Indonésie přijala zákon, který zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Novela se měla týkat jak Indonésanů, tak cizinců, což vyvolalo obavy cestovních agentur. Po jejich protestech zákonodárci uvedli, že se zákon nebude vztahovat na turisty, kteří navštíví indonéský ostrov Bali.
Nový zákon o nemanželském sexu neovlivní zahraniční turisty. Těmito slovy se snažil uklidnit návštěvníky oblíbeného indonéského ostrova Bali guvernér Wayan Koster. „Těšíme se, že přivítáme návštěvníky s naší typickou balijskou pohostinností a všem radíme, aby nevydávaly zavádějící prohlášení týkající se indonéského trestního zákoníku, která by mohla narušit turistický ruch na Bali,“ dodal Koster. Doplnil, že vláda nebude kontrolovat rodinný stav návštěvníků ostrova při ubytování hostů v hotelech, apartmánech či lázních.
Den, který navždy změnil tvář ráje turistů. Před 20 lety rozpoutali teroristé masakr na Bali
Přeživší atentátů na indonéském ostrově Bali společně s rodinami a přáteli obětí si ve středu modlitbami a položením věnců připomněli 20. výročí útoků, při nichž zahynulo 202 lidí, z toho 88 Australanů. Informovala o tom agentura Reuters.
Podle britského deníku The Guardian Koster popřel zprávy ohledně zrušených letů a hotelových rezervacích kvůli novému zákonu. Dodal, že údaje z cestovního ruchu naopak naznačují vzrůstající zájem turistů o tuto destinaci. Mluvčí vlády Albert Aries také uvedl, že se zákon nebude týkat ani zahraničních podnikatelů. „Soukromí lidí je stále zaručeno zákonem, takže se opravdu není čeho obávat,“ ujistil je Aries podle CNN.
Populární ostrov Bali je považován za centrum cestovního ruchu v Indonésii. Oblíbenou turistickou destinaci navštívilo před covidovou pandemií ročně téměř 16 milionů lidí. Úřady se nyní snaží do roku 2025 tento počet obnovit. Na rozdíl od Indonésie, kde je islám většinovým náboženstvím, se hlásí na ostrově Bali přes 85 procent obyvatel k hinduismu.
Indonéský parlament schválil začátkem prosince legislativní změny, které kriminalizují nemanželský pohlavní styk. Zákonodárci, kteří podpořili novelu, uvedli, že cílem je prosazovat „indonéské hodnoty“ v převážně muslimské zemi. „Jsme hrdí na to, že máme trestní zákoník, který je v souladu s indonéskými hodnotami,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu Reuters náměstek ministra spravedlnosti Edward Omar Sharif Hiariej. Kontroverzní zákon by měl vstoupit v platnost za tři roky. Osobám, které poruší tento zákon, hrozí až jeden rok vězení. Podle indonéských činovníků budou moct porušení zákona nahlásit jen blízcí rodinní příslušníci.