ZPRÁVY PLUS - 20.6. v 10:30
Energetická válka mezi Ruskem a Evropou se stupňuje a v jejím důsledku roste cena plynu. Bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že hlavním problémem je v Česku absence dlouhodobého kontraktu s některým z producentů. Podle vládního europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) vládne na trhu panika a kabinet by skutečně takový kontrakt měl dojednat.
Cena plynu minulý týden dosáhla na hranici 140 eur (cca 3 500 korun) za megawatthodinu. Jde o sedmdesátiprocentní nárůst. „Jsme v ekonomické válce, dlouhodobě vidíme snahu Ruské federace šponovat cenu plynu co nejvýš. Začalo to už před válkou na Ukrajině,“ komentoval vývoj místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny Vojtěch Munzar (ODS).
Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v této souvislosti varoval před dalším zdražováním. „Ceny určitě ještě nějaký čas porostou. Je tu zákon nabídky a poptávky. Věřím, že se ceny podaří snížit tím, že se sníží poptávka,“ uvedl.
Bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček ale poukazuje na to, že problém je i jinde. Česko totiž nemá dlouhodobý kontrakt s žádným významným producentem plynu. „Polsko má dlouhodobý kontrakt na zkapalněný zemní plyn. My nemáme nic. Ceny mohou růst a není žádná bariéra,“ vysvětlil.
Proto je podle něj zapotřebí změnit celou energetickou koncepci. „Vláda by měla jednat především s německými obchodníky, aby nás vzali ke svému dlouhodobému kontraktu a nenutili nás nakupovat přes burzu, která v tomto případě vůbec neexistuje a nefunguje,“ navrhl Janeček.
„Vláda Petra Fialy se musí snažit vyjednat, aby i Česká republika byla mezi státy, které si vyjednají dlouhodobý kontrakt. Na trhu je panika a Moskva využívá války na Ukrajině, aby tu paniku ještě podporovala,“ podotkl Zdechovský s tím, že vládní koalice bude muset hledat i další způsoby, jak plyn do tuzemska dostat.