Zdechovský: Na trhu je panika. Vláda musí vyjednat dlouhodobý kontrakt na plyn

Energetická válka mezi Ruskem a Evropou se stupňuje a v jejím důsledku roste cena plynu. Bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že hlavním problémem je v Česku absence dlouhodobého kontraktu s některým z producentů. Podle vládního europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) vládne na trhu panika a kabinet by skutečně takový kontrakt měl dojednat.

Cena plynu minulý týden dosáhla na hranici 140 eur (cca 3 500 korun) za megawatthodinu. Jde o sedmdesátiprocentní nárůst. „Jsme v ekonomické válce, dlouhodobě vidíme snahu Ruské federace šponovat cenu plynu co nejvýš. Začalo to už před válkou na Ukrajině,“ komentoval vývoj místopředseda rozpočtového výboru Sněmovny Vojtěch Munzar (ODS).

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v této souvislosti varoval před dalším zdražováním. „Ceny určitě ještě nějaký čas porostou. Je tu zákon nabídky a poptávky. Věřím, že se ceny podaří snížit tím, že se sníží poptávka,“ uvedl.

Bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček ale poukazuje na to, že problém je i jinde. Česko totiž nemá dlouhodobý kontrakt s žádným významným producentem plynu. „Polsko má dlouhodobý kontrakt na zkapalněný zemní plyn. My nemáme nic. Ceny mohou růst a není žádná bariéra,“ vysvětlil.

Proto je podle něj zapotřebí změnit celou energetickou koncepci. „Vláda by měla jednat především s německými obchodníky, aby nás vzali ke svému dlouhodobému kontraktu a nenutili nás nakupovat přes burzu, která v tomto případě vůbec neexistuje a nefunguje,“ navrhl Janeček.

„Vláda Petra Fialy se musí snažit vyjednat, aby i Česká republika byla mezi státy, které si vyjednají dlouhodobý kontrakt. Na trhu je panika a Moskva využívá války na Ukrajině, aby tu paniku ještě podporovala,“ podotkl Zdechovský s tím, že vládní koalice bude muset hledat i další způsoby, jak plyn do tuzemska dostat.

Tagy:
Evropa energie zemní plyn ekonomika CNN Prima NEWS Tomáš Zdechovský Pražská plynárenská Vojtěch Munzar Česko Rusko Pavel Janeček vláda Petra Fialy ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Rusové bombardovali Hadí ostrov, tvrdí Ukrajinci. Zveřejnili video útoku

Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“. Ukrajina hlásí, že Rusové začali bombardovat Hadí ostrov.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:09

Ruská tajná služba zadržela na Sibiři vědce, kterého podezírá z vlastizrady

21:54

Ukrajinci zaútočili na ruské sklady, zničili dron za miliony dolarů

21:38

USA ohlásily další pomoc pro Ukrajinu

21:11

Hadí ostrov má symbolický, vojenský i ekonomický význam, říká reportér CNN

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Sledujte Partii s Milošem Zemanem: Co říká na krizi STAN a jak by řešil energetickou krizi?

Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?

Fiala k předsednictví v EU: Velkým úkolem je energetická krize. Leyenová připomněla Havla

Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.

Ukrajinci předvedli drtivou sílu houfnic z USA. Ruská děla neměla šanci, ukazuje video

Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo, není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.

Domácí zpravodajství

Další jihoamerický kokain v Česku. Drogy za čtvrt miliardy našli na Ústecku

Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.

Lidí s covidem v nemocnicích přibývá, JIP se ale neplní. Ministerstvo doporučuje roušky

Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.