Lidé budou chodit špinaví, stěžují si v Ostravě na zdražení vody. Kde ji mají nejlevnější?

Od 1. ledna se zvýšila cena vody ve všech krajích České republiky. V tom Moravskoslezském šly ceny nahoru průměrně o více než 20 procent, právě tam ale i nadále leží město s nejlevnější vodou v republice. Nejméně budou platit lidé v Krnově.

Krnov má nejlevnější vodu dlouhodobě. Vodárenskou společnost totiž město na rozdíl od většiny ostatních neprodalo, a může si tak cenu určovat samo. „Bylo to jedno za strategických a velmi dobrých rozhodnutí mých předchůdců. Nikdy nechceme prodat naše vodárny,“ uvedl pro CNN Prima NEWS starosta Tomáš Hradil.

Město má navíc výhodu, že čerpá vodu z vlastních zdrojů, ze Zlaté Opavice a Kostelce. „Dalším důvodem je to, že máme hustou síť spotřebitelů a velice nízké ztráty vyrobené vody – ty se pohybují kolem 8 až 10 procent ročně, což je výrazně nižší, než je republikový průměr,“ upřesnil jednatel Krnovských vodovodů a kanalizaci Libor Staněk.

Za vodu tady platí oproti celorepublikovému průměru přibližně polovinu. Čtyřčlenná rodina v Krnově tak ročně za vodu dá o tisíce korun méně než v Ostravě, kde se cena za kubík vody vyšplhala na 97 korun. „Pro průměrného spotřebitele v Ostravě jsou měsíční výdaje za vodné a stočné vyčísleny na nějakých 24 korun, pro představu je to necelá koruna denně,“ vysvětlila mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Radka Vanková.

A jaký mají na zdražování názor místní? „Stejně nic neuděláte, zaplatit se to musí,“ uvedl jeden. „Je to bordel, lidi budou chodit špinaví,“ myslí si druhý. „Ti důchodci to budou mít těžké, co žijí sami, je to pro ně náročné,“ uzavřel další místní.

Od ledna zdražovala vodu téměř všechna města. Cena se pohybuje většinou od 90 do 100 korun za kubík. Sociálně únosná cena vody, jak ji stanovuje stát i Fond životního prostředí, je pro Moravskoslezský kraj 138 korun. „Vodné a stočné se v roce 2023 zvýšilo o 24 procent a nově činí 118 korun a 50 haléřů včetně DPH. Nová cena platí pro naše zákazníky na Frýdeckomístecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku,“ uzavřel mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Marek Síbrt.

Je ale možné, že lednové zdražování není konečné a že se cena během roku zvedne ještě o tři nebo čtyři procenta. Souvisí to s projednávaným sjednocením snížených sazeb daně z přidané hodnoty, které aktuálně řeší vláda.

Tagy: