Zeman převzal lži opozice, kritizuje vláda. Jeho veto může stát miliardy, varuje Kalousek

Zeman vetoval zákon

Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana vetovat novelu, která má snížit platby státu do zdravotnictví, může státní pokladnu vyjít až na miliardy korun, varoval bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Vyzval proto poslance, aby rozhodnutí co nejdříve přehlasovali. Prezidenta kritizují i členové současné vlády. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) převzal prezident lživou argumentaci opozice. Vládní koalice má v dolní parlamentní komoře pohodlnou většinu 108 poslanců, řada zákonodárců ale v době vládních prázdnin čerpá dovolené.

„Nechtějí-li poslanci přijít o 1,2 miliardy ze státního rozpočtu, musí se sejít neprodleně. Dají-li přednost prázdninám a sejdou se až v září, můžeme přijít o dvakrát tolik,“ varoval na Twitteru po Zemanově vetu exministr financí Kalousek.

Vláda se skutečně chystá veto přehlasovat. „Prezident Zeman vetoval zákon a plně převzal lživou argumentaci opozice o ohrožení lékařské péče. A jaká jsou fakta o veřejném zdravotním pojištění? Za 1. pololetí zisk 6 miliard, zůstatky na účtech téměř 60 miliard. Řešení: Zemanovo veto přehlasujeme,“ uvedl na Twitteru ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Téma se výsostně týká rezortu zdravotnictví. Vyjádřil se proto také Vlastimil Válek (TOP 09). „Prezidentovo veto novely zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění považuji za chybu. Tu lze ale snadno napravit, což sněmovní většina v nejbližší době učiní. Pojišťovny mají totiž prostředků dost a kvalita či dostupnost zdravotní péče není nijak ohrožena,“ sdělil ministr zdravotnictví. „Platby na zdravotní pojištění se uměle navyšovaly kvůli pandemii. Za dva roky téměř o 100 %,“ doplnil zase předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

„Opravdu prezident nechce pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce? To zdravotníky teda pěkně podrazil! Na toto čekali desetiletí! A navíc tím podrazil i pacienty, kteří jen v roce 2024 přijdou o možná až 20 miliard! Věřím, že se nám s kolegy podaří jeho veto přehlasovat,“ vzkázal na Pražský hrad lidovecký poslanec Tom Philipp, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Opozice trvá na svém

Rozhodnutí naopak vítá opozice. „Vláda Petra Fialy zhoršuje dostupnost zdravotní péče pro naše občany a pracovní podmínky zdravotníků,“ reagoval předseda SPD Tomio Okamura. „Rozumný krok pana prezidenta. Vláda by se měla chytit za nos a přiznat si, že brát nyní zdravotnictví 14 miliard, je nebetyčná hloupost. Hlavně to ale skutečně ohrožuje kvalitu a dostupnost zdravotní péče. Upozorňovali jsme na to opakovaně a dál budeme,“ uvedla na Twitteru exministryně financí Alena Schillerová (ANO). Jak konkrétně by krok na zdravotnictví dopadl, ale neuvedla.

Tagy: