reklama

Zdražování energií řeší celá Evropa. Jaký recept má na krizi Francie a co Slovensko?

Hluboko do kapsy budou mít kvůli růstu cen nejen Češi. Většina zemí Evropské unie zatím problém řeší samostatně. Třeba francouzská vláda jednorázově vyplatila pomoc domácnostem, které mají nízké příjmy. V sousedním Slovensku růst cen energií začali řešit nejen občané, ale také samosprávy. Některé obce a města už teď počítají s navýšením v řádu desítek procent.

reklama

„Od 1. ledna se bude zdražovat plyn a elektřina. Protože mám všechno na elektřinu, tak si myslím, že to hodně pocítím,“ říká obyvatelka slovenského Metzeva Vilma Bröstlová. Zatím si ale rapidní změny částky na svých složenkách nevšimla.

Kvůli růstu cen už na Slovensku skončila firma Slovakia energy, od které energii odebírala. Ona se ale mohla za původní peníze vrátit k předchozímu dodavateli.

„Měsíčně budu platit ten paušál, který jsem zvyklá platit. Uvidíme potom, až udělají vyúčtování, jestli mi něco zůstane,“ dodává paní Vilma.

Jenže tento stav není udržitelný. Z růstu cen od 1. ledna mají v zemi strach dokonce města a obce. Ty musí zaplatit dodávky energií pro školy, kulturní centra nebo pouliční osvětlení.

„Máme příklad obcí z Oravy, kde by obce s počtem obyvatel okolo tisícovky měli mít zvýšené náklady o pět až deset tisíc eur,“ popisuje odborník na samosprávu Michal Kaliňák. O energetické krizi se mluví také u dalších našich sousedů – v Německu.

„Ve Francii se krizi rozhodla řešit vláda mimo jiné jednorázovou pomocí. Zhruba šesti milionům nízkopříjmových domácností poskytl stát v přepočtu kolem dvou a půl tisíc korun,“ poukázala na možné řešení Mária Fuchs, Slovenska žijící v Berlíně.

„Zaprvé se pokusíme ceny uvolnit na diplomatické a mezinárodní úrovni. Zadruhé uplatníme krátkodobá řešení, která podpoří domácnosti,“ slibuje francouzský prezident Emmanuel Macron. Jak ušetřit peníze za energie z dlouhodobého hlediska, se zatím země Evropské unie nedomluvily.

Tagy:

Hlavní zprávy

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu
Koronavirus

Číšník kontroloval u hostů bezinfekčnost, šéf ho chce vyhodit. Neplatí vás vláda, řekl mu

Zvláštní pracovní spor řeší číšník jedné pivnice v Hradci Králové. Tvrdí, že ho zaměstnavatel nutí ukončit pracovní poměr kvůli tomu, že na začátku listopadu kontroloval u hostů dodržování hygienických opatření. Přestože to bylo v souladu s platnými nařízeními, měl tím údajně podnik připravit o zisk. Vedení hotelu se k tomu odmítá jednoznačně vyjádřit.

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně
360°

Kolář: Konflikt Ruska s Ukrajinou? Česko si stranu už vybralo, nemůžeme jednat samostatně

Ve sporu mezi Ruskem a Ukrajinou má Česká republika podle místopředsedy sněmovního výboru pro evropské záležitosti Ondřeje Koláře (TOP 09) jasně přidělenou stranu. „Česko si nemusí vybírat, máme vybráno. Jsme součástí NATO a Evropské unie (EU). Není to o tom, že si budeme házet kostkou a říkat, ke komu se přikloníme,“ uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Juchelka: Pozitivní motivace někdy nefunguje. Nedělejme z povinného očkování politikum

Pozitivní motivace k očkování příliš nefunguje, proto mnohé země plánují povinné očkování, řekl poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka. Reagoval tak na záměr budoucí vlády zrušit vyhlášku o povinné vakcinaci. Předsedkyně lidoveckého senátorského klubu Šárka Jelínková ale tento krok obhajuje – společnost podle ní není na plošné očkování připravena, uvedla v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Diplomatický bojkot olympiády v Pekingu. USA viní Čínu z porušení lidských práv

Na zimní olympijské hry v Pekingu se příští rok nevypraví žádní představitelé vlády USA. Diplomatický bojkot her v pondělí oznámila mluvčí Bílého domu Jen Psakiová, která rozhodnutí odůvodnila porušováním lidských práv v Číně. Cílem opatření je naznačit Pekingu, že nemůže pokračovat ve svém současném kurzu. Vláda prezidenta Joea Bidena tím vyjádřila podporu americkým sportovcům, kteří na hry pojedou. Trestat je zákazem účasti by podle Bílého domu nebylo správné

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

Děsivé pondělí: Hasiči vyjížděli ke třem pádům do studny i šachet. Jeden skončil tragicky

Nepříjemnou statistiku si v pondělí 6. prosince připsali hasiči ze Středočeského kraje. Během jediného dne vyjížděli hned ke třem totožným událostem – vyprošťování osob po pádu do hloubky. Hned první akce však skončila tragicky, muž po pádu do desetimetrové hluboké studny svým zraněním podlehl. Další dvě osoby, kdy jedna spadla do šachty při výkopové práci a druhá do výtahové šachty, byly převezeny do nemocnice.

reklama

Domácí zpravodajství

Trhy jim zrušili, přesto si poradili. V Jablonci nad Nisou otevřeli adventní supermarket

V Jablonci nad Nisou mají namísto vánočních trhů adventní supermarket. Bývalá prodejna nábytku v centru města se nyní proměnila v takzvaný Štědrý dům, který funguje stejně jako běžné obchody. Zákazníci si u vchodu berou košíčky, u stolů si vybírají zboží a u pokladny platí nákup. Skupina lidí, která pořádá několikrát do roka řemeslné trhy, si prostor pronajala a upravila během několika dní.

reklama