Propaganda Kremlu se během války změnila. Experti vysvětlili, proč jí většina Rusů stále věří

Ruská propagandistická rétorika se během roku, kdy trvá válka na Ukrajině, podstatně změnila. Rusista Libor Dvořák a spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just ve speciálním vysílání přiblížili, jaká hesla dnes Kreml používá a proč se Rusové nechávají propagandou pohltit.

„Původně bylo základním ruským heslem denacifikace a demilitarizace. Dnes to stále ještě zazní, ale neklade se na ně takový důraz jako loni na jaře. Trvalý ruský neúspěch nutí jak Vladimira Putina, tak Kreml k tomu, aby akcenty neustále posouvali. Proto se dnes mluví o tom, že kolektivní Západ bojuje proti Rusku ukrajinskýma rukama. Znovu se tak oživila známá ruská fikce – představa o vlasti jako pevnosti obležené celým světem,“ vysvětlil Dvořák.

Doplnil, že podobná hesla zabírala už dříve. „Proto opakují neustále totéž,“ dodal. Domnělá agrese Západu vůči Rusku je podle Justa v Kremlu hlavním tématem. „Tvrdí, že se Rusko brání a Ukrajinu neobsazuje. Jak říká ruská propaganda, cílem Západu má být oslabení a následně zničení Ruska. To je jeden z důvodů, proč Rusové Kremlu věří, stejně jako ruské armádě – obava ze západní agrese je až mobilizuje,“ podotkl Just.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dobývání Kyjeva, mariupolský vzdor i krvavý Bachmut aneb Momenty, které změnily chod války

V Rusku nadále panuje cenzura a restrikce vůči těm, kteří by úspěchy armády nebo samotný režim zpochybnili. Podle Justa lidé často za své „protiruské počínání“ končí ve vězení. „Nezávislé zprávy mohou Rusové určitým způsobem získat od zahraničních ruskojazyčných médií nebo skrze Telegram. Ale oni takovou potřebu nemají,“ zmínil Just.

„Většina Rusů je identická. Stačí jim to, co říká propaganda, vyhovuje to jejich pohledu na svět. Rus si nechce číst, že jeho armáda páchá válečné zločiny, a on je tak za ně nepřímo zodpovědný. Z psychologického hlediska to pro ně není příliš komfortní. Proto většina Rusů sleduje propagandu – utvrzují se v tom, že se Rusko brání, útočí a zvítězí,“ doplnil spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě.

Podle Dvořáka zhruba 75 procent obyvatel Ruska stále podporuje válku na Ukrajině. „Musíme to ale brát s rezervou. Režim se natolik utužuje, že se lidé mnohdy bojí vyjádřit svůj skutečný názor. Na druhou stranu, propaganda funguje dobře, když je přes polovinu národa schopna přesvědčit, že je věc na Ukrajině správná,“ dodal.

Od ruské invaze na Ukrajinu uplynul přesně rok. Sledujte speciální vysílání na CNN Prima NEWS, kde experti ve studiu a reportéři přímo ze země zasažené válkou rozebírají dosavadní zásadní momenty konfliktu i budoucí kroky obou stran.

Tagy: