Evropská komise (EK) neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí do unijních zemí sousedících s Ukrajinou. Komise v pátek uvedla, že díky práci příslušné koordinační platformy a dočasným opatřením zavedeným v květnu zmizela narušení trhu v pěti členských státech EU, které zákaz uplatňují. Embargo vyprší o půlnoci, ale Maďarsko, Polsko a Slovensko už potvrdily, že budou jednostranně pokračovat v omezení dovozu, které údajně chrání jejich zemědělce. Rozhodnutí EK uvítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Zákaz dovozu ukrajinského obilí a dalších zemědělských produktů pod záštitou Evropské komise na jaře zavedly Slovensko, Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Polsko. Sofie ve čtvrtek uvedla, že zákaz zruší, a Rumunsko se chce řídit rozhodnutím unijní exekutivy. Naopak Varšava, Budapešť i Bratislava předem naznačily, že embargo prodlouží bez ohledu na rozhodnutí Evropské komise.
ČTĚTE TAKÉ: Pokračovat ve válce je rozhodnutím Ukrajiny. Rusko nás neohrožuje, říká Orbánův muž
„Konstruktivní přístup všech účastníků platformy pomohl vyřešit konkrétní problémy a zajistil, že exporty do třetích zemí mimo EU proudí, a dokonce se zvyšují,“ uvedla v pátek komise v oznámení o ukončení opatření.
„Dnes vyprší platnost stávajících opatření,“ oznámila komise. Ukrajina podle ní souhlasila, že do 30 dní podnikne zákonné kroky, aby zabránila zahlcení trhu obilím. Do té doby má Ukrajina od soboty zavést opatření na kontrolu vývozu čtyř druhů zemědělského zboží, aby zabránila narušení trhu v sousedních členských zemích EU. Komise a Ukrajina budou situaci sledovat a případně reagovat.
Maďarsko, Polsko a Slovensko se nepodvolí
Pokračování zákazu dovozu ukrajinského obilí do Maďarska už před oznámením Evropské komise potvrdil maďarský premiér Viktor Orbán. Podle agentury Reuters maďarská vláda v pátek zveřejnila nařízení, platné od soboty, zakazující dovoz 24 zemědělských produktů z Ukrajiny, včetně obilí, zeleniny, některých masných výrobků a medu.
Polský premiér Mateusz Morawiecki večer uvedl, že také Polsko zákaz dovozu ukrajinského obilí prodlouží. „Uděláme to, protože je to v zájmu polských zemědělců,“ cituje Morawieckého agentura DPA.
Slovenský premiér Ľudovít Ódor v pátek oznámil, že Bratislava do konce roku jednostranně prodlužuje zákaz dovozu obilí a dalších tří produktů z Ukrajiny. Podle Ódora v této záležitosti Slovensko postupuje stejně jako Polsko a Maďarsko.
Český ministr zemědělství Marek Výborný na platformě X uvítal, že Evropská komise se přiklonila k jednotnému postupu, který navrhovala i Česká republika. „Naším společným cílem totiž musí být efektivní fungování koridorů solidarity. Jedině tak pomůžeme dostat obilí do třetích zemí v Africe či Asii,“ napsal Výborný.
Ukrajinský premiér kritizoval Poláky
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek ujistil, že Ukrajina bude reagovat „civilizovaně“, pokud členové EU poruší unijní pravidla o dovozu obilí. Zároveň uvítal rozhodnutí EK, které označil za příklad skutečné jednoty a důvěry. „Nyní je důležité, aby evropská jednota fungovala i na bilaterální úrovni. Aby sousedé Ukrajinu podporovali během války,“ napsal Zelenskyj na platformě Telegram po rozhovoru se šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhal polské rozhodnutí pokračovat v embargu opět označil za předvolební populismus. Polsko čekají za zhruba měsíc parlamentní volby.
„Ukrajina teď rozhodně není ve stavu, kdy by si mohla dovolit umožňovat někomu populistický růst založený na její bídě,“ citovala Šmyhala ukrajinská agentura Unian. Šmyhal kromě toho řekl, že se slovenskou a rumunskou vládou Ukrajina intenzivně jedná, a vyjádřil naději, že obě země se spíše přiklánějí k „podpoře“ Ukrajiny.
Zákaz dovozu čtyř zemědělských produktů z Ukrajiny – pšenice, kukuřice, řepky a slunečnice – se týkal dovozu do zmíněných pěti zemí. Ty však měly nadále povinnost umožnit tranzit do dalších zemí EU a do třetích zemí.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Mají se peníze dávat na kanony, nebo lidem, co dřeli? Senioři hodnotí tahanice kolem balíčku