše podle expertů na školství závisí na kvalitě základní školy. „Pokud má doma rodiče, kteří jsou časově schopní, a to by měl být každý rodič, tak potom by to dítě nemělo být znevýhodněno u přijímacích zkoušek,“ sdělil Rajchl.
Loni čelily střední školy náporu dětí ze silných ročníků a ani letos to nebude lepší. O místo na vysněnou školu bude opět tvrdý boj. Hlásit se bude podle odhadů ministerstva školství přes sto tisíc uchazečů.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Konec výuky pohřebnictví v Česku. O obor není zájem, poslední škola už neotevře nové ročníky