Platy zdravotníků a pracovníků v sociálních službách se zvýší od ledna o 10 procent, oznámila rozhodnutí vlády ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Ministr školství Robert Plaga (za ANO) následně potvrdil, kolik dostanou učitelé. Jejich platové tarify se zvýší o čtyři procenta místo původně plánovaných devíti.
„Dnešek je prostě dnem dobrých zpráv. Pracovníci v sociálních službách, sociální pracovníci a další zaměstnanci v sociálních službách si platově polepší. O celých 10 procent! O tolik se zvýší platy také všem zdravotníkům,“ napsala Maláčová na svůj twitterový účet.
Dnešek je prostě den dobrých zpráv. Pracovníci v sociálních službách, sociální pracovníci a další zaměstnanci v sociálních službách si platově polepší. O celých 10 %! O 10 % se zvýší platy také všem zdravotníkům.
— Jana Maláčová (@JMalacova) December 21, 2020
Přidáno dostanou také učitelé, a to o 4 procenta. Podle Plagy se ale má o devět procent zvýšit suma na platy. Samotné tarify se zvednou o čtyři procenta a zbytek peněz učitelé dostanou v odměnách. Víc by mělo být na osobní příplatky. Ministr uvedl, že „nadtarify“ se zvednou v mateřské škole z 1 000 na 1 500 korun a na základní a střední škole z 1 500 na 3 000 korun.
— Robert Plaga (@RobertPlaga) December 21, 2020
Ze státního rozpočtu by na růst platů zdravotníků, učitelů a pracovníků v sociálních službách mělo být potřeba 4,63 miliardy korun i s odvody. Podle původního návrhu s devítiprocentním růstem učitelských tarifů to mělo být 10,1 miliardy korun více. Z rozpočtů krajů a obcí by mělo do zvýšení výdělků dál putovat 1,43 miliardy a ze zdravotního pojištění 4,63 miliardy.
Původní verze nařízení obsahovala dvě varianty. První počítala s navýšením tarifů zdravotníků a lidí v sociálních službách o deset procent. U učitelů o devět. Druhá varianta k tomu přidávala ještě čtyři procenta do základu výdělku všem ostatním zaměstnancům veřejného sektoru. Celkem by tak státní rozpočet vydal 13,8 miliardy navíc, samosprávy 3,55 miliardy a zdravotní pojištění pak 4,97 miliardy korun. Tato verze z nařízení vypadla.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) už dříve uváděla, že víc peněz by lidem mělo zajistit zrušení superhrubé mzdy a změna daní. Daňový balíček vrátil Sněmovně s úpravami Senát. Změna v daních představuje výpadek příjmů státu asi o sto miliard. Schválený rozpočet na příští rok s tím ale nepočítá.