Prezident Miloš Zeman má v plánu předložit další výhrady, které má vůči řediteli Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi. Toho nakonec kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) ve funkci ponechal, ale jen do doby, než o něm rozhodne nová vláda po volbách. „BIS by se neměla zabývat některými odposlechy, protože to jí nepřísluší,“ naznačil Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy s tím, že by neměla „fízlovat“ ústavní činitele.
Vláda Andreje Babiše učinila v případě rozhodnutí o setrvání Michala Koudelky v čele BIS polovičaté řešení. Koudelka ředitelem sice zůstane, jenže ne celé další období, jenž trvá pět let, ale pouze do rozhodnutí nové vlády.
Zeman o Afganistánu: NATO selhalo, Američané ztratili prestiž světového lídra
Prezident Miloš Zeman se dva dny po pádu Kábulu poprvé vyjádřil k situaci v Afghánistánu. V rozhovoru pro Parlamentní listy označil vítězství radikálního islamistického hnutí Talibán za celosvětovou hrozbu. Podle něj se v zemi opět vytvoří teroristické centrum. „Vývoj také značí, že USA ztratily prestiž světového lídra,“ dodal.
Miloš Zeman připustil, že byl kvůli tomuto řešení na Babiše naštvaný. „Ano, byl, protože i když to lze chápat jako jakýsi kompromis, tak původní verze byla, že pan Koudelka opravdu odejde, a toto se stalo takříkajíc na poslední chvíli po návštěvě pana Koudelky na předsednictvu vlády,“ uvedl.
Na konec Koudelky ve funkci tlačí dlouhodobě. V roce 2018 například prohlásil, že BIS jsou čučkaři, a několikrát požadoval Koudelkův konec v čele této tajné služby. Loni koncem roku předal Babišovi kritický materiál ohledně šéfa BIS. Několikrát ho také odmítl jmenovat generálem. Po krátké odmlce se do Koudelky pustil znovu.
Zeman: BIS nemá fízlovat ústavní činitele
„Mám vůči panu Koudelkovi zásadní výhrady a některé z nich jsem dosud veřejně neuváděl, ale po rozhodnutí vlády je v nejbližších dnech budu publikovat. Naznačím, že BIS by se neměla zabývat některými odposlechy, protože to jí nepřísluší,“ řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy.
„Důležité je, aby BIS skutečně plnila svoji funkci, jakou má definovanou zákonem, takže například odhalovala vážnou ekonomickou kriminalitu, a na druhé straně aby nefízlovala ústavní činitele,“ řekl Zeman. Zmíněné „fízlování“ může podle něho vést i k vydíratelnosti některých činitelů, mezi něž se ale nepočítá.
Nového ředitele civilní kontrarozvědky musí podle Zemana vybrat vláda, prezident do toho zasahovat nechce. „Dovedu si samozřejmě představit některá jména, ale myslím si, že to není moje primární funkce. Pokud se mě na to někdo zeptá, tak jim ta jména řeknu, ale ať si vláda vybere kohokoli kromě pana Koudelky,“ dodal.
Mluvčí BIS Ladislav Šticha uvedl, že vyjádření prezidenta nebude BIS nijak komentovat. „Obecně lze pouze konstatovat, že BIS vždy postupuje striktně podle zákona. Veškeré použití zpravodajské techniky podléhá souhlasu předsedy senátu Vrchního soudu v Praze,“ sdělil.