CNN Prima News výuka

výuka

Výpis příspěvků ke štítku „výuka“

Školy vstoupí do výstražné stávky. Vláda si svými škrty bere děti jako rukojmí, tvrdí odbory

Školské odbory v úterý rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Hodinová stávka by podle nich nebyla dostatečná. Po rozšířeném jednání předsednictva odborů to uvedla místopředsedkyně Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Markéta Seidlová. Odboráři usilují o více peněz pro školství na příští rok. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) jim vzkázal, že dále hledá možnosti k posílení rozpočtu, a nabídl jim další jednání.

Krutý verdikt pro 12letého Alexe. Domácí výuka nebo dětský domov, vyslechla si matka

Alex a Saša jsou 12letá dvojčata, o něž se stará pouze jejich maminka Dita. Zatímco Saša je zdravá mladá slečna, Alex trpí ADHD třetího stupně, formou autismu a dyslexií. Návštěvy školy představují utrpení jak pro mladého chlapce, tak pro jeho spolužáky a učitele. Alex má vlastní chápání pravidel, nerozumí intonaci řeči ani slovním obratům či grimasám. Mnohdy své okolí napadá, ať už fyzicky, či slovně. Řešením by mohla být domácí výuka, na níž však maminka samoživitelka nemá dostatek financí. S prosbou o pomoc se tak obrátila na veřejnost. Doufá, že díky štědrosti druhých neskončí její milovaný syn v dětském domově.

Škola stres nezpůsobuje, mohou za něj hlavně rodiče, říká odbornice. Jak dětem pomoci?

Škola dětem stres nezpůsobuje, to dělají rodiče či učitelé svými přehnanými nároky. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedla ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny Praha Galina Jarolímková. Před začátkem školního roku by rodiče neměli podporovat pouze nejmenší, kteří míří do 1. třídy, ale i studenty, kteří nastupují do nového prostředí na střední školu.

Češtině nerozumí a kvůli stresu se odmítají učit. Problémy u dětí z Ukrajiny jsou různé

Před válkou na Ukrajině uprchly do Česka tisíce lidí. Mezi nimi byla také učitelka Stefania, která do Prahy přijela v březnu společně se svou dcerou Irynou a třemi vnučkami. Ihned po svém příjezdu si našla práci na Základní škole Praha 7, kde působí jako adaptační koordinátorka. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS popsala, v čem její práce spočívá, a přiblížila, s čím mají žáci z Ukrajiny největší problémy.

Neobvyklá podívaná v zoo: Chovatele převlečeného za pštrosa lovili rybářskou sítí

Jeden z chovatelů v thajské zoo se převlékl za pštrosa, na záda si připevnil paví pera, na hlavu si nasadil maketu pštrosí hlavy a při předstíraném pokusu o útěk pobíhal po výběhu. Jeho řádění zastavili kolegové chovatelé, kteří na něj hodili rybářskou síť. Neobvyklá podívaná byla součástí nové pedagogické metody pro personál zoo, píše The Guardian.

Plošná výuka od devíti ráno nedává smysl. Ministr Balaš to schytal i od vládních poslanců

Nepochopení situace a uměle vytvořený problém. Tak mluví vládní i opoziční poslanci o návrhu posunout začátek výuky na devátou hodinu ranní. O tématu opakovaně mluvil ministr školství Vladimír Balaš (STAN), podle zákonodárců ale plošné nařízení pro školy nemá příliš velký smysl. O tom, kdy začne první hodina, totiž mohou již nyní rozhodnout sami ředitelé podle lokálních potřeb. Mnohem větší problém vidí oslovení zákonodárci v odpolední výuce.

Školní výuka až od devíti ráno? Balaš zvažuje zrušit první hodinu, nadšení nesklidil

Nepříliš výraznou podporu získal na sněmu hnutí STAN v Hradci Králové ministr školství Vladimír Balaš (STAN) s návrhem, aby školní výuka začínala v 9:00 namísto dosavadních 8:00. Pro zajímavost nechal o nápadu hlasovat, ruku zvedla zhruba třetina delegátů. Zřejmě se tak podle Balaše stalo kvůli tomu, že ne všichni jsou rodiči dětí v pubertálním věku, kterým analýzy připisují největší benefit ze změny.

Otevřené zpovědi ukrajinských dětí: Česky už umí pár vět, potíží jsou traumatické zážitky

Češtině už téměř rozumí, dokážou v ní o sobě říci i pár vět. Problémy jim však nadále dělá slovosled. Řeč je o ukrajinských dětech, které spolu se svými rodiči utekly před válkou na Ukrajině a několik měsíců už navštěvují české školy. Ačkoliv si již mnohé z nich získaly kamarády i mezi Čechy, drží se spíš ve své komunitě. Uvedly to v anketě, kterou připravila redakce CNN Prima NEWS.

Ukrajinci se bojí jedniček. Je to nejhorší známka, říká pedagog, který zdarma učí uprchlíky

Chvíli to trvá, než si ukrajinské děti zvyknou, že jednička je v českých školách nejlepší známkou. „Několik ukrajinských rodičů se mě vyděšeně ptalo, proč zrovna jejich dítě muselo dostat jedničku. Na Ukrajině je to nejhorší známka, naše pětka,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS 55letý pedagog Vladimír Kovář z Loštic na Olomoucku. Nyní se věnuje jazykové výuce dospělých uprchlíků, uvádí je také do české reality. „Zažívají i civilizační nárazy, na Ukrajině třeba nic nejde bez úplatků, korupce je všudypřítomná,“ říká.