Po více než 60 letech se do vesmíru vydá ryze ženská posádka. Na sovětskou kosmonautku Valentinu Těreškovovou, která v roce 1963 letěla do kosmu sama, v pondělí odpoledne naváže skupina šesti žen. Mezi nimi se nachází popkulturní ikona Katy Perry, dále pak bojovnice za lidská práva, novinářka, vědkyně a také partnerka miliardáře Jeffa Bezose. Ve stavu beztíže stráví zhruba čtyři minuty, poté se vrátí zpět na Zemi.
Kosmická mise NS-31 odstartuje v pondělí v 15:30 z kosmodromu Corn Ranch v západním Texasu. Velení rakety New Shepard s čistě ženskou posádkou bude mít na starosti Lauren Sánchezová, která je snoubenkou miliardáře Jeffa Bezose. Právě on je majitelem společnosti Blue Origin, která tyto vesmírné lety provozuje.
ČTĚTE TAKÉ: Obědů vyhodíme minimum a ušetříme, libuje si školní jídelna v Tanvaldu. Změnou inspiruje Česko
Společně se Sánchezovou bude na palubě i popová zpěvačka Katy Perry. Možná překvapivý výlet ale má logické vysvětlení. Zpěvačku fascinuje život mimo planetu Zemi už dlouhé roky.
The countdown to NS-31 is on!
— Blue Origin (@blueorigin) April 7, 2025
Watch live here on April 14. pic.twitter.com/hIq3kHbtTx
„Do vesmíru jsem chtěla přes 20 let. Pátrala jsem po všech komerčních možnostech. Už když Blue Origin začal s prvními misemi, tak jsem si řekla, že chci být v první řadě,“ popsala Perry pro magazín Elle.
Rozmanitá skupina, která má inspirovat
Když se jí zástupci společnosti miliardáře Bezose ozvali, byla si jistá, že chce být součástí první ženské posádky. Čtyřicetiletá americká zpěvačka bude součástí rozmanité skupiny.
Spolu s ní bude cestovat bojovnice za lidská práva Amanda Nguyenová, která si před šesti lety vysloužila nominaci na Nobelovu cenu míru za svou obhajobu obětí sexuálního násilí. Nguyenová se stane historicky první vietnamskou ženou ve vesmíru.
Dále budou v raketě novinářka Gayle Kingová, která moderuje ranní show na americké televizi CBS News, vědkyně Aisha Boweová a dokumentaristka Kerianne Flynnová. Velet jim bude Lauren Sánchezová, jež má pilotní licenci a je také autorkou knihy pro děti Moucha, která letěla do vesmíru.
Bude velet první výhradně ženské misi od roku 1963. Tehdy se do vesmíru vypravila sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová. Sánchezová vysvětlila, že jednotlivé členky posádky si vybrala kvůli jejich schopnosti inspirovat ostatní. Sama věří, že jejich cesta přivede ke kosmonautice mnohem více žen.
Od cesty samotné astronautky do vesmíru bez mužů uplynulo více než 60 let. Zároveň ženy tvoří jen 11 procent všech lidí, kteří se do kosmu podívali. Dříve byly tyto lety výsadou především mužů.
Nejde o kosmonautky, ale vesmírné turistky
Na rozdíl od Těreškovové se ale členky mise NS-31 nemohou chlubit označením astronautky. Raketa New Shepard sice vyletí do výšky 100 kilometrů a překoná Kármánovu hranici, která je považovaná za hranici mezi zemskou atmosférou a vesmírem, ale už nesplní další podmínku amerického Federálního úřadu pro letectví, podle níž musí provést činnost, která přispívá k bezpečnosti letu.
Blue Origin totiž provozuje zcela automatizované rakety. Lidé cestující s firmou Jeffa Bezose, jsou proto nazýváni vesmírnými turisty.
Cesta potrvá zhruba 11 minut a ženská posádka stráví celkem čtyři minuty ve stavu beztíže. Během nich bude mít příležitost kochat se pohledem skrze velká okna kapsle. Poté modul zamíří zpět na Zemi a přistane za pomoci tří padáků.
Otázkou už jen zůstává, jestli Perry během několikaminutového letu zazpívá. To by z ní udělalo první umělkyni, která by něco takového udělala. „Mám pocit, že bych měla,“ řekla v rozhovoru pro Elle.
Blue Origin vypravil do vesmíru už 52 lidí, mezi nimi byl během prvního letu i majitel společnosti Bezos. Společně s ním se tehdejší mise účastnil také herec William Shatner. Díky tomu se představitel kapitána Kirka ze slavného Star Treku stal v 90 letech nejstarším člověkem ve vesmíru.
VIDEO: Pačes: Genetické „oživení“ pravlka? Obrovský úspěch, cíl je ale daleko. Popsal možnou cestu