reklama

Uplave 90 metrů pod ledem jen v plavkách. Čech chce do Guinessovy knihy rekordů

Teplický freediver a otužilec David Vencl se příští měsíc chystá pokořit rekord v Guinessově knize rekordů. Pod ledem tlustým 30 centimetrů by měl uplavat okolo 90 metrů. Doposud prý přitom pod ledovou vrstvou pokořil jen asi 19 metrů.

reklama

Podle Vencla však není led nad hlavou, kvůli němuž se člověk v případě nouze nemůže vynořit nad hladinu, rozhodujícím činitelem. „Pro mnoho lidí je led stresový faktor, ale pro nás freedivery tolik ne. Když se potápíte do hloubky 70 metrů, musíte totiž ponor dokončit. Stresující je pro mě spíše ta studená voda,“ řekl Vencl s tím, že teplota bude okolo dvou či tří stupňů.

Pokus o překonání rekordu zapsaného v Guinessově knize bude Vencl plnit v Rakouském Weissensee, v Česku by totiž led tlustý 30 centimetrů našel těžko. Tloušťka ledu je jednou z podmínek Guinessovy kanceláře. Podle Vencla se tím snaží, aby jeho podmínky byly co nejpodobnější těm, které měl muž, jenž rekord vytvořil. „Já rekord nevytvářím, ale překonávám,“ vysvětlil.

Původně se měl bývalý učitel pokusit o překonání rekordu až v březnu, nyní to ale vypadá, že se do ledového jezera ponoří už 28. února. Plavat bude bez hřejivého neoprenu, pouze v plavkách, bez ploutví a na jeden nádech. Do jezera budou vysekány pouze dvě díry, startovní a cílová.

Současný rekordman uplaval v obdobných podmínkách 76,2 metru do dálky, Vencl by chtěl dosáhnout asi 90 metrů. Nemá prý v úmyslu zbytečně přepínat své síly, chce plavat na jistotu. „Celý ponor bude trvat asi minutu čtyřicet až minutu čtyřicet pět vteřin,“ upřesnil s tím, že plavat na jeden nádech vydrží něco přes tři minuty.

Podle otužilce a freedivera se pod ledem těžko trénuje mimo jiné proto, že je k tomu třeba tým několika lidí. Proto má délku okolo stovky metrů odzkoušenou v adekvátní teplotě, ale nikoliv pod ledem. „Přímo pod ledem mám zaplaváno asi 19 metrů,“ přiznal v pořadu CNN Prima NEWS K věci.

Pod ledem bude s Venclem dalších pět až šest lidí, kteří mu budou moci kdykoliv poskytnout pomoc. „Mám také psychickou přípravu, dělám autogenní trénink či dechová cvičení. U freedivingu i otužování je hlava hlavním faktorem,“ myslí si.

Sportovec vítá skutečnost, že zájem o otužování ve společnosti roste. Sám provozuje kurzy v této disciplíně. „Je to skvělé, vnímám, že lidé začali přebírat zodpovědnost za své zdraví a uvědomují si, že to není jen v tabletách, ale i ve zdravém způsobu života,“ řekl. Aby chladná voda v těle nastartovala blahodárné fyziologické procesy, pro začátek podle Vencla stačí teplota okolo 18 stupňů.

Rozhovor Martiny Kuzdasové s Davidem Venclem si můžete poslechnout i jako podcast:

Všechny podcastové pořady CNN Prima NEWS najdete na SpotifyGoogle PodcastsApple PodcastsCastboxu a dalších platformách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš: Pandemický zákon byl kompromis koalice a opozice. Já tam nebyl, oponuje Šlachta
Volby 2021

Živě
Babiš: Pandemický zákon byl kompromis koalice a opozice. Já tam nebyl, oponuje Šlachta

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s osmi lídry nejsilnějších stran či koalic. Pozvání přijal předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), lídr koalice PirSTAN Vít Rakušan (STAN), předseda hnutí SPD Tomio Okamura, šéf komunistů Vojtěch Filip, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta a šéfka koalice Trikolora Svobodní Soukromníci Zuzana Majerová Zahradníková.

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina
Domácí

Česká policistka během mise v Polsku spáchala sebevraždu. Kvůli šikaně, tvrdí rodina

Mladá a nadějná česká policistka spáchala v poslední den své mise v Polsku loni v říjnu sebevraždu skokem z okna v 11. patře. Co k tomu Kristýnu Litomerickou dohnalo, nikdo neví. Zatímco rodina má důkazy o tom, že šlo o šikanu motivovanou národností i vzhledem, česká policie tvrdí, že důvodem byly osobní problémy. Proč ale policie téměř rok úmrtí kapitánky z cizinecké policie tajila? A vědělo vedení o Kristýniných potížích před tragédií?

Předvolební superdebata Česko hledá premiéra: Hlasujte v anketě, kdo vás nejvíce přesvědčil
Sledujte v TV

Předvolební superdebata Česko hledá premiéra: Hlasujte v anketě, kdo vás nejvíce přesvědčil

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Jak obejít Tečku při nákupu vstupenky na koncert? Jde to velmi snadno, tvrdí expert

Lidé stále hledají nové způsoby, jak obcházet vládní nařízení proti šíření nemoci COVID-19. Dokazují to sami pořadatelé hromadných akcí, kteří přiznávají, že lidé hledají sofistikované způsoby, jak se prokázání bezinfekčnosti vyhnout. Někteří z pořadatelů aktuálně využívají možnosti propojení aplikace Tečka při nákupu vstupenky, lidé však našli snadný způsob, jak nový systém obejít.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Auto srazilo na přechodu v Holešovicích dva muže. Oba skončili se zraněními v nemocnici

V pražských Holešovicích srazilo v sobotu večer osobní auto na přechodu pro chodce dva muže. Oba byli zraněni, z toho jeden velmi vážně. Policie okolnosti nehody vyšetřuje. Dechová zkouška u méně zraněného prokázala přes promile alkoholu, u druhého ji nebylo možné vzhledem k jeho stavu provést, čeká se nyní na výsledky z vzorku krve odebrané v nemocnici. U řidiče auta se alkohol neprokázal, řekl v neděli policejní mluvčí Jan Daněk.

Havlíček: Vláda pomůže rodinám s výdaji za elektřinu. Šeky začne vyplácet už v listopadu

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl v neděli v pořadu ČT ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

reklama