Policie v Salt Lake City zastřelila muže. Vyjednávání bylo krátké
Policie z amerického města Salt Lake City zveřejnila videozáznam z červnového zásahu dvou policistů proti Andrewu Jacobu Preecemu, který na ulici držel nůž pod krkem jinému muži. Incident rychle vyústil ve střelbu, po varovných výstřelech strážnici Preeceho usmrtili. Podle místního deníku Salt Lake Tribune v roce 2020 ve státě Utah zabili policisté 16 lidí, což je už o jednoho více než v roce 2019.
Policisté ze Salt Lake City byli 25. června přivoláni k hádce dvou mužů, která začala v obchodě s potravinami, přičemž jeden z nich měl v ruce nůž. Prodavač podle záznamu hovoru na tísňovou linku 911 vypověděl, že muži přišli společně a byli nejspíš pod vlivem alkoholu. „Nedokážou ani chodit rovně,“ hlásil. Pak se mezi zákazníky strhla hádka, která dál pokračovala na parkovišti.
Policista při zásahu na jihu Čech zastřelil muže. Švejdar se podřízeného zastal
Policista ve středu večer zastřelil při zásahu v chatové oblasti na Jindřichohradecku muže, který byl podle kriminalistů agresivní. Šéf policie Jan Švejdar se svého podřízeného zastal.
Když strážníci dorazili na místo, Preece vzal druhého muže jako rukojmího a přiložil mu nůž, podle svědků dlouhý jako předloktí, ke krku. Oba strážníci se s ozbrojeným Preecem pokoušeli vyjednávat a přesvědčovali ho, aby nůž odhodil.
Ani výhrůžka, že bude paralyzován taserem, ani pár výstražných výstřelů ale jeho chování nezměnily. Dál držel nůž u krku druhého muže. Po dalším neuposlechnutí výzvy k odložení nože ho jeden z policistů několikrát střelil. Rukojmímu se nic nestalo.
Dalo se tomu zabránit, kdyby s ním mluvili jen o pár minut déle
Rodina zastřeleného 34letého Andrewa Jacoba Preeceho je z unáhleného jednání policie silně znepokojena. Na internetových stránkách stanice FOX13 Salt Lake City se objevilo vyjádření příbuzných: „Vnímáme to tak, že kroky, které policie při hádce přijala, byly zbytečné. Andrew se nezachoval správně, ale nikdy by nechtěl nikomu ublížit. Měl už sice problémy se zákonem, ale to z něj nedělá hned špatného člověka. Dalo se tomu zabránit, kdyby s ním mluvili jen o pár minut nebo i o hodinu déle nebo tolik, kolik by bylo potřeba. Podle našeho názoru ten muž nebyl rukojmí. Jednalo se spíš o nějakou kamarádskou oporu, protože se zdá, že byl Andrew nějakým způsobem zraněný. Mohli tomu incidentu věnovat trochu víc času a radši s ním déle mluvit než hned střílet. Toto se musí změnit.“
Na sociálních sítích ale mnoho lidí rychlý zásah policie a osvobození rukojmího oslavuje. Jednání policistů prověří jejich kolegové při nařízeném vyšetřování.