CNN Prima News výuka

výuka

Výpis příspěvků ke štítku „výuka“

Češtině nerozumí a kvůli stresu se odmítají učit. Problémy u dětí z Ukrajiny jsou různé

1. listopadu 2022 12:00

Před válkou na Ukrajině uprchly do Česka tisíce lidí. Mezi nimi byla také učitelka Stefania, která do Prahy přijela v březnu společně se svou dcerou Irynou a třemi vnučkami. Ihned po svém příjezdu si našla práci na Základní škole Praha 7, kde působí jako adaptační koordinátorka. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala, v čem její práce spočívá, a přiblížila, s čím mají žáci z Ukrajiny největší problémy.

Neobvyklá podívaná v zoo: Chovatele převlečeného za pštrosa lovili rybářskou sítí

27. srpna 2022 11:01

Jeden z chovatelů v thajské zoo se převlékl za pštrosa, na záda si připevnil paví pera, na hlavu si nasadil maketu pštrosí hlavy a při předstíraném pokusu o útěk pobíhal po výběhu. Jeho řádění zastavili kolegové chovatelé, kteří na něj hodili rybářskou síť. Neobvyklá podívaná byla součástí nové pedagogické metody pro personál zoo, píše The Guardian.

Plošná výuka od devíti ráno nedává smysl. Ministr Balaš to schytal i od vládních poslanců

14. srpna 2022 08:27

Nepochopení situace a uměle vytvořený problém. Tak mluví vládní i opoziční poslanci o návrhu posunout začátek výuky na devátou hodinu ranní. O tématu opakovaně mluvil ministr školství Vladimír Balaš (STAN), podle zákonodárců ale plošné nařízení pro školy nemá příliš velký smysl. O tom, kdy začne první hodina, totiž mohou již nyní rozhodnout sami ředitelé podle lokálních potřeb. Mnohem větší problém vidí oslovení zákonodárci v odpolední výuce.

Školní výuka až od devíti ráno? Balaš zvažuje zrušit první hodinu, nadšení nesklidil

24. července 2022 15:25

Nepříliš výraznou podporu získal na sněmu hnutí STAN v Hradci Králové ministr školství Vladimír Balaš (STAN) s návrhem, aby školní výuka začínala v 9:00 namísto dosavadních 8:00. Pro zajímavost nechal o nápadu hlasovat, ruku zvedla zhruba třetina delegátů. Zřejmě se tak podle Balaše stalo kvůli tomu, že ne všichni jsou rodiči dětí v pubertálním věku, kterým analýzy připisují největší benefit ze změny.

Otevřené zpovědi ukrajinských dětí: Česky už umí pár vět, potíží jsou traumatické zážitky

27. června 2022 08:11

Češtině už téměř rozumí, dokážou v ní o sobě říci i pár vět. Problémy jim však nadále dělá slovosled. Řeč je o ukrajinských dětech, které spolu se svými rodiči utekly před válkou na Ukrajině a několik měsíců už navštěvují české školy. Ačkoliv si již mnohé z nich získaly kamarády i mezi Čechy, drží se spíš ve své komunitě. Uvedly to v anketě, kterou připravila redakce CNN Prima NEWS.

Ukrajinci se bojí jedniček. Je to nejhorší známka, říká pedagog, který zdarma učí uprchlíky

22. dubna 2022 05:56

Chvíli to trvá, než si ukrajinské děti zvyknou, že jednička je v českých školách nejlepší známkou. „Několik ukrajinských rodičů se mě vyděšeně ptalo, proč zrovna jejich dítě muselo dostat jedničku. Na Ukrajině je to nejhorší známka, naše pětka,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS 55letý pedagog Vladimír Kovář z Loštic na Olomoucku. Nyní se věnuje jazykové výuce dospělých uprchlíků, uvádí je také do české reality. „Zažívají i civilizační nárazy, na Ukrajině třeba nic nejde bez úplatků, korupce je všudypřítomná,“ říká.

Prošli peklem, bezpečí našli v Česku. On-line výuku přerušují sirény a bomby, líčí María

31. března 2022 13:35

Ukrajinští učitelé se snaží své žáky učit i na dálku. Děti prchající před válkou se na cestě učí on-line, pokud je to jen trochu možné. A kantoři, kteří na Ukrajině zůstali, dělají vše, co je v jejich silách. Své o tom ví i studentka María, která do Česka uprchla s rodinou. Popsala, s čím vším se nyní musí vypořádat.

Vláda neobhajitelně selhala. Školy jsou kvůli sporům ministrů pod tlakem, tvrdí Baxa

21. října 2021 23:15

Poslanec ODS Martin Baxa se tvrdě opřel do plánů z dílny ministerstva zdravotnictví na částečný návrat roušek do školní výuky. Ve vysílání CNN Prima NEWS zdůraznil, že daleko lepší by bylo testování v krajích s nejhorší epidemickou situací. Baxa společně s poslancem za ANO Jiřím Maškem zkritizovali i spory mezi resorty školství a zdravotnictví.