Zdražování většiny potravin v Česku je u konce
Že by se zdražování většiny potravin zastavilo? Kontrolní nákupy Českého statistického úřadu v obchodech to naznačují. Potraviny jsou levnější než ve stejnou dobu loňského roku. Výhodně tak koupíte máslo, mléko, cukr.
Zatímco loni se například cena za kilo másla šplhala až k 232 korunám, letos je o necelých 35 korun levnější. A s nižší cenou se dají v tuzemských marketech nakoupit i další potraviny, jako třeba hladká mouka, máslo, nebo vejce.
ČTĚTE VÍCE: Daňové přiznání za rok 2023. Týká se i důchodců a studentů, na co si dát pozor?
Kontrolní nákup základních potravin vyšel v únoru na 862 korun. V lednu to bylo o 18 korun více. Za zlevněním stojí podle ekonomů nejen pokles cen energií a úprava sazeb DPH na potraviny, ale i slevové akce jednotlivých obchodníků. „Zlevnění není dostatečné s tím, jak zlevňují třeba zemědělci, nebo jak klesají ceny daní a zlevňují energie. To znamená, že bychom se neměli nechat ukolébat různými marketingovými a přechodnými akcemi a spíše dbát na to, aby to zlevnění skutečně bylo trvalé a celoroční,“ varuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Srovnání cen potravin v roce 2019 a 2024 Zdroj: CNN Prima NEWS
Podle experta je 25 procent domácností totiž finančně vyčerpaných. A mnozí kupují méně potravin než před třemi lety. „Bylo jasné, že v nějaký moment narazíme na tzv. pomyslný strop, kdy už si spotřebitelé řeknou ,stačilo´ a buď omezí svou spotřebu, nebo půjdou při nákupech půjdou hodně po ceně,“ myslí si ekonom Roklen Pavel Peterka. Prostor pro další zlevnění podle ekonomů rozhodně je. „Za tisícikorunu si člověk v roce 2019 pořídil přes 40 bochníků chleba. Nyní si za tu samou sumu pořídí asi 20 bochníků chleba,“ poukazuje Kovanda. A znázorňují to i data Českého statistického úřadu.
Jedno kilo chleba stálo v únoru 2019 24 korun a 64 haléřů. Letos se částka pohybuje okolo 38 korun a 58 haléřů. A značný rozdíl je například i u kila vepřové pečeně. Tenkrát vyšla na necelých 122 korun 80 haléřů. Nyní stojí přes 168 korun. „Cena, kterou vidíme na cenovce, se dlouhodobě na hodnoty z roku 2019 prostě nedostane,“ dodává Peterka. Pokud ale porostou reálné mzdy, srovnání by mohlo být podobné.