Velikonoční projev Zelenského: Horda ani ničemnost nás nezničí. Svátek dává Ukrajině víru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru pro CNN

Zelenského velikonoční projev k Ukrajincům

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v poselství k pravoslavným Velikonocům, natočeném v kyjevském chrámu svaté Sofie, prosil Boha, aby v zemi, která se 60. den brání útoku Ruska, zavládl mír. „My všichni věříme v nové vítězství. Nezničí nás žádná horda ani ničemnost. Překonáme těžké časy,“ prohlásil.

Prezident vzýval nebesa, aby chránila obránce vlasti a všechny ty, kdo jim pomáhají, aby uchránila budoucnost děti a také pomohla truchlícím matkám překonat bolest ze ztráty dítěte ve městech a vsích, „kam Rusko přineslo smrt“.

Během války, která trvá už dva měsíce, bylo na Ukrajině zabito nejméně 213 dětí, dalších 389 bylo zraněno, uvádí ukrajinská generální prokuratura. V sobotu při ostřelováni Oděsy ruskými raketami a střelami přišla o život matka s tříměsíčním kojencem. Rusko popírá, že by útočilo na civilisty a na civilní cíle.

Zelenskyj ve svém poselství i připomněl, že Velikonoce jsou symbolem vítězství života nad smrtí, a popřál národu, „ať život vyhrává bitvu se smrtí každý den“.

„Naše srdce jsou naplněna sveřepým hněvem, naše duše zuřivou nenávistí k uchvatitelům a ke všemu, co napáchali. Nedovol, aby nás tato zuřivost zničila zevnitř, a přeměň ji v dobrou sílu, abychom porazili síly zla,“ modlil se prezident a prosil také o zachování jednoty a svornosti.

„Velký svátek nám dává velkou naději a nezničitelnou víru, že světlo zvítězí nad temnotou, dobro zvítězí nad zlem, život zvítězí nad smrtí, což znamená, že zvítězí Ukrajina!“ řekl Zelenskyj.

Ruský prezident Vladimir Putin v noci na neděli navštívil velikonoční bohoslužby v moskevské katedrále Krista Spasitele. V poselství zveřejněném Kremlem uvedl, že svátek sjednocuje lidi okolo vysokých mravních ideálů a hodnot a probouzí v nich pocity dobra, napsal server Lenta.ru.

Tagy: