reklama

Zaorálek: Stále jsme na hraně něčeho, co se může zvrtnout, a toho se epidemiologové bojí

Čeští epidemiologové mají strach, že když nakažení koronavirem přesáhnou určitý počet, tak je nebudou schopni tzv. trasovat, proto ta opatrnost a opatření, popsal v pořadu K věci televize CNN Prima NEWS ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Situace v Česku je podle něj „veselejší“ než jinde. ČSSD potřebuje novou krev s novým elánem a energií, nevěřím na recyklaci minulosti, uvedl mimo jiné v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr.

reklama

Která část vašeho resortu strádá nejvíc? A která část má v tuto chvíli prioritu pro to, vymyslet, jak jí pomoci?
Živá kultura. Krize nejen v Česku zasáhla tam, kde jsou krátké úvazky, tam, kde jsou svobodná povolání. Umělci žijí z toho, že to funguje, že se točí „byznys“. To byla věc, které se ministerstvo kultury nevěnovalo, protože to je trh. To je podnikání v kultuře. Oni po nás nechtěli nikdy žádné dotace. Těm, kteří se živili sami, se najednou zastavil celý byznys. Jinde v Evropě je to velmi podobné. Jde o skupinu, která je ve velké nejistotě. Oni vlastně nemají, jak se dostat k živobytí, a proto je tam největší napětí.

Část těchto lidí jste v pondělí potkal na demonstraci na pražském Staroměstském náměstí. Když jste na ni vystoupil, oni vás vypískali...
Mně nepřipadalo, že mě vypískali, protože jsem projev dokončil a řekl jsem to, co jsem měl na srdci. Ano, byla tam taková hlučná skupina, ti bedňáci, kteří se s nikým moc nemazlí. Ale bylo tam velké množství lidí, kteří, měl jsem ten pocit, si to chtěli poslechnout.

Před demonstranty jste řekl, že se všichni musejí smířit s tím, že akce nad tisíc účastníků na podzim povolené nebudou. Že akce, na které by chodilo pět tisíc návštěvníků, jsou v tuto chvíli nepředstavitelné. Jak dlouho s podobnými scénáři počítáte?
Nejsem epidemiolog, ani hygienik, ani věštec. Nejsem ten, kdo to rozhoduje, ale je pravda, že jsem u těch jednání, že s nimi permanentně jednám, s pány Maďarem a Prymulou (čeští epidemiologové, pozn. red.). Sám se zajímám o situaci v Evropě, ve světě. Člověku to prostě nedá. Sleduji to s napětím, zvlášť když vidím současný vývoj, když vidím, co se děje v Německu. Včera jsem poslouchal vystoupení hlavního německého hygienika, který vyjádřil obavy nad tamním vývojem. Dokonce řekl, že shromáždění tisíce lidí jsou nezodpovědná, taková, která se konají v parcích a podobně. Podívejte se třeba na Francii, kde vyklízejí pláže. Nebo na Brity, kteří nechtějí pustit do země lidi přijíždějící ze Španělska. Když sledujete celkový vývoj, slyšíte, že se mluví o tom, jestli nenastupuje druhá vlna.

S čím lze tedy na podzim počítat? Má cenu, aby instituce jako Národní divadlo rozjížděly sezonu?
Vím, že Národní divadlo se připravuje na sezonu. Tady spíš platí, že nemá cenu sundávat kalhoty, když brod je ještě daleko. Pořád jsou v platnosti naše opatření, ten režim, který jsme vytvořili. Ano, těch tisíc lidí na akci platí pořád. Jsme pořád na hraně. Nevím, jestli máme 200 nakažených. Pan Prymula říká, že 400 nebo 500 by byly ty kritické hodnoty, kdy už se musíme začít bát, že se nám to začne vymykat.

V Praze přibylo v úterý 101 nových případů nákazy koronavirem, což je nejvíce od začátku celé pandemie.
To jenom potvrzuje, že jsme neustále na hraně něčeho, co se může zvrtnout, a z toho mají epidemiologové strach. Oni mají strach, že když počet nakažených vzroste nad určitou hranici, nebudou je schopni tzv. trasovat. Proto ta opatrnost a proto se zpřísňují opatření, jakmile se objeví větší ohnisko. Zároveň si nemyslím, že bychom překročili ten kritický bod. Stále jsme v režimu, který je poměrně příznivý, a připadá mi, že v Česku je to pořád ještě o něco veselejší než jinde.

Přejděme k politice. Vrací se do sociální demokracie bývalý předseda Jiří Paroubek?
Pokud vím, tak pro předsedu strany (Jana Hamáčka, pozn. red.) zpracoval nějaký ekonomický program. Nevnímal jsem to tak, že by se vracel do sociální demokracie. A toto je věc vedení strany.

Byl by posilou pro ČSSD?
Když s něčím přijde někdo z dávných sociálních demokratů a chce pomoci, tak chápu předsedu Hamáčka, že mu v tom nebrání.

Jiří Paroubek kandidoval v roce 2018 ve vašem ostravském regionu do Senátu. Chtěl za ČSSD, ovšem vaši stranickou podporu tehdy nedostal. Proč?
Domnívám se, že do této doby musí přijít nová krev. Jsem přesvědčený, při vší úctě ke všem, kteří mohou pomoci, že musíme přijít s novým typem odpovědí na situaci, která je úplně nová a tím je zajímavá. Vyžaduje však nový elán a novou energii. Myslím, že musejí přijít nové tváře. Nevěřím na recyklaci minulosti.

Rozhovor Marie Bastlové s Lubomírem Zaorálkem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc
Nehody

Čech se těžce zranil při neštěstí jachty v Karibiku. Jeho rodina teď prosí o pomoc

Rodina českého podnikatele Michala Průši, který při nehodě v Karibiku utrpěl vážná zranění, zažívá těžké chvíle. Kromě obav o stav zraněného musí řešit i nečekané problémy s pojištěním a úhradou peněz za jeho léčbu. Už teď musela vynaložit vysoké peněžní částky a zatím netuší, jak se bude situace vyvíjet. Založila proto finanční sbírku, ve které prosí o pomoc.

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili
Domácí

Ve správní radě VZP nově usedne i exministr Kalousek. Piráti s návrhem nesouhlasili

Ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) nově usedne bývalý předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, senátor Roman Kraus (ODS) či náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). O obměně členů správní a dozorčí rady největší tuzemské zdravotní pojišťovny rozhodla vláda, vyplývá z výsledků zasedání zveřejněných na webu. Proti zvolení Kalouska se v minulých dnech vyslovili Piráti.

Za*raný zpátečnický příběh, opřel se herec do Sněhurky. Trpaslíky označil za ‚‚sedm postav‘‘

Sněhurka a sedm trpaslíků už nevyhovuje moderní době. To si myslí Peter Dinklage, hvězda Hry o trůny a jeden z nejslavnějších herců malého vzrůstu. Společnost Disney, která chystá její nové zpracování, obvinil z dvojího metru – na jednu stranu obsazuje hlavní roli herečkou latinskoamerického původu, na stranu druhou podporuje stereotypy v podobě „trpaslíků žijících v jeskyni“. Zábavní velikán kritiku nicméně vyslyšel a už o sedmi trpaslících mluví jako o „sedmi postavách“.

Vláda omezuje platnost očkování bez třetí dávky. Nařízení se týká jen dospělých

Omezení platnosti očkování proti covidu na devět měsíců po 1. únoru se bude týkat jen dospělých, vyplývá z materiálu, který ve středu projedná vláda. Přeočkováním se platnost prodlouží na zatím neomezenou dobu. Podle informací ministerstva zdravotnictví je z milionu lidí, kteří už byli očkovaní před více než devíti měsíci, ale zatím nemají posilující dávku, zhruba 120 tisíc.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Detektiv leteckých neštěstí: Hledám důvod zkázy. 11. září si letadlo sestřelili Američané

Karlu Burgerovi se dá s mírnou nadsázkou říkat detektiv leteckých neštěstí. Inspektor z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, jak přesně před 50 lety proběhla zkáza jugoslávského letadla nad Československem –⁠ zemřelo tehdy 27 lidí, svět ohromilo přežití letušky po pádu z 10 tisíc metrů. Burger ale vypráví i o dalších velkých leteckých tragédiích. K některým podle něj došlo úplně jinak, než si myslíme.

Blíží se konec plastových příborů a brček. Poslanci podpořili zákon v prvním kole

Sněmovna v prvním kole podpořila zákon, který zakáže jednorázové plastové příbory, talíře či brčka, jak to vyžadují předpisy Evropské unie. Rozhodla o tom ve středu téměř jednomyslně. Lhůtu na jeho další projednávání ve výboru pro životní prostředí prodloužila na 80 dní, i když se norma měla do českého právního řádu dostat už loni v červenci. Podobný návrh předložila před rokem tehdejší vláda Andreje Babiše (ANO), bývalá Sněmovna jej ale do konce volebního období nestihla projednat.

reklama