reklama

Zaplatili životem: Pytláci na mušce ochránců ohrožených zvířat

Ochrana ohrožených druhů zvířat před pytláky je čím dál složitější. Na černém trhu kvete prodej nosorožčích rohů, sloních klů či dalších částí zvířecích těl. Ochránci mnoha přírodních parků a rezervací musí stále častěji sahat po zbraních a moderních technologiích. Není divu, že mnozí odborníci jejich boj považují za regulérní válku.

reklama

Tento konflikt nabírá na síle od počátku nového tisíciletí. Chráněná zvířata jsou lovena ve stále větších počtech, přičemž pytláci používají čím dál tvrdší metody. Nejzřetelnější je to u nosorožců – podle Světového fondu na ochranu přírody jich v roce 2007 bylo zabito třináct; v roce 2014 to bylo už přes dvanáct set jedinců. Podobné statistiky se evidují u slonů a lvů. Některé části jejich těl mají na černém trhu vyšší hodnotu než zlato nebo diamanty.

Proti pytlákům nestojí jen oficiální rangeři strážící národní parky, ale i občanské hlídky složené z místních obyvatel, kteří nechtějí jen nečinně přihlížet ničení zdejších ekosystémů. Kvůli stále větší odhodlanosti pytláků tak některé parky dokonce získaly povolení ilegální lovce střílet, pokud se nevzdají bez boje. Jde například o Krugerův národní park v Jižní Africe, keňskou Národní rezervaci pro nosorožce nebo indický národní park Kaziranga. Díky této kontroverzní taktice se zdejším strážcům podařilo snížit počty zabitých a upytlačených zvířat. Za posledních pět let bylo kvůli pytlačení zabito více než padesát lidí.

Na mnoha místech jde v podstatě o jedinou možnost, jak proti pytlákům bojovat. Ti totiž nemají co ztratit – černý trh jim nabízí relativně snadný výdělek na místech, kde je těžké zavadit o slušnou práci. Odborníci proto varují, že jediným způsobem, jak skoncovat s pytlačením, je boj proti chudobě.

Například v komunitách žijících okolo Krugerova parku v současnosti panuje až sedmdesátiprocentní nezaměstnanost a lidé mnohdy nemají k dispozici elektřinu ani pitnou vodu. Oblast je proto rájem pytláků. Odborníci v tomto ohledu odkazují na to, jak situaci vyřešili ve svazijské rezervaci Phinda. Ta je paradoxně provozována bohatou loveckou společností a žije zde tolik nosorožců, že si před čtyřmi roky mohli dovolit některé z nich přesunout do Botswany. Jak tohoto úspěchu dosáhli? Zdejší půdu vrátili původním obyvatelům výměnou za to, že se za plat postarají o zdejší zvířata. Pytláci tam nemají šanci.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama