Novak Djokovič má několik domovů. Tím prvním je rodné Srbsko, dalšími díky vlastnění nemovitostí také Monako i Španělsko. Právě země ležící na Pyrenejském poloostrově se po deportaci tenisové světové jedničky z Austrálie bude mít na pozoru a vzkazuje, že nehodlá dělat žádné výjimky.
Na základě dva týdny dlouhé kauzy kolem Novaka Djokoviče a jeho (ne)startu na Australian Open promluvil i španělský premiér Pedro Sánchez. Na otázku, zda bude Djokovičovi povoleno vstoupit do Španělska a soutěžit poté, co ho Austrálie deportovala kvůli tomu, že není očkovaný proti onemocnění COVID-19, předseda vlády odpověděl: „Každý sportovec, který chce soutěžit v naší zemi, musí dodržovat zdravotní pravidla Španělska.“ A později rázně vyzval všechny, aby se nechali očkovat.
Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři
Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.
Na pondělní tiskové konferenci vedle Sáncheze seděl také nový německý kancléř Olaf Scholz, jenž politického kolegu doplnil slovy: „Všichni je (pravidla) musíme dodržovat, bez ohledu na to, kdo jsme.“ Španělská nařízení v současnosti vyžadují, aby lidé měli buď očkovací průkaz, negativní test PCR, nebo potvrzení o prodělání covidu.
V zemi na Pyrenejském poloostrově se na jaře hrají prestižní antukové podniky v Barceloně a Madridu.
Djokovič se často vyskytuje také na jihu Španělska ve města Marbella. V andaluské destinaci vlastní vilu, občas tam také trénuje. Tak tomu bylo na přelomu roku, jak dokazovalo několik fotografií a videozáznamů na sociálních sítích. To by nebyl problém, kdyby srbský hráč před cestou do Austrálie – kde přistál 6. ledna – ve formuláři neuvedl, že v posledních 14 dnech necestoval. Přitom 25. prosince byl ještě v rodném Bělehradě.
Podivnosti a ohrožená účast i na Roland Garros
To byla jen jedna z mála podivností, která se v nedávné minulosti kolem Djokoviče objevila. Do Melbourne, kam by normálně mohli jen vakcinovaní, se s neočkovaným statusem vydal na základě zdravotní výjimky díky prosincovému prodělání covidu. Spekuluje se, jestli jeho pozitivní test byl pravý. Každopádně s vědomím pozitivního výsledku z 16. prosince absolvoval Djokovič o dva dny později rozhovor a focení pro francouzský deník L´Equipe. Už 17. prosince se objevil na benefiční akci bez roušky po boku dětí, tvrdí, že tehdy ještě nevěděl, že je nakažený.
Djokovič v Austrálii končí po prohře s Pfizerem. Internet si střílí ze srbského tenisty
Novax Deportovič, srbský tenista dřepící u myčky na nádobí nebo Djokovič jako smutný hrdina reklamy na platební kartu Master Card. Sociální sítě opět zaplavily vtipy na téma vyhoštění světové tenisové jedničky z Austrálie.
Pokud 20násobný grandslamový šampion nepodstoupí vakcinaci, nemusí se po Australian Open představit ani na druhém ze čtyř největších turnajů v tenisovém kalendáři. Francie zpřísnila podmínky a neočkovaným nedovolí účastnit se mimo jiné sportovních akcí. Žádné výjimky nehodlá udělovat, tudíž Djokovič může přijít o možnost obhajovat loňský titul i na antukovém Roland Garros.
Momentálně je 34letý hráč v Srbsku, kam přiletěl v pondělí kolem poledne. Z Austrálie odcestoval jen pár hodin poté, co se dozvěděl, že jeho výlet do Melbourne se definitivně stal fiaskem. S obdrženou zdravotní výjimkou napřed neprošel přes pasovou kontrolu, bylo mu zrušeno vízum. To o pár dní později obnovil soudce Anthony Kelly, nicméně zanedlouho ho zase Djokovičovi sebral australský ministr pro imigraci Alex Hawke. Hvězdný hráč se zkusil ještě za pomocí právníků odvolat u soudu, ale neuspěl.