Objev bizarní ryby vyrazil vědcům dech. Vypadá jako oteklý nos, to jsme ještě neviděli, tvrdí

Vědci objevili například „kapkovitou rybu“. Zatím si nejsou jistí, k čemu zvířeti specifický tvar hlavy slouží.

Vědecká expedice do Peru objevila nové živočišné druhy

Vědecká expedice americké neziskové organizace Conservation International do Peru přinesla přelomové objevy v oblasti zoologie. Členové výpravy tam objevili 27 dosud neznámých živočišných druhů – mezi nimi mimo jiné obojživelnou myš nebo zvláštní „kapkovitou“ rybu. Informují o tom zahraniční média.

Expedice třinácti vědců ze zmíněné neziskové organizace, která se zabývá ochranou životního prostředí, proběhla v roce 2022 a nyní byly zveřejněny její výsledky. Výzkumný tým strávil 38 dní v chráněné krajinné oblasti Alto Mayo na severozápadě Peru. Tato lokalita je mimořádně rozmanitá, zahrnuje několik ekosystémů, amazonský prales i domorodé osady. Přestože jde o poměrně hustě osídlený region, jak píše CNN, o tamní přírodě se toho ví poměrně málo.

ČTĚTE TAKÉ: Přežil tragické vykolejení vlaku, nikdy už však neměl chodit. Dnes mladík dokazuje nemožné

Členům výpravy se ani nesnilo o tom, že objeví tolik nových živočichů – čtyři savce, osm ryb, tři obojživelníky a několik druhů motýlů. „Je to opravdu neuvěřitelné, zvlášť v krajině, která je tak silně ovlivněná lidmi,“ prohlásil vedoucí expedice Trond Larsen podle agentury Reuters.

Asi největším překvapením byl pro vědce objev obojživelné myši, která je přizpůsobena životu ve vodě díky částečně srostlým blanám na prstech. Tento vzácný tvor se živí vodním hmyzem. Vědci ho našli pouze na malé rozloze bažinatého lesa v Alto Mayo. Tuto oblast v současné době ohrožují  zemědělské zásahy, to se však díky prapodivné myši zřejmě změní. Vědecký objev by mohl této lokalitě zajistit prioritní ochranu.

Ze savců vědci dále narazili třeba na netopýra krátkoocasého nebo veverku trpasličí. „Veverka se snadno vejde do dlaně. Je rozkošná a má krásnou kaštanovou barvu. Rychle skáče a schovává se ve stromech,“ vylíčil Larsen pro Reuters.

Poprvé byla popsána také „kapkovitá“ ryba. Jméno dostala podle velké protáhlé hlavy připomínající kapku. Specialisté na ryby, kteří se na výzkumu podíleli, se prý s ničím podobným dosud nesetkali. „Má neuvěřitelně bizarní hlavu. Vypadá jako obrovský oteklý nos,“ nastínil šéf expedice. Vědci si prozatím nejsou jistí, jakou má tvar hlavy funkci. Jednou z možností podle nich může být snazší hledání potravy.

Celkem vědci zaznamenali v krajině přes dva tisíce živočišných druhů. Devětačtyřiceti z nich hrozí vyhynutí. Výzkum proto podle Larsena ukázal, že je potřeba zkoumanou oblast více chránit, píše CNN.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Čechem založený startup ThinkOrbital vyslal nový satelit. Společně s ním cestuje i české pivo

Tagy: