reklama

Chasa v krojích a pivo gratis výměnou za volební lístky. Jak se volilo v Česku

Ne všude byly volby tak fádní a strohé jako obvykle. Někde například nabízeli za nepoužité hlasovací lístky občerstvení. Jinde zase vyrazili lidé k volebním urnám v krojích a volili i naši nejstarší občané.

reklama

„Třikrát polévku dýňovou, nebo česnečku?“ Za tři volební lístky měli v sobotu lidé v jedné z kaváren v Úsově občerstvení téměř zadarmo – za symbolickou jednu korunu. Z volební místnosti to sem přitom měli jen několik kroků.

„Když nám lidi přinesou tři volební lístky od ANO, SPD a Komunistů, tak dostanou pivo a polévku za jednu korunu,“ uvedla servírka Natálie Hýblová. Lidem jídlo chutnalo a shodovali se, že rozhodnutí koho volit učinili již dávno.

„Přišli jsme proměnit lístky za něco dobrého na zub. Myslím si, že moje hlasování to určitě neovlivnilo,“ podotkl jeden ze zákazníků. A další to potvrdili. „Byl jsem rozhodnutý dopředu, v podstatě mě to nijak neovlivnilo. Beru to jenom jako benefit té svojí volby,“ odkazoval na jídlo za zvýhodněnou cenu.

Ze slavnosti do volební místnosti

V Polešovicích na Uherskohradišťsku mají tento týden kromě voleb i hody. Část krojované chasy si proto ještě před slavnostním průvodem odskočila do volební místnosti. „Jsou to vlastně dvě sváteční události v jeden den. Pro nás je to významný den, jsme aktivní občané a volby si nemůžeme nechat ujít,“ podotkla Jana Vaďurová, stárka neboli vedoucí chasy při posvícení.

Jednou z nejstarších voliček v České republice je paní Anna Grenarová. V zimě oslaví své 99. narozeniny a vhození svého hlasu do volební urny nevynechala ani letos. „Je to taková stálice naší vesnice, protože je to nejstarší občanka, nejváženější,“ uvedla členka volební komise Jana Mostovská.

„Všechny ty pohlaváry znám. Vždy se dívám na televizi, jak tam soutěží,“ podotýká rodačka z Ruprechtova. A i ona nyní bude napjatě čekat na výsledky povolebního vyjednávání.

Tagy:

Hlavní zprávy

Proč matky páchají sebevraždu i s dítětem? Může za to těžká deprese, vysvětluje psychiatr

Případ matky, kterou policisté vytáhli s malým chlapcem ve středu večer z řeky Blanice u jihočeských Vodňan, otřásl celým Českem. Žena chtěla zřejmě spáchat sebevraždu. Bohužel se nejedná o výjimku. Případů, kdy se rodič rozhodne své problémy řešit sebevraždou a chce přitom zabít i své dítě, je více. Často se jedná o ženy v tíživé situaci, které se cítí být bezmocné.

Pane kolego, do toho vám nic není. Hnízdil se chytil s Mounajjedem kvůli očkování

Ostrá debata kvůli očkování se strhla mezi lékařem Janem Hnízdilem a zastánci očkování Milanem Kubkem a Radkem Mounajjedem v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS. Hnízdil má totiž výrazné pochybnosti o vyvinuté vakcíně, poukazuje na krátké trvání protilátek. Prezident České lékařské komory Milan Kubek a stomatolog Radek Mounajjed jsou naopak přesvědčeni, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak pandemii tlumit.

Počet nově nakažených rapidně klesl. Za čtvrtek jich přibylo o 9300 méně než minulý týden

Denní přírůstek potvrzených případů koronaviru v Česku v mezitýdenním srovnání podruhé v tomto týdnu klesl. Ve čtvrtek testy odhalily 18 582 nakažených, asi o 9 300 méně než před týdnem. Minulý čtvrtek byl počet nově nakažených za jeden den nejvyšší od začátku epidemie. Hospitalizovaných s onemocněním COVID-19 bylo ve čtvrtek 6 683 lidí, v těžkém stavu více než tisícovka.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch čelí trestnímu oznámení. Z Chytré karantény údajně odtekly stovky milionů

Skupina právníků Pro Libertate, kteří jsou známí pro svou spolupráci s antivaxerskou komunitou, podala trestní oznámení na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO), hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou i její předchůdkyni Jarmilu Rážovou. Tvrdí, že projekt Chytrá karanténa měla umožnit soukromým firmám zpronevěřit miliony korun. Ministerstvo zdravotnictví to považuje za nesmysl a odkazuje se na kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu.

Ne očkování proti covidu. Českem se šíří petice, kterou podepsalo téměř tisíc lékařů

Téměř tisícovka českých lékařů podepsala petici proti povinnému plošnému očkování a vakcinaci dětí. Vadí jim, že kdokoliv s odlišným názorem okamžitě obdrží nálepku dezinformátora a přejí si svobodnou diskusi. Vedle praktických lékařů jsou mezi signatáři také například zubaři, veterináři nebo odborníci, kteří mají blízko k alternativní medicíně, například homeopatii. Iniciativu ostře odmítl mj. šéf lékařů Milan Kubek.

Kubek o antivaxerech: Pronásledují i mé děti. Už chápu, proč Němci podlehli nacismu

Lidé, kteří vyhrožují zastáncům vakcíny, jsou zmanipulovaní dezinformacemi podobně jako Němci v dobách nacismu. V pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS to naznačil prezident České lékařské komory Milan Kubek. Společně se stomatologem Radkem Mounajjedem se shodl, že vysoká proočkovanost populace je jedinou možností, jak se z covidové krize dostat. Proti tomu se naopak ostře ohradil lékař Jan Hnízdil. Svůj konkrétní návrh, jak s pandemií bojovat, ale nepředstavil.

reklama