Zákaz vstupu pro cizince. Od soboty smí do Česka přicestovat pouze z nezbytných důvodů

Pražský hrad

Cizinci do Česka jen z nezbytných důvodů

Od půlnoci z pátku na sobotu nesmějí cizinci přicestovat do Česka z jiných než nezbytných důvodů bez ohledu na takzvaný cestovatelský semafor, kterým se dosud řídily podmínky cest. Výjimku mají například ti, kteří v ČR pracují nebo studují. Na čtvrtečním zasedání o zákazu rozhodla vláda, v pátek o tom na anglickém twitterovém účtu informovalo ministerstvo zahraničí.

Kabinet podle usnesení zakázal pobyt cizinců v ČR s výjimkami v případě cest do zaměstnání a škol, nezbytných cest za rodinou či blízkými osobami, cest do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo například na svatbu či pohřeb.

Vakcínu od firmy AstraZeneca schválila Evropská komise. Do Česka dorazí do tří týdnů

Evropská komise (EK) v pátek schválila podmínečnou registraci vakcíny proti COVID-19 od britsko-švédské firmy AstraZeneca na území Evropské unie. Po přípravcích firem Pfizer/BioNTech a Moderna je to třetí vakcína, kterou mohou státy EU využívat. Do Česka by pak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného mohla dorazit během dvou až tří týdnů, podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové možná dokonce už příští týden.

Policejní akce na hranicích naplánované nejsou, budou pokračovat namátkové kontroly v příhraničních oblastech, sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. „Bude to ve stejném režimu jako dosud, akorát budeme kontrolovat něco jiného. Teď jsme kontrolovali, jestli máte PCR test, a od zítřka (soboty) budeme kontrolovat, jestli máte správný důvod, proč sem jet,“ řekl.

Důvod příjezdu vyhodnotí policisté

Cizinec bude podle něj muset uvést důvod příjezdu a přesvědčit hlídku. „Bude na policistech, aby dokázali vyhodnotit a určit, zda to je věrohodné a oprávněné,“ podotkl. Pro policisty by to podle něj neměl být velký problém, protože mobilita přes hranice směrem do ČR není výrazná. „Pokud se nebavíme o pendlerech, na které se to nevztahuje, tak sem nikdo jiný v podstatě nejezdí,“ dodal.

Ministerstvo zahraničí později na Twitteru sdělilo, že v praxi jde jen o potvrzení dosavadního stavu a nejde o novinku. Ve čtvrtečním usnesení o přijetí krizového opatření o omezení volného pohybu osob ale vláda výslovně „zakazuje pobyt cizinců na území České republiky“, pokud od soboty přicestují z jiného než výjimkami daného důvodu. V prosincovém usnesení, které ve čtvrtek přijatý dokument nahrazuje, tento bod chybí.

Dosud se cesty do Česka řídily cestovatelským semaforem, a to jak návraty českých občanů, tak příjezdy a přílety cizinců. Ti se ale budou muset od soboty podřídit novému opatření bez ohledu na semafor. Většina evropských zemí se nachází v červené barvě značící vysokou míru rizika. Jde o státy, které mají podíl pozitivních testů na koronavirus nad čtyři procenta a více než 250 případů na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny.

Co dělat při příjezdu z ciziny

Cestující, kteří v těchto zemích strávili v posledních dvou týdnech více než 12 hodin, musí před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář, podrobit se do pěti dnů od vstupu na české území PCR testu a výsledek do sedmi dnů od příjezdu předložit krajské hygienické stanici. Po návratu lze předložit také výsledek PCR testu z jakékoliv země EU, nesmí být ale starší 72 hodin. Tato povinnost se nevztahuje na mladší pěti let.

Hamáček: Kolegové z opozice asi spadli z Marsu. Situace je nejhorší, jaká mohla být

„Když jsem poslouchal kolegy z opozice, tak mám pocit, že spadli z Marsu a situaci nevidí. Je úplně nejhorší, jaká mohla být. Máme plné špitály a stoupající epidemii,“ varoval v televizi CNN Prima NEWS ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Také uvedl, že pokud kapacita v nemocnicích přeteče, nebude čas ani na pacienty s infarktem, po autonehodě nebo se zlomenou nohou.

Střední míru rizika nákazy mají státy, kde je podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a méně než 250 případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny. Při cestování do ČR z těchto zemí musí předložit negativní test na COVID-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci, ne však pendleři. Od pondělí jsou do této skupiny řazeny Belgie, Bulharsko, Finsko, Island, Lucembursko, Maďarsko, Norsko, Rakousko, Řecko a Kanárské ostrovy.

Zelené jsou v semaforu země, které dostatečně testují a za poslední dva týdny v nich přibylo na 100 tisíc obyvatel méně než 25 nových případů COVID-19 a pozitivní byla méně než čtyři procenta testů. Z evropských zemí se to týká jen Vatikánu, z dalších Austrálie, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Singapuru a Thajska.

Speciální režim mají cestující z Velké Británie a Severního Irska. Lidé, kteří v zemích byli v posledních 14 dnech více než 12 hodin, musí při návratu předložit potvrzení akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního či PCR testu na koronavirus. Test musí být proveden na území Spojeného království nejpozději 72 hodin před započetím cesty. Po příletu z Británie je povinná domácí karanténa, druhý test mohou lidé absolvovat nejdříve po pěti dnech.

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: