Tím, že se uzavřou školy, dojde podle odborníků prakticky k zastavení zdravotnictví, protože lékaři a sestry zůstanou s dětmi doma. Podle vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN Martina Balíka jde o podpásovku a vláda tímto krokem bude mít na svědomí více mrtvých.
„Vnímáme tento krok jako kudlu do zad všem pracujícím zdravotníkům. To pro nás vlastně znamená, že až třicet procent vysoce kvalifikovaného personálu zůstane doma se svými dětmi,“ prohlásil v pondělí pro Českou televizi Balík.
Nebude podle něj dostatek kvalifikovaného a zkušeného personálu, který se bude moct o těžce nemocné pacienty starat.
„Vláda bude mít na svědomí o dost víc mrtvých, protože se o pacienty nebude starat kvalifikovaný personál,“ řekl Balík. „Vláda si skutečně zahrává s tím, že tady bude mít italský scénář,“ dodal v reakci na jaro, kdy z Itálie do zbytku světa proudily zprávy o kolapsu zdravotnického systému, především v oblasti Lombardie a města Bergamo.
Engel: Zničí nás absence personálu
S Balíkem souhlasí i předseda lékařských odborů Martin Engel. „Zavření škol je veliký problém. Co nezničí koronavirová pandemie, zničí absence personálu. Bude daleko více nemocných a reálně hrozí, že se o ně nebude mít kdo postarat,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Engel.
„Je kruté to říct, ale to, že bude více mrtvých, je vlastně logické,“ doplnil v reakci na Balíkova slova.
Podobně na oznámení o uzavření škol od středy reagoval i prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který je k vládním opatřením kritický už řadu měsíců.
„Řeším, co se kde zavře. To nejsou jen sestry, ale i lékaři a třeba řidič sanitky nebo uklízečka. Prostě zastavujeme zdravotnictví. Nerozumíme tomu,“ napsal Šmucler na Twitteru.
Vláda nyní zvažuje vytvoření jakési spádové školy právě pro děti zdravotníků, policistů nebo hasičů, aby jejich rodiče mohli chodit do práce.