Čeští bezdomovci dostali 100 tisíc korun. Co s penězi udělali a pomohou jim z ulice?
výuka
Výpis příspěvků ke štítku „výuka“
LGBT témata do škol patří, tvrdí ministerstvo. Někteří rodiče jsou proti, uvolnit žáka nelze
Součástí Rámcových vzdělávacích programů vydaných ministerstvem školství jsou i témata LGBT+. Mluvčí resortu Tereza Fojtová pro CNN Prima NEWS uvedla, že tento okruh se týká problematiky nerovnosti práv, takže do vzdělávacího procesu patří. Zda se témata objeví v osnovách, rozhodují samotní pedagogové, zdůraznil mluvčí Národního pedagogického institutu Radek Melichar. Fojtová mimo jiné připomněla, že pokud rodičům vadí konkrétní obsah výuky, není možné žáka přímo uvolnit z hodin na základě žádosti.
Šikovný sluha, už nyní však i zpochybňovaný pomocník. Jak umělá inteligence mění medicínu?
V medicíně se už umělá inteligence, neboli AI, v některých oborech běžně využívá – a její role dále roste. Lékařské fakulty čelí jednak výzvě naučit studenty používat AI pro jejich budoucí praxi a jednak ji začlenit do výukových metod. Nejčastěji zmiňovaným benefitem pro medicínu je úspora času díky možnosti „delegovat“ na umělou inteligenci rutinní úkoly. Lékaři doufají, že jim tak zbude více času na pacienty a složitější úkoly. Šikovný nástroj má však i své stinné a podle některých i možná nebezpečné stránky.
Každou desátou nehodu zaviní mladí řidiči. Nejezdí hůř, ale chybí jim zkušenosti, říká expert
Mladí řidiči patří mezi nejrizikovější skupinu na silnicích. Každou desátou nehodu v Česku ročně zaviní mladí lidé s praxí do dvou let, přestože tvoří pouhá tři procenta celkového počtu řidičů, informuje portál BESIP. Podle majitele autoškoly Romana Jakovce však roli nehraje věk, ale nedostatek zkušeností. Uvedl to v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
Budova Filozofické fakulty se otevřela. V osudném čtvrtém patře se zatím učit nebude
Studentům a zaměstnancům se v pátek částečně otevřela hlavní budova Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde před Vánoci střelec zabil 14 lidí a dalších 25 lidí zranil. Takzvané předotevření fakulty je neformálním setkáním, které studentům a učitelům umožňuje poprvé vstoupit do budovy na náměstí Jana Palacha, aniž by do ní šli na přednášku či kvůli jiné povinnosti. Zatím jich do budovy přišly nižší desítky.
Duolingo propustilo překladatele a „najalo“ umělou inteligenci. Sníží to kvalitu výuky?
Na místo překladatelů nastupuje umělá inteligence. Americká společnost Duolingo provozující platformu a mobilní aplikaci pro výuku jazyků se rozloučila s desetinou svých dodavatelů. Firma nabízí kurzy ve 40 různých jazycích a uvedla, že umělá inteligence nyní vytváří některá zadání a překlady.
Školy vstoupí do výstražné stávky. Vláda si svými škrty bere děti jako rukojmí, tvrdí odbory
Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by podle nich nebyla dostatečná. Po rozšířeném jednání předsednictva odborů to uvedla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová. Odboráři usilují o více peněz pro školství na příští rok. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) jim vzkázal, že dále hledá možnosti k posílení rozpočtu, a nabídl jim další jednání.
Krutý verdikt pro 12letého Alexe. Domácí výuka nebo dětský domov, vyslechla si matka
Alex a Saša jsou 12letá dvojčata, o něž se stará pouze jejich maminka Dita. Zatímco Saša je zdravá mladá slečna, Alex trpí ADHD třetího stupně, formou autismu a dyslexií. Návštěvy školy představují utrpení jak pro mladého chlapce, tak pro jeho spolužáky a učitele. Alex má vlastní chápání pravidel, nerozumí intonaci řeči ani slovním obratům či grimasám. Mnohdy své okolí napadá, ať už fyzicky, či slovně. Řešením by mohla být domácí výuka, na níž však maminka samoživitelka nemá dostatek financí. S prosbou o pomoc se tak obrátila na veřejnost. Doufá, že díky štědrosti druhých neskončí její milovaný syn v dětském domově.
Škola stres nezpůsobuje, mohou za něj hlavně rodiče, říká odbornice. Jak dětem pomoci?
Škola dětem stres nezpůsobuje, to dělají rodiče či učitelé svými přehnanými nároky. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Praha Galina Jarolímková. Před začátkem školního roku by rodiče neměli podporovat pouze nejmenší, kteří míří do 1. třídy, ale i studenty, kteří nastupují do nového prostředí na střední školu.
Češtině nerozumí a kvůli stresu se odmítají učit. Problémy u dětí z Ukrajiny jsou různé
Před válkou na Ukrajině uprchly do Česka tisíce lidí. Mezi nimi byla také učitelka Stefania, která do Prahy přijela v březnu společně se svou dcerou Irynou a třemi vnučkami. Ihned po svém příjezdu si našla práci na Základní škole Praha 7, kde působí jako adaptační koordinátorka. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala, v čem její práce spočívá, a přiblížila, s čím mají žáci z Ukrajiny největší problémy.
Neobvyklá podívaná v zoo: Chovatele převlečeného za pštrosa lovili rybářskou sítí
Jeden z chovatelů v thajské zoo se převlékl za pštrosa, na záda si připevnil paví pera, na hlavu si nasadil maketu pštrosí hlavy a při předstíraném pokusu o útěk pobíhal po výběhu. Jeho řádění zastavili kolegové chovatelé, kteří na něj hodili rybářskou síť. Neobvyklá podívaná byla součástí nové pedagogické metody pro personál zoo, píše The Guardian.
Plošná výuka od devíti ráno nedává smysl. Ministr Balaš to schytal i od vládních poslanců
Nepochopení situace a uměle vytvořený problém. Tak mluví vládní i opoziční poslanci o návrhu posunout začátek výuky na devátou hodinu ranní. O tématu opakovaně mluvil ministr školství Vladimír Balaš (STAN), podle zákonodárců ale plošné nařízení pro školy nemá příliš velký smysl. O tom, kdy začne první hodina, totiž mohou již nyní rozhodnout sami ředitelé podle lokálních potřeb. Mnohem větší problém vidí oslovení zákonodárci v odpolední výuce.
Školní výuka až od devíti ráno? Balaš zvažuje zrušit první hodinu, nadšení nesklidil
Nepříliš výraznou podporu získal na sněmu hnutí STAN v Hradci Králové ministr školství Vladimír Balaš (STAN) s návrhem, aby školní výuka začínala v 9:00 namísto dosavadních 8:00. Pro zajímavost nechal o nápadu hlasovat, ruku zvedla zhruba třetina delegátů. Zřejmě se tak podle Balaše stalo kvůli tomu, že ne všichni jsou rodiči dětí v pubertálním věku, kterým analýzy připisují největší benefit ze změny.