Průměrný starobní důchod by se mohl v lednu dostat na 20 700 Kč. Proti konci letošního roku by se mohl zvednout zhruba o 400 Kč, řekl na pondělní tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Současně se ohradil proti tvrzení z opozičních lavic, že vláda Petra Fialy (ODS) v praxi krátí a snižuje lidem penzi. „Je to lež, naprostý nesmysl a nepravda,“ zdůraznil Jurečka před novináři.
Poslanci budou projednávat ve třetím čtení chystané změny v důchodech tuto středu. Už druhé kolo sněmovní schůze trvalo dlouhé hodiny, proto se očekává, že opozice bude obstruovat i tentokrát. Proti tvrzení z řad hnutí ANO a SPD, že vláda chce krátit lidem penzi, se Jurečka důrazně ohradil.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Poplatek 51 milionů za Michelin? Směšné a nevysvětlitelné, připouští i vládní europoslanec
„Pokud jde o valorizace, tady chci jednoznačně odmítnout lež, která zaznívá především z řad mých opozičních kolegů ve Sněmovně, kteří říkají, že budeme někomu krátit nebo snižovat jejich důchody. To je naprostý nesmysl, je to nepravda,“ uvedl před novináři ministr práce a sociálních věcí.
„Zkracuje se doba pro předčasný důchod z pěti let na tři roky. Upravuje se koeficient krácení, zvyšuje se podmínka pro počet pojistných let na 40. Připomínám jenom to, a je to důležité, že starobní důchodci odchází do řádných důchodů a mají odpracováno průměrně 44,5 roku pojistné doby,“ zmínil také na tiskové konferenci.
„Třetí čtení novely zákona důchodového pojištění upravuje dvě oblasti – jak podmínky pro předčasné odchody do důchodů, tak podmínky pro valorizace, a to jak řádné, tak mimořádné. Cílem novelizace je, abychom už v tomto kroku přispěli k tomu, že důchodový systém bude stabilní a bude garantovat důstojnou penzi i pro dnešní děti a vnoučata starobních důchodců,“ pokračoval Jurečka.
Do valorizace se má započítat růst cen od února do června. Ten činil pro domácnosti důchodců podle Jurečky 1,3 procenta. Celé navýšení by mělo putovat do základního dílu všech starobních, invalidních i pozůstalostních penzí tak, aby odpovídal desetině průměrné mzdy. Zásluhová část by se tedy tentokrát zvedat neměla.
Další detaily až v září
Průměrný starobní důchod by se mohl v lednu příštího roku dostat na 20 700 korun. Proti konci letošního roku by se mohl zvednout zhruba o 400 korun. Vzrůst by podle něj měla jen základní část penze, která je pro všechny stejná. Přesné údaje budou po 4. září.
Na konci prvního čtvrtletí činil starobní důchod 19 461 korun. Letos od letošního června se zvedl zhruba o 760 korun. Starobní penze od sociální správy pobírá 2,36 milionu lidí a invalidní a pozůstalostní důchody pak dalších 479 tisíc. Několik desítek tisíc penzí vyplácejí systémy resortů obrany, spravedlnosti a vnitra. Jejich průměrné starobní důchody jsou o pár tisíc vyšší.
Výdaje na penze výrazně rostou. Zvyšují se rychleji než příjmy. Loni do penzí putovalo téměř 600 miliard korun, letos by mohla být částka zhruba o 90 miliard korun vyšší. Za letošní rok by ale deficit důchodového pojištění mohl činit kolem 80 miliard korun. Příští rok by se pak s třináctimiliardovou valorizací mohlo na důchody vyplatit přes 700 miliard korun.
Proč je důchodová reforma na místě? Klíčové body vysvětlí reportér CNN Prima NEWS Jan Socha: