Svět má na dosah skutečnou tečku za koronavirem. Výzkumníci amerického Walter Reed Army Institute of Research tvrdí, že vyvinuli vakcínu, která by mohla chránit před všemi variantami viru SARS-CoV-2. Vývoj jim zabral téměř dva roky.
Podle vědců z Walter Reed Army Institute of Research (WRAIR) první fáze klinických testů (z celkových tří) začala letos v dubnu a první výsledky hodnotí jako velmi povzbudivé. Jakmile svou analýzu zkompletují, zveřejní ji. Vědci z WRAIR nyní budou svou vakcínu testovat také proti koronavirové variantě omikron.
Omikron si to mezi dětmi „užije“. V ohrožení jsou teď i ony, varuje genetik
Rychlejší a nakažlivější – taková je varianta koronaviru zvaná omikron. Podle odhadů epidemiologů ji má v České republice minimálně tisícovka lidí, do konce roku proto bude zřejmě převažovat nad deltou. Nejspíše se jí nevyhnou očkovaní ani ti, kteří už nemoc COVID-19 prodělali. Ohroženou skupinou začínají být také děti, které nejsou očkované ani infekci neprodělaly, varuje molekulární genetik Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
„Tato vakcína se všem ostatním vakcínám proti koronaviru vymyká. Opakující se a uspořádané zobrazení spike proteinu na mnohostranné nanočástici může stimulovat imunitu takovým způsobem, že se promítne do výrazně širší ochrany,“ řekl televizní stanici Fox News Kayvon Modjarrad z WRAIR.
Unikátní proteinová vakcína
Výsledky preklinických studií publikovaných ve vědeckém časopise Science Translational Medicine naznačují, že vakcína chrání před původním virem způsobujícím onemocnění COVID-19 – stejně jako před všemi variantami, které se vyvinuly z viru SARS-CoV-1, jenž se objevil už v roce 2002.
Vakcína, kterou WRAIR vyvíjí, je proteinová. Tento protein má tvar fotbalového míče s 24 plochami, který podle informací vědců umožňuje připojit hroty více variant koronaviru na různé strany proteinu. První fáze klinických testů trvala déle než obvykle. Výzkumníci totiž potřebovali svou látku otestovat na dobrovolnících, kteří ještě nebyli očkovaní ani koronavirem infikovaní.
Proto jedna z aktuálních otázek, kterou se výzkumníci z WRAIR nyní budou zabývat, zní, jak na vakcínu budou reagovat lidé, kteří už byli očkováni některou z již dostupných látek nebo nemoc COVID-19 prodělali. WRAIR už tímto směrem hledá spolupracující společnost z farmaceutického průmyslu a má prý před sebou ještě další rok výzkumu.