reklama

Zaplatili životem: Zavraždění ochránci pomáhají i po své smrti

V posledních dvou desetiletích jsme svědky zdvojnásobení počtu zavražděných ochránců přírody a zvířat. Mezi roky 2002 a 2017 bylo kvůli svému aktivismu v padesáti státech světa zavražděno více než patnáct set lidí. Míra vražd tak stoupla na čtyři za týden, což výzkumníci přisuzují stále větší poptávce po volné půdě, dřevě a minerálech, kvůli které zemědělci a těžaři expandují i do těch nejodlehlejších oblastí. Za ochranu přírody, zvířat i původních obyvatel se platí životem po celém světě – v Latinské Americe, ale i v Evropě. Připomeňme si některé z nich.

reklama

Jairo Mora Sandoval

Kostarický ochránce kožatek velkých byl 31. května 2013 přepaden maskovanými muži. Jeho čtyři společnice včas utekly a zalarmovaly policii. Morovo tělo bylo objeveno následujícího dne na pláži. Podle pitvy bylo příčinou smrti udušení. Kožatky velké jsou na Kostarice chráněné, přesto jsou jejich vajíčka ve velkém pytlačena a prodávána na černém trhu jako afrodiziakum. Morova smrt připoutala velkou pozornost mezinárodní veřejnosti a vedla k vytvoření oficiální rezervace a udělení větších pravomocí jejím strážcům. Do ochrany kožatek se také zapojila nezisková organizace Sea Shepherd.

Berta Isabel Cáceres Flores

Honduraská environmentální aktivistka byla zavražděna 2. března 2016 ve svém domě ozbrojenými vetřelci. Ještě jako studentka v roce 1993 spoluzaložila organizaci COPINH, která podporuje práva původních obyvatel. Cáceres stála v čele protestů proti nezákonné těžbě dřeva, rozšiřování plantáží, stavbě přehrad, ale i přítomnosti vojenských základen USA na půdě původních obyvatel. Několik společností své projekty po zásahu COPINH stáhlo. Do konce dubna 2016 byli v Hondurasu zavražděni další dva aktivisté. V roce 2019 bylo sedm mužů honduraským soudem odsouzeno k odnětí svobody v rozsahu třiceti až padesáti let. Jsou mezi nimi nájemní vrazi i představitelé společností, kterým Cáceres překážela.

Lkhagvasumberel „Sumbee“ Tumursukh

5. listopadu 2015 se sedmadvacetiletý mongolský výzkumník vydal do Jihogobijského ajmagu, kde v horách studoval a chránil přes dvacet levhartů sněžných. Už k nim ale nedošel. O šest dní později bylo jeho tělo nalezeno v jezeře Chövsgöl na severu Mongolska – tisíce kilometrů od levhartích hor. Podle pitvy bylo příčinou úmrtí utopení a policie případ vyhodnotila jako sebevraždu. Rodina ani jeho spolupracovníci však se závěrem policie nesouhlasí. Krátce poté mongolský parlament dokonce obdržel dopis podepsaný více než čtyřiceti zahraničními výzkumníky, který vyzýval k řádnému prošetření záhadného případu. Mají k tomu důvod. V posledních dvou letech před svou smrtí obdržel Sumbee několik výhrůžek smrtí a třikrát byl dokonce napaden. Domnívají se, že za jeho úmrtím stojí lidé, kteří chtějí v levhartích horách těžit minerály. I díky Sumbeemu totiž celá oblast v roce 2016 povýšila z chráněného území na národní park, kde je jakákoliv těžba zakázána.

Chut Wutty

Čtyřicetiletý kambodžský environmentální aktivista byl zastřelen 26. dubna 2012 vojenskou policií. Založil Skupinu na ochranu přírodních zdrojů a byl nejhlasitějším kritikem role kambodžské armády a úřadů v nezákonné těžbě dřeva na chráněných územích. V době své smrti doprovázel dvě novinářky lesem v provincii Koh Kong. Podle mluvčího vojenské policie odmítli na žádost jednoho z policistů přestat pořizovat fotografie okolí a předat paměťovou kartu. Během hádky jeden z policistů Wuttyho střelil. I přes nátlak zdejších lidskoprávních organizací nebyl případ nikdy dořešen. O jeho životě a smrti byl natočen dokumentární film I Am Chut Wutty.

Dorothy Stang

Třiasedmdesátiletou misionářku zavraždili 12. února 2005 v brazilském Anapu. Za její smrtí mají stát dřevařské firmy a bohatí statkáři, kterým její činnost bránila v nezákonné těžbě a záborech půdy.  Stang přišla do Brazílie v roce 1966 jako americká řeholnice. Svůj život zasvětila ochraně deštných pralesů i jejich původních obyvatel. Po několika letech byli za její vraždu odsouzeni čtyři lidé – dva nájemní vrazi a dva zadavatelé vraždy. Letos v dubnu brazilská policie zadržela dalšího podezřelého. Dorothy Stang byla po své smrti svatořečena a i o ní byl natočen dokumentární film, They Killed Sister Dorothy.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou
Volby 2021

Hájíte zájmy vlády proti občanům. Poslouchejte rady ekonomů, vyzval Stanjura Schillerovou

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) čelí kritice, že se začátkem srpna zúčastnila jednání bankovní rady České národní banky. Na něm varovala před zvyšováním úrokových sazeb, jímž chce ČNB krotit současné rychlé zdražování. „Vy jste hájila zájmy vlády proti zájmům občanů. Občané nemají zájem na inflaci,“ vyčetl Schillerové v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS Zbyněk Stanjura (ODS).

Sledujte ŽIVĚ Partii: Blížící se volby. Jak se daří kandidujícím stranám zaujmout voliče?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Partii: Blížící se volby. Jak se daří kandidujícím stranám zaujmout voliče?

ČR i Evropu trápí inflace. Zdražuje se zboží i energie a nárůst cen zdaleka není u konce. Jak se na to připravit? Kdy se inflace zastaví? O tom budou diskutovat ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a místopředseda strany ODS Zbyněk Stanjura v Partii Terezie Tománkové. Pořad můžete sledovat v neděli 26. září od 11:00 na CNN Prima NEWS i zde v článku.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Filip: Spolupráce s Babišem byla velmi těžká, ale vybojoval jsem to pro občany

S Andrejem Babišem jsem nespolupracoval jako s miliardářem, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS končící předseda KSČM Vojtěch Filip a dodal, že to bylo složité, ale bojoval kvůli občanům. Babiše přirovnal k Bedřichu Engelsovi a hovořil i o tom, proč musí komunistická strana směřovat cestou marxismu. Levice je podle něj v českém národě silně zakořeněná už od Jana Husa a rozhodně její pokračování nevidí v Pirátech, kteří řeší marginálie a nemají tah na branku.

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Rapidní nárůst nakažených. V Česku jich v sobotu přibylo o stovku více než před týdnem

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem. Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nákazy, stouplo na 1,05 z předchozích 1,01. Počet lidí s covidem v nemocnicích se v mezitýdenním srovnání zvýšil o devět na 166, proti pátku jich ale o čtyři ubylo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Domácí zpravodajství

Kroužkování může pořádně zamíchat s výsledky voleb. Jsou na to koalice připravené?

Kroužkování, neboli udělování preferenčních hlasů konkrétním stranickým kandidátům, může letos víc než kdy jindy rozhodnout, jak volby dopadnou. Preferenční hlasy mohou zamíchat hlavně pořadím na kandidátkách stran, které jsou součástí koalic. Úspěšné vykroužkování kandidáta jedné strany totiž může o sněmovní křeslo připravit člena jiné koaliční strany.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Jste fašisti, vypadněte. Na Cínovci se střetli bývalí pohraničníci s potomky zastřelených

Členové Klubu českého pohraničí, který vesměs sdružuje bývalé příslušníky pohraniční stráže, si na sobotní poledne naplánovali kontroverzní akci. V krušnohorském Cínovci odhalovali sochu vojáka se psem, která má uctít památku padlým ochráncům státních hranic. Vedle bývalých pohraničníků ovšem na místo dorazila také početná skupina jejich odpůrců. Konflikt visel ve vzduchu.

reklama