Zadlužení Česka loni rostlo nejrychlejším tempem v Evropské unii. Zadlužení české vlády se loni podle pátečních dat Eurostatu zvýšilo o 4,2 procentního bodu na 41,9 % HDP. Na Twitteru na to upozornilo ministerstvo financí. Česko ale i tak patřilo k nejméně zadluženým státům EU. Úřad dodal, že Česko bylo v čele sedmi zemí EU, které loni zadlužení zvýšily. Výrazný nárůst dluhu zaznamenaly také Malta nebo Slovensko.
„Podle Eurostatu jsme opět premianty Evropy. Tentokrát v tempu zadlužování. V něm jsme byli loni vůbec nejhorší v celé EU. Volební rok 2021 v podání hnutí ANO přinesl rekordní zadlužení naší země. Proto teď nemůžeme rozdávat plnou náručí všem, jak nám opozice moudře radí,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Ministr Síkela se ostře pustil do Schillerové: Jsme kvůli vám best in inflation
Sněmovna se ve čtvrtek zabývala řešením energetické krize. I tohle téma doprovázely ostré hádky. Poprvé na sebe významněji upozornil nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), který se pustil především do bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Kritizoval ji za současnou vysokou inflaci a rozhazování peněz. Přiznal se i k tomu, že často chodí do Sokolovny v Průhonicích, která patří Andreji Babišovi, a nestydí se za to.
V celé EU loni zadlužení v průměru kleslo o 1,9 procentního bodu na na 88,1 % HDP. Hlavní ekonom banky Creditas Petr Dufek upozornil, že zadlužení zemí EU se snížilo relativně pouze díky nominálnímu růstu ekonomiky. Fakticky dluh zemí Evropské unie ale vzrostl o 675 miliard eur na 12,7 bilionu eur, přičemž většinu nárůstu tohoto dluhu podle Dufka obstaraly země eurozóny.
Zadlužení české vlády se loni podle Eurostatu zvýšilo ze 37,7 % na 41,9 % HDP. Nižší dluh vykazovala pouze pětice zemí: Estonsko (18,1 %), Lucembursko (24,4 %), Bulharsko (25,1 %) a Dánsko se Švédskem (obě 36,7 %). Naopak nejvíce zadlužené bylo přes výrazné snížení dluhu Řecko (193,3 %) následované Itálií (150,8 %), Portugalskem (127,4 %), Španělskem (118,4 %) a Francií (112,9 %).
Celkem u 14 zemí překročil dluh 60 % HDP, což je hranice stanovená dříve závazným Paktem stability a růstu. Evropský blok však jeho platnost po začátku pandemie pozastavil v zájmu podpory ekonomik zasažených krizí a nyní se země chystají vyjednávat o jeho aktualizované podobě.
Rozpočtový deficit loni zaznamenaly až na Dánsko a Lucembursko všechny země EU. Česko patřilo mezi země s nadprůměrným schodkem, který se zvýšil z předloňských 5,8 na 5,9 % HDP.