Pokles inflace v Česku
Inflace meziměsíčně klesla, ovšem jedná se pouze o dílčí zlepšení situace. Podle ekonoma Vladimíra Pikory se vládní opatření pozitivně projevila na cenách elektrické energie. Nicméně jedná se o téměř jedinou položku, která na účtech českých občanů zlevnila. Tempo zdražování většiny produktů stále dramaticky akceleruje, a to i u zboží, jehož výrobní náklady se téměř nezměnily. Na vině je v tomto ohledu podle ekonoma spotřební chování společnosti.
Kromě elektřiny téměř všechno zdražuje. „Nejhorší je, že tempo zdražování akceleruje, v některých případech dramaticky. Zdražují i položky, které by vůbec nemusely. Například obuv nebo oblečení. To není zboží zasažené válkou, tam není potřeba zdražování. Jedná se o zboží z Asie, kde se ceny energií neprojevily tak dramaticky,“ vysvětlil ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS Pikora.
K tomu podle ekonoma dochází hlavně kvůli ochotě spotřebitelů platit v obchodech větší částky za cokoliv. „Lidé v maloobchodech nakupují méně, ale cenu akceptují. To akceptování ukazuje, že inflace tady vydrží,“ popsal Pikora. Podle něj se již blížíme jejímu vrcholu. Hranici 20 procent prý snad nepřesáhne, ovšem vydrží na vysoké úrovni ještě řadu měsíců. V příštím roce ekonom předpovídá její výši nad 10 procenty.
Svatomartinské menu i za 700 korun. Zdražování se letos nevyhne ani tradiční huse
Svatomartinské hody se neúprosně blíží, Martin dorazí už v pátek. Na pultech obchodů se tak již objevily první husy. Tradiční pochoutka ale letos rekordně podražila, a to nejen u prodejců, ale i v restauracích. Jak zjistili reportéři CNN Prima NEWS, za jednu porci Svatomartinského menu zaplatíte od čtyř do sedmi set korun.
Za služby utrácejí Češi stále víc
Pokles v nákupech zboží neodráží situaci na trhu služeb. Za ty Češi v posledních měsících utrácejí stále víc. Podle ekonoma Lukáše Kovandy v tom můžou hrát roli inflační očekávání spotřebitelů. Lidé za ně mohou utrácet větší částky kvůli obavám, že v dohledné době dojde k jejich dalšímu zdražení. Na druhé straně však stojí strach z budoucnosti a s ním spojené omezování výdajů. „Jdou proti sobě různé faktory a záleží, který zrovna převáží. Za tři měsíce to může být jinak a lidé utrácení omezí,“ shrnul Kovanda.
Podle Vladimíra Pikory je však situace ještě o něco komplikovanější: „Společnost se začala dost možná dělit na ty, kteří mají splacenou hypotéku a ty, kteří ji splácí.“ Nárůst spotřeby na trhu služeb tak podle něj nelze připisovat celé společnosti, ale jenom její části. Lidé, kteří stále půjčky splácí, si nemohou dovolit řadu služeb. Naopak lidé bydlící ve vlastním mohou řešit dovolené, domnívá se ekonom. Společnost jako celek však podle něj zaznamenává jednoznačný pokles poptávky.
Právě pořizování hypoték by se v současném stavu ekonomiky měli lidé podle Kovandy vyhnout. Ekonom doporučuje počkat dva až tři roky, kdy by ceny nemovitostí mohly klesnout. Na druhé straně by se podle něj mohl vyplatit nákup dovolené. „Ty by mohly zdražit, může zdražit přeprava a letenky. Pokud chce někdo darovat pod vánoční stromeček dovolenou, nečekal bych na zlevňování. Paliva jsou drahá a budou růst i v dalším roce,“ předpověděl.