reklama

Závěrečné zkoušky v autoškolách jsou povoleny, nikoliv však jízdy. Zájem proto není

Autoškoly v Česku mohou od pondělí opět pořádat teoretické i praktické závěrečné zkoušky. Majitelé autoškol se proti tomu ale bouří. Podle nich si studenti po měsíčním uzavření škol ke zkouškám netroufnou a budou si muset dokoupit cvičné jízdy, které ale nejsou dosud povoleny. Autoškoly přitom kvůli první i druhé vlně koronaviru čelí velkému nátlaku uchazečů, některé z nich zastavily i příjem žáků. Situace postihuje autoškoly i finančně, ztráty při nuceném uzavření vyčíslují jejich majitelé na stovky tisíc korun.

reklama

„Ve čtvrtek 22. října jsem měla mít zkoušku, ale nestihla jsem ji, ve středu se totiž všechno uzavřelo,“ uvedla Sára Lamačová z Jablonce nad Nisou, která je jednou z několika tisícovek studentů, kteří na opětovné povolení zkoušek čekali. Na tu ale nepůjde, důvodem je měsíční vynucená pauza. „Bez kondičních jízd do toho rozhodně nepůjdu. Jak si sednu do auta, tak určitě nebudu ani vědět, jak se řadí,“ řekla Lamačová.

Cvičné jízdy jsou zakázány

Obnovování zkoušek po celé republice bude podle předsedy asociace autoškol Ondřeje Horázného individuální. „Nyní záleží především na úřadech, jak rychle zkoušky připraví,“ podotkl Horázný, že rozhodnou místní poměry v jednotlivých městech.

K tématu

Asociace v souvislosti s uvolněním vydala pro své členy doporučení, podle kterého by se autoškoly a zkušební komisaři měli soustředit na opravné zkoušky už přihlášených žadatelů, jimž byl původní termín zrušen. Dále by měli prioritně vykonávat zkoušky z profesní a odborné způsobilosti řidičů. Tím by se podle asociace snížil tlak na termíny zkoušek, který lze očekávat.

Cvičné jízdy jsou i nadále zakázané, autoškoly ale chtějí u studentů, kteří půjdou ke zkouškám, provádět doplňkové jízdy pro osvěžení řidičských dovedností. Absolvovat závěrečné zkoušky po více než měsíční pauze bez této doplňkové jízdy je podle Horázného nesmyslem. Zda jsou ovšem tyto doplňkové jízdy povolené, vládní nařízení nespecifikuje.

Povolení, které nestojí vůbec za nic

V olomoucké autoškole Pospíšil čeká na zkoušky 20 studentů a podle jejího majitele vládní opatření vymýšlel někdo, kdo problematice vůbec nerozumí. „Jestliže student měsíc neřídil, tak nepůjde ke zkouškám, aby za ně vyhodil 700 korun. Je to vymyšlené jen proto, aby se mohly přestat vyplácet kompenzace,“ řekl majitel autoškoly Petr Pospíšil. Podle něj si studenti jízdy dokoupí ve vlastním zájmu. „Neznám nikoho, kdo by šel po měsíci ke zkouškám, aniž by si nedokoupil jízdu,“ doplnil.

Za nesmysl uvolnění považuje i majitelka další z olomouckých autoškol Pavla Nezhybová. „Povolit zkoušky bez toho, aniž by si člověk mohl dokoupit byť jednu hodinu, je nesmysl. Je to povolení, které nestojí vůbec za nic. Dokonce ani ti, co byli před říjnovým uzavřením těsně před zkouškami, na ně nechtějí jít. Neseděli měsíc v autě a já je chápu. Šla jsem přihlásit jen dva může, kterým byl odebrán řidičák a jízdy navíc nemusejí absolvovat, jinak je to na nic,“ popsala Nezhybová. I u ní čeká na zkoušky zhruba 20 lidí.

K tématu

Zájem o závěrečné zkoušky není ani v Přerově. „To vládní uvolnění je o ničem. Bez cvičné jízdy si to ti, co tak dlouho nejezdili, nedovolí. To nemá šanci na úspěch,“ poznamenal majitel Ležákovy autoškoly Dan Ležák.

Vlastníci autoškol dlouhodobě čelí náporu uchazečů, stále totiž dobíhá podle nich první vlna koronaviru. „Po první vlně komisaři vůbec nestíhali. Nahlásili jsme lidi na zkoušky a termín jsme dostali třeba za 14 dní. Před dalším zavřením už to bylo tak šílené, že v polovině října už nebyly termíny do poloviny listopadu,“ doplnil Petr Pospíšil. Dodal, že do konce února nové zájemce už vůbec nenabírá.

Většina vydrží pouze tři měsíce

Stejnou situaci zažívají i další majitelé. „Přetlak je neskutečný, odpovídám na desítky e-mailů, že nemůžeme brát žáky a potřebujeme dojet to, co jsem zatím neukončili,“ doplnila Pavla Nezhybová. Majitelé autoškol sčítají i finanční ztráty. „Tato měsíční odstávka mě stála 200 tisíc korun, jarní o 50 tisíc korun více. V kompenzacích jsem dostal až ve třetí vlně 30 tisíc korun,“ popsal Pospíšil.

V Česku působí zhruba tři tisíce autoškol. Asociace na začátku listopadu uvedla, že bez příjmů vydrží většina z nich pouze tři měsíce, poté by musela ukončit činnost. Autoškoly musely zastavit provoz už na jaře, nyní jsou omezeny od 22. října.

Obnovení výcviku v autoškolách podle ministerstva zdravotnictví nastane až s třetím stupněm protiepidemického systému PES.

K tématu

Tagy: autoškola řidičský průkaz testy jízdy zkoušky Ondřej Horázný Česko Asociace autoškol České republiky

Další hlavní zprávy

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Olomoucký kraj

Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem

Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem

Muž středního věku ohrožoval podle policie nožem starostu Bělotína na Přerovsku kvůli dlouhodobým sporům týkajícím se výkonu jeho funkce. Vyhrožoval mu údajně i ublížením na zdraví. Útočník mu nakonec propíchl dvě pneumatiky u osobního vozu, starosta se do příjezdu hlídky uchýlil do budovy úřadu. Útočník je podezřelý z trestného činu násilí proti úřední osobě, hrozí mu až šestileté vězení, sdělila v úterý přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Slovensko

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště.

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka
Hazard a nezodpovědnost. Opozice kritizuje zmatky s obsazením postu ministra zahraničí
Následky hackerského útoku v Olomouci: Lidé si nic nevyřídí, výplaty přijdou pozdě
PŘEHLEDNĚ: Prodělali jste covid? Devět rad odborníků, jak se vyhnout těžkým následkům
Zachránce popsal boj o život dětí ze Žamberka: Ke klukům pod hladinou jsem se plazil
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Další články
reklama
reklama