EU podporuje pouze USB-C
Počínaje dneškem, tedy od soboty, musí mít veškerá nová přenosná elektronika prodávaná v Evropské unii nabíjecí port USB-C. Spotřebitelé tak nebudou potřebovat různé nabíječky pro své chytré telefony, tablety, fotoaparáty, sluchátka, herní konzole a další malá a středně velká přenosná elektronická zařízení. V pátečním sdělení to uvedl Evropský parlament.
Spotřebitelé se také mohou rozhodnout, že nebudou ke každému zakoupenému zařízení dostávat novou nabíječku. Evropský parlament a členské státy přijaly příslušnou legislativu v roce 2022. Stejná pravidla budou platit i pro notebooky, ale až od 28. dubna 2026. Výjimku z nařízení pak mají zařízení, která jsou příliš malá na to, aby obsahovala port USB-C. Mezi ty patří například chytré hodinky.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Populismus nejhrubšího zrna, pustil se Jakob do Okamury. Ten volal po nulové toleranci migrace
Předsedkyně Výboru Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Anna Cavazziniová uvedla, že zavedení jednotné nabíječky znamená rozhodný krok směrem k pohodlí spotřebitelů a odpovědnosti vůči životnímu prostředí.
📣 Jedna nabíječka vládne všem!
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) December 28, 2024
Ode dneška (28.12.2024) musí být všechny nové mobilní telefony, tablety a fotoaparáty prodávané v 🇪🇺 vybaveny nabíjecím portem USB-C 🙏🏼
Na jaře 2026 se evropská pravidla rozšíří i na notebooky. pic.twitter.com/Hs91eWJdZT
„Cílem těchto pravidel je vyřešit problém tun odpadu, který každoročně vzniká kvůli vyřazení nabíječek, a ušetřit domácnostem v EU odhadem 250 milionů eur (6,3 miliardy korun) tím, že se každoročně odstraní zbytečné nákupy nabíječek,“ uvedla Cavazziniová. Evropský parlament bude pozorně sledovat, jak se výrobci změnám přizpůsobí.
Výrobci elektronických zařízení v čele s americkou firmou Apple se dlouho bránili snahám EU o standardizaci technologie nabíjení, napsal web Euronews. Rozhodnutí výrazně ovlivňuje zejména firmu Apple, která u svých přístrojů používá vlastní nabíjecí konektor nazvaný Lightning. U nových zařízení už ale přešla na USB-C. Apple původně pravidla zpochybňoval s odkazem na obavy z negativního vlivu na inovace.
Podobné nařízení jako v EU platí i v Indii, která je druhým největším trhem se smartphony na světě. Port USB-C v Indii musejí mít všechny chytré telefony a tablety. O zavedení jednotného nabíjecího portu USB-C uvažují také Británie a Turecko.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Putin je šílený a nebezpečný pro všechny. Potřebujeme jasný mírový plán, řekl Zelenskyj