Zdechovský a Peksa mluvili o vývoji migrace (zdroj: CNN Prima NEWS)
Státy Evropské unie by měly více komunikovat se zeměmi, ze kterých proudí migranti do Evropy. Na tom se shodli poslanci Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a Mikuláš Peksa (Piráti) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle Zdechovského by stát, který odmítá brát zpět svoje občany, od Evropy neměl dostávat finanční pomoc.
Počet migrantů, kteří míří do Evropy, znovu stoupá. Přicházejí opět hlavně lidé ze severní Afriky. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se však nebude opakovat situace z roku 2015, kdy státy z Evropy tlačily na Českou republiku, aby souhlasila se systémem kvót, tedy přerozdělováním migrantů.
„Jsem si jistý, že návrh kvót už se nevrátí. Musíme rozbít pašerácké gangy a nelegální migranty vracet do zemí původu. Česko bude rozhodovat o tom, kdo zde bude žít a pracovat, nikoliv Evropská unie,“ řekl Babiš v pořadu.
Dva čeští europoslanci, kteří se k vysílání připojili později, však premiéra kritizovali a jeho postoje označili za příliš optimistické. „Situace může být vážná. Babiš nejspíš nechápe, jak se věci mění. Nevidí přísun lodí ze Středozemního moře, nevidí napjatou situaci mezi Marokem a Španělskem nebo mezi EU a Tureckem,“ upozornil lidovec Tomáš Zdechovský.
Že se migrační krize začíná opět prohlubovat, připustil i pirátský politik Mikuláš Peksa. Ani jeden z nich si však nemyslí, že by se situace mohla přiblížit k té z roku 2015, a to i díky tomu, že Evropa je na problém lépe připravená mimo jiné díky větším výdajům na pohraniční stráž.
Peksa: Kvóty nemůžou fungovat
Kvóty, kterými EU chtěla řešit problém v minulosti, Peksa označil za nesmysl. „Pokud máme schengenský prostor, jenž zaručuje volný pohyb osob po Evropě, přerozdělování uprchlíků z principu nemůže fungovat,“ dodal Peksa, podle kterého by Evropa měla téma migrace řešit více jednotně a komunikovat se zeměmi, ze kterých migranti pochází.
„Způsob návratové politiky a vyhošťování by se měl zrychlit. Jestli země odmítají brát svoje občany zpět, měli bychom na ně tlačit, že v takovém případě k nim přestane proudit finanční pomoc. Jenže takový názor zde dlouho nikdo nechtěl slyšet,“ řekl Zdechovský.
Česko dlouhodobě v otázce migrantské krize postupuje ve spolupráci se Slovenskem, Polskem a Maďarskem. Zatímco Češi, Poláci a Maďaři kvóty kategoricky odmítli, Slováci se sporu s Evropskou unií vyhnuli tím, že určitý počet migrantů nakonec přijali.
Podle Zdechovského by EU měla více komunikovat se zeměmi, ze kterých proudí migranti do Evropy. Zdroj: ČTK
Podle Zdechovského by EU měla více komunikovat se zeměmi, ze kterých proudí migranti do Evropy. Zdroj: ČTK