Zaorálek: Stále jsme na hraně něčeho, co se může zvrtnout, a toho se epidemiologové bojí

Ministr kultury Lubomír Zaorálek

Čeští epidemiologové mají strach, že když nakažení koronavirem přesáhnou určitý počet, tak je nebudou schopni tzv. trasovat, proto ta opatrnost a opatření, popsal v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Situace v Česku je podle něj „veselejší“ než jinde. ČSSD potřebuje novou krev s novým elánem a energií, nevěřím na recyklaci minulosti, uvedl mimo jiné v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr.

Která část vašeho resortu strádá nejvíc? A která část má v tuto chvíli prioritu pro to, vymyslet, jak jí pomoci?
Živá kultura. Krize nejen v Česku zasáhla tam, kde jsou krátké úvazky, tam, kde jsou svobodná povolání. Umělci žijí z toho, že to funguje, že se točí „byznys“. To byla věc, které se ministerstvo kultury nevěnovalo, protože to je trh. To je podnikání v kultuře. Oni po nás nechtěli nikdy žádné dotace. Těm, kteří se živili sami, se najednou zastavil celý byznys. Jinde v Evropě je to velmi podobné. Jde o skupinu, která je ve velké nejistotě. Oni vlastně nemají, jak se dostat k živobytí, a proto je tam největší napětí.

Část těchto lidí jste v pondělí potkal na demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Když jste na ni vystoupil, oni vás vypískali...
Mně nepřipadalo, že mě vypískali, protože jsem projev dokončil a řekl jsem to, co jsem měl na srdci. Ano, byla tam taková hlučná skupina, ti bedňáci, kteří se s nikým moc nemazlí. Ale bylo tam velké množství lidí, kteří, měl jsem ten pocit, si to chtěli poslechnout.

Před demonstranty jste řekl, že se všichni musejí smířit s tím, že akce nad tisíc účastníků na podzim povolené nebudou. Že akce, na které by chodilo pět tisíc návštěvníků, jsou v tuto chvíli nepředstavitelné. Jak dlouho s podobnými scénáři počítáte?
Nejsem epidemiolog, ani hygienik, ani věštec. Nejsem ten, kdo to rozhoduje, ale je pravda, že jsem u těch jednání, že s nimi permanentně jednám, s pány Maďarem a Prymulou (čeští epidemiologové, pozn. red.). Sám se zajímám o situaci v Evropě, ve světě. Člověku to prostě nedá. Sleduji to s napětím, zvlášť když vidím současný vývoj, když vidím, co se děje v Německu. Včera jsem poslouchal vystoupení hlavního německého hygienika, který vyjádřil obavy nad tamním vývojem. Dokonce řekl, že shromáždění tisíce lidí jsou nezodpovědná, taková, která se konají v parcích a podobně. Podívejte se třeba na Francii, kde vyklízejí pláže. Nebo na Brity, kteří nechtějí pustit do země lidi přijíždějící ze Španělska. Když sledujete celkový vývoj, slyšíte, že se mluví o tom, jestli nenastupuje druhá vlna.

S čím lze tedy na podzim počítat? Má cenu, aby instituce jako Národní divadlo rozjížděly sezonu?
Vím, že Národní divadlo se připravuje na sezonu. Tady spíš platí, že nemá cenu sundávat kalhoty, když brod je ještě daleko. Pořád jsou v platnosti naše opatření, ten režim, který jsme vytvořili. Ano, těch tisíc lidí na akci platí pořád. Jsme pořád na hraně. Nevím, jestli máme 200 nakažených. Pan Prymula říká, že 400 nebo 500 by byly ty kritické hodnoty, kdy už se musíme začít bát, že se nám to začne vymykat.

V Praze přibylo v úterý 101 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku celé pandemie.
To jenom potvrzuje, že jsme neustále na hraně něčeho, co se může zvrtnout, a z toho mají epidemiologové strach. Oni mají strach, že když počet nakažených vzroste nad určitou hranici, nebudou je schopni tzv. trasovat. Proto ta opatrnost a proto se zpřísňují opatření, jakmile se objeví větší ohnisko. Zároveň si nemyslím, že bychom překročili ten kritický bod. Stále jsme v režimu, který je poměrně příznivý, a připadá mi, že v Česku je to pořád ještě o něco veselejší než jinde.

Přejděme k politice. Vrací se do sociální demokracie bývalý předseda Jiří Paroubek?
Pokud vím, tak pro předsedu strany (Jana Hamáčka, pozn. red.) zpracoval nějaký ekonomický program. Nevnímal jsem to tak, že by se vracel do sociální demokracie. A toto je věc vedení strany.

Byl by posilou pro ČSSD?
Když s něčím přijde někdo z dávných sociálních demokratů a chce pomoci, tak chápu předsedu Hamáčka, že mu v tom nebrání.

Jiří Paroubek kandidoval v roce 2018 ve vašem ostravském regionu do Senátu. Chtěl za ČSSD, ovšem vaši stranickou podporu tehdy nedostal. Proč?
Domnívám se, že do této doby musí přijít nová krev. Jsem přesvědčený, při vší úctě ke všem, kteří mohou pomoci, že musíme přijít s novým typem odpovědí na situaci, která je úplně nová a tím je zajímavá. Vyžaduje však nový elán a novou energii. Myslím, že musejí přijít nové tváře. Nevěřím na recyklaci minulosti.

Rozhovor Marie Bastlové s Lubomírem Zaorálkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy: