INTERVIEW, Eva Králíková - 27.5. v 17:30
Podle lékařky Evy Králíkové kouření není zlozvyk ani nešvar, ale nemoc. „Je to skutečně nemoc podle mezinárodní klasifikace nemocí Světové zdravotnické organizace z roku 1992,“ uvedla v pořadu Interview s tím, že odvykací léčbu pacientům má hradit zdravotní pojišťovna. „Tři sta úmrtí zvládnou cigarety u nás asi za týden,“ dodala s odkazem na počet obětí, které v České republice zemřely na koronavirus.
„Léky nejsou a ani nebudou proti kouření, ale jsou proti abstinenčním příznakům. To hlavní je přístup pacienta,“ dodala Králíková, která je vedoucí Centra léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Jaký je její pohled na ukončení prodeje mentolových cigaret u nás? „Mentol potlačuje dráždivost kouře, tím pádem ho vdechnete hlouběji, více, větší dávku. Kuřáci mentolových cigaret bývají víc závislí. Mají větší problém přestat a mimo jiné je to chuť, kterou mají rády děti. No a děti musíte získat. Když vyrábíte něco, co ročně zabije osm milionů lidí, tak potřebujete ty zákazníky někde doplnit,“ řekla v pořadu Interview lékařka.
Cigarety by měly být dražší
Dospělí lidé podle Králíkové prakticky kouřit nezačínají. Pouze jeden z deseti kuřáků si zapálí první cigaretu až v dospělosti. Mentolové cigarety podle jejích informací kouří asi třetina všech kuřáků, kterých je v České republice celkem asi 2 000 000.
Konec mentolových cigaret: Zákaz prodeje začal platit v celé EU
Kuřáci si od dnešního dne v Česku ani jinde v Evropské unii nekoupí mentolové cigarety. Ty byly podle odborníků oblíbené hlavně mezi mladistvými a ženami ve věku 25–45 let. Podle odhadů tabákových firem „mentolky“ kouřilo v tuzemsku až 400 000 lidí.
Aby kouřilo méně dětí, jsou podle lékařky třeba komplexní opatření. Například že by prodej cigaret byl možný pouze v trafice, že by cigarety stály mnohem více peněz, nebo že by se nikde nekouřilo. „Pokud by dítě žilo ve společnosti, kde by stály cigarety tři sta, čtyři sta korun, nikde by je nevidělo prodávat, protože by v trafice byly zavřené ve skříni, nikde by nikoho nevidělo kouřit a když už se k tomu dostanu, tak je ta krabička ošklivá, tak v zásadě nemusíte dělat nic dalšího,“ dodala s tím, že konec mentolek k tomu pomůže, ale není to spása sama o sobě. Současné zdražení cigaret pak dle ní není dostatečné.
Život kuřáků
Zákon o omezení kouření zavedený téměř před třemi lety měl podle lékařky smysl: „Určitě to pomohlo řadě lidí přestat, to je bez debaty… Odpadá to pokušení, ta chvíle, kdy člověk snadno po cigaretě sáhne.“
Podle lékařky si méně než polovina kuřáků život nezkrátí, protože jsou na látky tabákového kouře rezistentní. Druhá polovina pak zemře asi o 15 let dříve. Rozdíl v délce života kuřáka a nekuřáka činí tedy zhruba 7,5 roku.
Ročně zemře na následky kouření asi 8 milionů lidí, v ČR pak asi 16 tisíc z celkových 112 tisíc zemřelých. „Tři sta úmrtí zvládnou cigarety u nás asi za týden,“ uvedla Králíková s odkazem na počet obětí, které u nás zemřely na koronavirus, aniž by dle svých slov chtěla pandemii jakkoliv podceňovat. Na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, zatím v České republice zemřelo 317 lidí.
„Kouř čehokoliv, i když by to bylo jahodové listí, je směsí řádově tisíců látek, které jsou v řadě případů toxické, takže kouření nemůže být zdravé,“ reagovala lékařka na dotaz, zda existuje něco jako zdravé kouření.
Jak funguje odvykací procedura? Jak škodlivá je klasická cigareta, IQOS a elektronická cigareta? Změnil se zákazem kouření počet akutních srdečních příhod a hospitalizací s nimi? A funguje cigareta proti stresu, nebo je to naopak? Odpovědi se dozvíte v přiloženém pořadu Interview.