Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) vyzvala vládu k okamžitému zavedení cenové regulace základních životních potřeb – tedy u potravin, tepla a teplé vody, nájemného, pohonných hmot a ostatních paliv. Organizace svolává na sobotní poledne demonstraci na pražském Václavském náměstí.
Českomoravská konfederace odborových svazů chce také zastavení dalšího poklesu reálných mezd a platů v roce 2023 a co nejrychlejší vyrovnání propadu reálných mezd a platů za rok 2022. Novinářům to ve středu řekl předseda ČMKOS Josef Středula, který očekává desítky tisíc protestujících. Středula plánuje na začátku příštího roku kandidovat na prezidenta.
„Demonstrace nespokojených zástupců zaměstnanců a občanů bude slušná, korektní, ale nekompromisní,“ uvedl Středula. Na žádné z předchozích odborářských demonstrací se podle něj žádné incidenty neuskutečnily. „Požádáme skupiny, které se demonstrace zúčastní, aby ustoupily od extremistických požadavků,“ doplnil předseda. Pořadatelé v tomto ohledu budou podle něj také spolupracovat s policií, která bude akci monitorovat. „Zkontaktovali jsme se s policií a požádali ji o koordinaci, aby k žádnému zneužití demonstrace nedošlo,“ dodal odborový předák.
Spor kvůli demonstraci: Platíte pětikilo na ruku, zuří Kalousek. Absurdní, brání se odboráři
Dříve odbory hradily demonstrantům jenom dopravu, dnes jim platí pět set korun na ruku, pustil se exministr financí Miroslav Kalousek do chystaných „protestů proti chudobě“. Reagoval tím na plakát regionální buňky Odborového svazu KOVO, který vyzval své členy k účasti na demonstraci a přislíbil jim i „finanční náhradu na občerstvení“. Podle Pavla Vlčka z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která protesty pořádá, je ovšem Kalouskova interpretace šířeného plakátu absurdní.
Odbory podle něj nejsou spokojené s tím, jak vláda současnou krizovou situaci zvládá. Případná obměna členů vlády by podle něj mohla uklidnit situaci, ale je pouze na premiérovi. „Respektujeme výsledky voleb, jsme demokraté,“ podotkl. O vyhlášení generální stávky vedení odborů podle něj zatím nemluvilo, ale do budoucna Středula tento krok nevyloučil. „Nikdy se žádného nástroje nevzdáváme dopředu,“ poznamenal.
U zastropovaných cen plynu a silové elektrické energie odbory požadují snížit cenový strop na úroveň doporučenou Evropskou komisí na straně výrobce, nikoliv distribuce. „Požadujeme zásadní podporu vlády pro kolektivní vyjednávání na rok 2023 v zájmu udržení kupní síly mezd a platů, a to zejména zvýšením minimální mzdy o dva tisíce korun měsíčně ještě letos, zvýšením procentní výměry nemocenské a ošetřovného o 20 procent a zvýšením platů v celé rozpočtové sféře o deset procent od 1. ledna 2023,“ dodal.
Podle něj je nutné, aby vláda bezodkladně navýšila nejen minimální mzdu, ale také sociální dávky, včetně příspěvku na péči a rodičovského příspěvku. „Dále vyzýváme vládu, aby zastavila rozklad veřejných financí a zajistila dostatečné rozpočtové příjmy potřebné pro pomoc podnikům i občanům zvýšením solidarity v daňovém systému. Vládu dále žádáme, aby připravila a co nejrychleji uvedla do života za účasti sociálních partnerů národní protikrizový plán,“ uvedl Středula.
Středula plánuje na začátku příštího roku kandidovat na prezidenta. Jako nezávislý kandidát potřebuje, aby jeho kandidaturu podpořila petice s alespoň 50 tisíci podpisů voličů. Spojení demonstrace s kandidaturou odmítl. „Středula nechystá žádnou podpisovou akci v souvislosti s demonstrací. Hanba by mě fackovala. Jsem předsedou odborů, je to odborová akce,“ uzavřel.