Když se člověk chystá na pohovor, je připravený na velmi různorodé otázky. A když o pracovní místo skutečně stojí, je ochotný odpovědět na kde co, hlavně aby nabral co nejvíce bodů ve svůj prospěch. Které dotazy personalistů jsou ale přes čáru a odpovídat na ně není povinné? Sepsali jsme vám je.
Stejně jako při běžném rozhovoru mezi dvěma lidmi, i na pracovním pohovoru by obě strany měly dodržovat stanovené hranice slušnosti a korektnosti. Ne všichni to ale dělají. Pak je potřeba dokázat s klidem odpovědět v obecnější rovině nebo ve vší slušnosti odmítnout.
Příliš osobní dotazy
- Těhotenství a rodičovství, obecně plánování rodiny
- Pohlavní identifikace
- Sexuální orientace
- Zdravotní stav
- Trestní bezúhonnost
- Náboženské vyznání
- Politické názory
„To všechno jsou dotazy sloužící ke zjišťování důvěrných informací, na které nemá zaměstnavatel právo, protože se samotným výkonem práce nijak nesouvisejí. Na druhou stranu rodinný stav a případně další osobnější informace celkový obraz uchazeče dokreslují, což ho může posunout před ostatní,“ objasňuje web Práce.cz.
Zvládněte situaci s klidem
Pokud už dotaz, který se zájemci o místo nezdá zrovna vhodný, padne, není na místě chovat se dotčeně nebo uraženě. I tohle může být příležitost dokázat, že nenadálé situace zvládá s nadhledem a jistotou, což jsou schopnosti, které každý vedoucí jedině uvítá.
Může jednoduše odpovědět po pravdě, což poukáže na otevřenost a upřímnost. A to i za předpokladu, že odpověď bez okolků vás nemusí dostat mezi favority. Navíc vždycky lze pravdu podat přijatelným způsobem. „Rodinu bych jednou měla ráda, ale zatím na to není vhodná doba. Nejdřív bych ráda něco dokázala.“
„Pokud vám osobně nevadí sdělení důvěrné informace, můžete odpovědět. Počítejte však s tím, že odpověď může mít dopad na vaše případně (ne)přijetí. Na druhou stranu zodpovězením otázky ukazujete, že jste odhodlání a důvěřujete,“ poukazuje na možná rizika i případné body k dobru Jobs.cz.
Nebo odpověď můžete podat stylem „chytré horákyně“, v obecnější rovině. „Ano, po úrazu mi zůstaly trvalé následky a kulhám, ale nikdy jsem neměla problém pracovat se stejným nasazením jako jiní. A mé pracovní výsledky vždy patřily k těm lepším,“ i taková může být reakce například při poukázání na zjevný zdravotní problém. Dáte tak jasně najevo, že sám o sobě není překážkou mezi uchazečem a pracovním místem.
Dá se odpovědět i zdůrazněním vlastních kvalit a zkušeností. Obává se náborář, že ve svém věku nebudete stačit mladším nebo neporozumíte moderním technologiím? Pak není třeba bát se říct, že vaše zkušenosti vám pomáhají k nadhledu a toleranci, taky se zmiňte o odhodlání a elánu, se kterým jste zvládali případné překážky v práci už dřív. Pokud je navíc označíte za výzvy, nic tím nezkazíte.
Je možné se také zeptat, proč otázka padla. Může to pomoci k lepšímu pochopení a dost možná i přeformulování dotazu, přičemž se personalista dozví to, co potřeboval, aniž by se uchazeč cítil zatlačený do kouta.
A nakonec je samozřejmě dovoleno odmítnout odpovědět a tak vymezit hranice, za které náboráře nehodláte pustit. „Není potřeba se při tom omlouvat. Stačí si jen stát za svým. Každopádně si zachovejte příjemné vystupování. Rozčilování nebo pohoršování nad nevhodnou otázkou vám plusové body nezíská. A nakonec třeba právě tímto zásadovým postojem si zaměstnavatele získáte,“ píše Práce.cz.
Výjimky existují
Například při pohovoru na místo v církevní instituci se kandidáta na náboženské vyznání logicky ptát budou. Při náboru do politické strany budou náboráře zase zajímat vaše politické názory, fyzicky náročné zaměstnání bude vyžadovat podrobnější informace o zdravotním stavu atd. Pak je pochopitelně na místě odpovědět.
Buďte připravení
„Před každým pohovorem počítejte, že odborná otázka může padnout. Z toho důvodu na ni buďte s předstihem připraveni,“ radí Práce u nás. Když s dotazy na tělo budete počítat předem, budete také rovnou vědět, na co jste ochotni odpovědět a co už je příliš.