Zájem o lesní školky a školy roste (zdroj: CNN Prima NEWS)
Zájem o lesní školy a školky roste. Alternativní způsob výuky láká stále více rodičů. Děti tam tráví většinu dne venku na čerstvém vzduchu a ve skupinách jsou bez ohledu na věk.
Místo vytopené místnosti teplé oblečení, žádná televize a internet. Zato ale čerstvý vzduch a učebna, kam až oko dohlédne. Lesní školky, a teď už i školy, navštěvuje čím dál víc dětí. V té pod Svatošskými skalami v Karlových Varech začínali s alternativní výukou před sedmi lety. „Začínali jsme s provozem dva dny v týdnu, děti byly malinká skupinka. Teď už fungujeme od pondělka do pátku s kapacitou 17 dětí denně,“ popsala učitelka lesní školky Martina Šilhánová.
Dopoledne děti tráví hrami před budovou, ve které mají zázemí. Pak je na řadě procházka. Netrénovanému oku se sice může zdát, že dětem chybí řád, v lesní školce ale platí důležitá pravidla. Děti vědí, že se musí stále držet v dohledu průvodkyň – tak si pedagožky nechají říkat – a každý pohyb musí hlásit. Jinak ale mají svobodu. A právě to rodiče oceňují. „Chtěla jsem, aby moje děti vyrůstaly svobodně a s respektem k sobě i ostatním. Je to dobrá komunita, s dětmi, které jsou podobně vychovávané,“ řekla maminka Marie Koubová.
Jak funguje lesní škola?
S alternativní výukou chce paní Koubová pokračovat dál. Možností je pro ni například lesní škola, která v Karlových Varech také funguje. Sice zatím nemá akreditaci, to ale rodiče řeší tak, že svým dětem zařídí individuální studijní plán. Potomky pak vzdělávají částečně doma, většinu týdne ale tráví právě v lesní škole. Dvakrát ročně je pak čeká přezkoušení ve škole, kde jsou zapsané.
Podle odborníků to není žádný problém. „Nikdy bych si netroufla říct, že to je horší než cokoliv jiného. Pokud si to rodič zvolí, to většinou doporučujeme,“ sdělila ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Jolana Mižiganová.
V lesních školkách ale počítají i s tím, že děti nastoupí na běžnou základní školu. Podle toho pak upravují výuku v posledním ročníku.