Zatykač Mezinárodního trestního soudu v Haagu na ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli únosům ukrajinských dětí do Ruska budí vášně po celém světě. Ve složité situaci se ocitla Jihoafrická republika, kam by měl Putin přicestovat v srpnu.
Vladimir Putin by měl být zatčen ve 120 zemích světa, které uznávají rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu v Haagu, jakmile vstoupí na jejich území. Zatím ale může být v klidu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zatykač je pro Putina velký problém. Jeho režim může padnout během hodin, tvrdí slavný Rus
„Zatknout Putina v současné době, to je nereálná záležitost. To se prostě stát nemůže. Jediný, kdo ho může zatknout, jsou v podstatě Rusové sami,“ prohlásil pro CNN Prima NEWS Vladimír Dzuro, bývalý vyšetřovatel u Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii.
„Představme si, že by současná hlava jaderného státu jela na území, řekněme, Německa a byla by zatčena. Co by to bylo? Bylo by to vyhlášení války Ruské federaci,“ hrozil podle AP místopředseda Rady bezpečnosti Ruské federace a bývalý prezident Dmitrij Medveděv.
Většina zemí pod jurisdikcí haagského soudu by zatčení Putina přivítala. Maďarsko ale takový krok odmítlo a Jihoafrická republika má ze situace „těžkou hlavu“. Právě na jih Afriky má ruský prezident přijet v srpnu na summit BRICS, jehož dalšími členy jsou kromě JAR a Ruska také Čína, Indie a Brazílie.
Dzuro: Reakce by byla brutální
„Jihoafrická republika se bude muset podívat na nynější ustanovení našich právních předpisů. Budeme také muset situaci projednat jako vláda a i s našimi kolegy v Rusku a poté určit další postup,“ uvedla jihoafrická ministryně zahraničí Naledi Pandorová.
„Je to strašně problematická situace. Oni (JAR) budou v situaci, kdy mají na jednu stranu právní obligaci zatykač vykonat a na druhou se postavit tak obrovskému státu, nukleární supervelmoci. Reakce z ruské strany by byla samozřejmě brutální. Nezávidím žádnému státu, do kterého Putin přijede,“ doplnil Dzuro.
Jihoafrická republika zaujímá ke konfliktu na Ukrajině neutrální postoj, kroky Ruska neodsoudila a s Moskvou udržuje blízké vztahy.
Dzuro také v pořadu 360° na CNN Prima NEWS upozornil, že zatykač byl vydán kvůli únosům dětí, nikoliv kvůli jiným zločinům na Ukrajině. „Prokurátor si je zřejmě jistý, že v této oblasti má dostatek důkazů,“ řekl. Podle něj bude v budoucnu důležité, aby byly nestranně posouzeny činy obou stran, a to i proto, aby soud v Haagu neztratil důvěryhodnost.