Běloruský opoziční novinář Raman Pratasevič, který byl v neděli spolu s přítelkyní zadržen po nuceném přistání civilního letadla v Minsku, se v pondělí večer objevil na videu, v němž se doznává k „organizování masových nepokojů“ v Minsku. Videozáznam se podle agentury TASS objevil na běloruském televizním kanále Belarus 1. Osud mladého muže je však nejistý, nikdo s určitostí neví, kde a za jakých podmínek je Pratasevič skutečně držen.
„Pokračuji ve spolupráci s vyšetřováním a přiznávám se k organizaci masových nepokojů (po prezidentských volbách) v Minsku,“ říká na videu šestadvacetiletý blogger. Bezpečnostní složky ho zadržely poté, co běloruské úřady s pomocí stíhačky přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku. Ve vlasti opozičníkovi podle ruských médií hrozí 15 let vězení.
Bělorusko kvůli podezření z teroristického útoku pozdrželo odlet spoje do Frankfurtu
Letiště v běloruském Minsku úmyslně o několik hodin odložilo odlet spoje letecké společnosti Lufthansa do německého Frankfurtu. A to údajně kvůli podezření z teroristického útoku. Stalo se to necelý den poté, co Bělorusko donutilo k přistání letadlo Ryanairu s opozičním novinářem Ramanem Pratasevičem na palubě.
Na videu je však Pratasevič viděn se šrámy a skvrnami na obličeji. Kritici navíc upozorňují i na fakt, že se mladému muži značně třese hlas. Dá se tak předpokládat, že prohlášení bylo vynucené. Například věta „chovají se ke mně slušně a podle zákona“ nekoresponduje s chováním a vzhledem novináře na videu. Pratasevič také uvedl, že se nachází ve vazební věznici v Minsku. Není však jasné, zda je to pravda.
Nedlouho před zveřejněním videa prohlásila na sociální síti Telegram mluvčí běloruského ministerstva vnitra, že Raman Pratasevič je ve vazbě v metropoli východoevropské země, a popřela tak informace o jeho zdravotních problémech. O možné hospitalizaci zadrženého novináře v pondělí večer informoval například šéfredaktor běloruského opozičního portálu Nexta s odvoláním na Pratasevičovu matku. „Podle jeho matky je Raman Pratasevič v nemocnici v kritickém stavu – onemocnění srdce,“ uvedl Twitteru Tadeusz Giczan.
❗❗Raman Pratasevich, obviously beaten, says Lukashenka's thugs treat him "correctly" and "lawfully". He is in the Minsk Detention Center #1. Terrifying video. pic.twitter.com/d7Iuj9X4MD
— Franak Viačorka (@franakviacorka) May 24, 2021
Podle ruského listu Kommersant matka opozičního novináře o synově hospitalizaci informovala televizi Belsat s tím, že jí to sdělili zdravotníci. Dodala, že to může být pravda, jelikož její syn problémy se srdcem má, podotkl list.
Letadlo muselo v běloruském Minsku přistát, neboť běloruské řízení letového provozu informovalo o potenciální hrozbě na palubě. Na palubě nebylo nalezeno nic neobvyklého, byl však zadržen právě Pratasevič. Ten je vůči režimu prezidenta Alexandra Lukašenka značně kritický.
Čeká mě tu trest smrti, prohlásil
„Vzal zavazadla a pokoušel se rozdělit věci, jako třeba počítač, který dal své přítelkyni,“ popsal nejmenovaný pasažér pro BBC konání Prataseviče poté, co zjistil, že letadlo mířící do litevského Vilniusu přistane v Bělorusku. Pasažér doplnil, že novinář udělal chybu. „Byla tam spousta lidí, mohl dát věci někomu jinému, ale ne přítelkyni, která byla myslím také zatčena,“ dodal.
Podle svědků na palubě letadla Pratasevič nezpanikařil, ale bylo poznat, že je vystrašený. „Podíval jsem se mu přímo do očí a vypadal opravdu vystrašeně,“ uvedl další pasažér. Jiný svědek pro Delfi.it popsal, že se novinář viditelně třásl: „Ptali jsme se ho, co se děje. On odpověděl ‚čeká mě tu trest smrti‘.“
Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská ještě před vyjádřením ministerstva vnitra podle agentury Reuters uvedla, že není jasné, kde se Pratasevič nachází. Novinářům ve svém litevském exilu sdělila, že „existuje vysoká pravděpodobnost, že ho běloruské bezpečnostní složky právě v tuto chvíli mučí“. S mladým novinářem byla před odletem navíc kontaktu. Pratasevič jí sdělil, že má podezření, že ho někdo sleduje.
Lídři EU se shodli na přijetí sankcí
Na akt Běloruska odmítavě reagují politici po celém světě. V pondělí večer se lídři Evropské unie shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. Zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU.
Zatčení mého syna bylo pečlivě naplánováno, říká otec aktivisty Prataseviče
K situaci v Bělorusku se vyjádřil i otec zatčeného opozičního aktivisty Ramana Prataseviče, zatčeného v neděli při vynuceném přistání letadla v Minsku. Sám prý nevěděl, kdy se jeho syn bude do litevského Vilniusu vracet. Ze strachu totiž se synem nebyl v kontaktu. Zatčení bylo podle něj pečlivě naplánováno.
Případ odsoudila řada západních zemí a český premiér Andrej Babiš před odletem na unijní summit prohlásil, že incident vykazuje znaky státního terorismu. „Myslím, že odpověď Evropy musí být tvrdá,“ uvedl s tím, že záležitost považuje za skandální. Šéf české diplomacie Jakub Kulhánek řekl, že Evropa musí Bělorusku vyslat jasný signál, že jeho postup je naprosto nepřijatelný.
Evropští lídři vyzvali k Pratasevičovu okamžitému propuštění. Podle jednoho z unijních činitelů, který se účastnil večerního jednání v Bruselu, byla shoda na opatřeních rychlá. „Reakce byla silná, neboť běloruské úřady vážně ohrozily leteckou bezpečnost a cestující na palubě,“ sdělil.
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ještě před jednáním uvedla, že nové sankce budou vedle lidí odpovědných za únos letadla uvaleny také na firmy podporující režim běloruského autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka či na subjekty působící v letectví. Na sankčním seznamu už nyní figurují desítky běloruských představitelů včetně prezidenta.
Šéf unijní diplomacie Josep Borrell běloruský postup odsoudil jako další pokus o umlčení opozice a zároveň ohrožení bezpečnosti stovky pasažérů. Unie si předvolala běloruského velvyslance při EU, aby mu dala najevo ostrý nesouhlas. Záležitost kritizovaly mimo jiné Spojené státy, Británie, Francie, Německo, Polsko, Slovensko či NATO. Znepokojení nad incidentem vyjádřil rovněž generální tajemník OSN António Guterres, který stejně jako Bílý dům vyzval k nezávislému mezinárodnímu vyšetřování celé záležitosti.