Jak je na tom nyní inflace
Výše inflace v Česku začala klesat. Zatímco ještě v září byla 18 procent, v říjnu přibrzdila na 15,1 procenta. Hlavní vliv měl úsporný energetický tarif, který srazil ceny elektřiny o desítky procent.
Jiří Vyhnal prodává ovoce a zeleninu 28 let. Tak obrovské zdražování během jediného roku jako nyní nepamatuje. „Brambory jsem loni prodával za 15 korun, letos za 25 korun,“ přiblížil. Zákazníci prý nyní nakupují mnohem méně. „Bohatší klientela zůstala naprosto stejná a chudší přestala chodit úplně,“ doplnil.
Inflace dál škrtí české peněženky. Nyní se však zdá, že se situace zlepšuje. Ještě v září byly ceny oproti loňskému roku vyšší o 18 procent, v říjnu už jen o 15,1 procenta. „Je to výrazně nižší inflace, než se čekalo. K tomu je ale nutné říci, že odhad byl složitý, protože tam byla velká nejistota, jak se budou chovat ceny energií pro domácnosti,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.
Inflace by měla v příštím roce klesat
Do statistik se promítnul úsporný tarif a odpuštění poplatků za obnovitelné zdroje. Elektřina díky tomu zlevnila, vše ostatní ale zdražilo, a to výrazně. „Je zajímavé, že zdražují i položky, které by vůbec nemusely. Například obuv a oblečení, jsou komodity, které nebyly zasažené válkou, vozí se z Asie, kde růst cen energií není tak výrazný,“ mínil hlavní ekonom CFG Vladimír Pikora.
Růst cen prý budeme muset podle ekonomů ještě nějaký čas vydržet. „Ve zbytku roku může jít inflace ještě mírně nahoru, mohou ji táhnout ceny potravin a kupodivu ještě v meziročním vyjádření i ceny energií,“ doplnil Jáč. Už v příštím roce by podle aktuálního odhadu ministerstva financí mohla inflace klesnout na průměrných devět a půl desetin procenta.
Celé Hlavní zprávy si můžete poslechnout i jako podcast: