reklama

Zelení dávají ruce pryč od ČSSD. S Petříčkem bychom se asi dohodli, hlásí Berg

Ze spolupráce ČSSD a Zelených nakonec nic nebude. Pokud by se však šéfem sociálních demokratů stal namísto Jana Hamáčka Tomáš Petříček, situace by mohla být jiná, říká spolupředseda Zelených Michal Berg.
Zdroj: ČTK

Zelení nakonec společně s ČSSD do voleb nepůjdou. Oznámili to spolupředsedové prvně jmenované strany. Důvodem je průběh víkendového sjezdu sociálních demokratů a jeho důsledky. Jedním z vyzyvatelů staronového předsedy ČSSD Jana Hamáčka v boji o post předsedy strany byl dosavadní ministr zahraničí Tomáš Petříček, přičemž Hamáček takřka okamžitě po vyhraném sjezdu oznámil, že současný šéf diplomacie ve své funkci skončí.

reklama

Předvolební spojení Zelených a ČSSD už bylo narýsováno, nakonec z něj ale nic nebude. „Oznámili jsme dnes (v pondělí) panu předsedovi Hamáčkovi, že za současné situace již nebudeme dále jednat o předvolební spolupráci,“ píše v prohlášení Zelených spolupředseda strany Michal Berg.

K tématu

Jako důvod Zelení uvádějí průběh víkendového sjezdu sociálních demokratů, potažmo jeho následky. Na sjezdu totiž funkci předsedy obhájil ministr vnitra Hamáček, přičemž jedním z jeho vyzyvatelů byl dosavadní ministr zahraničí Tomáš Petříček. Takřka ihned po sjezdu staronový šéf ČSSD oznámil, že Petříček již nebude součástí vládnoucího kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Sjezd sociální demokracie a další kroky po něm nám nedávají naději, že by bylo možné naplnit základní požadavek spolupráce, který stanovil náš sjezd. Tedy aby takový projekt přispěl k zásadní změně politické kultury v Česku a k ukončení oligarchického srůstání politické a ekonomické moci a autoritářského stylu vládnutí zemi, a to včetně odmítnutí spolupráce s Andrejem Babišem a hnutím ANO,“ vysvětlila změnu postoje spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

Berg: S Petříčkem bychom se nejspíš dohodli

O důvodech Zelených ke konci vyjednávání o spolupráci pro CNN Prima NEWS blíže promluvil jejich spolupředseda Berg. „Bylo zjevné, že na sjezdu pozice ve vedení sociální demokracie získali zejména ti, kteří preferují konzervativnější postup a kterým zároveň nevadí současné vládní působení sociální demokracie, a to nejen v současné vládě, ale zároveň i směrem k tomu, aby případně sociální demokracie nespolupracovala s hnutím ANO v příští vládě po volbách,“ řekl Berg redakci.

Následně spolušéf Zelených dodal, že kdyby byl předsedou ČSSD zvolen Tomáš Petříček, situace by mohla vypadat jinak. „Dalo by se říct, že by byla větší pravděpodobnost, že se dohodneme,“ řekl Berg s tím, že mezi zastánce spojení ČSSD se Zelenými patřil i dosavadní místopředseda sociálních demokratů Michal Šmarda. Ani on však není součástí nového vedení strany.

Další kroky směrem k říjnovým volbám mají Zelení ohlásit na on-line tiskové konferenci ve středu.

Trhliny po znovuzvolení Hamáčka

Berg přitom ještě v pátek vystoupil na on-line sjezdu sociálních demokratů, kde hlásal, že není vhodné tříštit síly, když si jsou strany v mnoha věcech podobné. „Mnoho problémů a výzev se nedá řešit samostatně, ale společně na progresivní levici,“ vzkázal členům ČSSD.

Již po znovuzvolení Hamáčka se však začaly objevovat trhliny. „My si sedneme a budeme hovořit o tom, jaké jsou možnosti spolupráce. Nijak nezastírám, že diskuse v sociální demokracii je složitá,“ řekl šéf ČSSD.

ČSSD na hraně, Zelení hluboko pod ní

Poslední předvolební průzkumy ukazují, že ČSSD bude mít velký problém se vůbec udržet v Poslanecké sněmovně. Pohybuje se totiž právě kolem pětiprocentní hranice nutné pro vstup do Sněmovny.

Ještě mnohem hůře jsou na tom právě Zelení. Ti měli zastoupení v Poslanecké sněmovně pouze jednou, konkrétně po sněmovních volbách v roce 2006, kdy získali 6,3 procenta, a dokonce usedli ve vládě tvořené kromě nich ještě ODS a KDU-ČSL. Od té doby se ale potácejí. V posledních volbách do Poslanecké sněmovny obdrželi jen 1,5 procenta hlasů a podobný výsledek Zeleným přisuzují i nynější průzkumy.

Michal Berg
Michal Berg
Zdroj: ČTK

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Náš národ je v nebezpečí. Biden není duševně v pořádku, varují američtí generálové

Náš národ je v nebezpečí. Biden není duševně v pořádku, varují američtí generálové

Více než 120 penzionovaných amerických generálů a admirálů podepsalo otevřený dopis, v němž zpochybňují duševní zdraví prezidenta Joea Bidena a regulérnost výsledků prezidentských voleb. Podle bývalých vojenských velitelů demokratická administrativa zahájila diktátorský útok na ústavní práva občanů. Otevřené hranice jsou podle nich hrozbou národní bezpečnosti a nejvíce si stěžují na cenzuru.

Andrej Babiš

Sledujte ŽIVĚ: Babiš po jednání s praktiky o očkování v jejich ordinacích

Sledujte ŽIVĚ: Babiš po jednání s praktiky o očkování v jejich ordinacích

Premiér Andrej Babiš (ANO) jedná s předsedou Sdružení praktických lékařů Petrem Šonkou, národní koordinátorkou očkování Kateřinou Baťhovou a náměstkem ředitele VZP pro zdravotní péči Davidem Šmehlíkem o postupu očkování u praktických lékařů. Zapojí se praktici masivněji do očkování? Tiskovou konferenci můžete sledovat v tomto článku. Začátek je plánovaný na 11:30.

Prudké lijáky bičují Česko: Zatopená nemocnice, bahno ve sklepech i evakuace
Prymula: Lidé se naočkují kvůli cestování. Do léta se snad zkrátí interval mezi dávkami
Napadení mladíka na koupališti v Dubí: Dva muži jdou za mříže. Další dostali podmínku
Bojoval, když se ostatní vzdali. Hrdinu Mašína nacisté krutě mučili, ale nezlomili
Karlos Vémola si pořídil dalšího medvěda. Terminátorův nový mazlík budí hrůzu
Když nemůžeš zdražit, tak to zmenši. Jak zboží v obchodech požírá „smrskflace“
reklama
reklama
Sledujte přímý přenos z Gazy: Napětí eskaluje, Izraelci hodlají přitvrdit

Izrael

Domácí zpravodajství

Pozor na očkování. Spěchat by neměli lidé s akutním infekčním onemocněním
První předpověď na léto: Sucho nehrozí, jaké budou teploty?
ODS v Praze brojí proti mýtu. To chtěl přitom zavést už její exprimátor Pavel Bém
Další články
reklama
reklama