Zemřel bývalý prezident USA Jimmy Carter. Nositel Nobelovy ceny letos oslavil 100 let

Jimmy Carter v roce 2019

Zemřel bývalý americký prezident a nositel Nobelovy ceny za mír pro rok 2002 Jimmy Carter. Letos v říjnu mu bylo 100 let. Uvedl to podle agentury Reuters list Atlanta Journal-Constitution. Carter byl nejstarším žijícím prezidentem v historii USA. Bílému domu šéfoval od 20. ledna 1977 do 20. ledna 1981. Předtím působil jako guvernér Georgie a senátor. V prezidentském úřadu se podílel na mírových dohodách mezi Egyptem a Izraelem nebo na navázání diplomatických styků s Čínou.

James Earl „Jimmy“ Carter, Jr. se narodil 1. října 1924 v malém farmářském městečku Plains ve státě Georgia. Jeho otec byl zemědělec a obchodník, matka zdravotní sestra. Studoval na Georgijském technickém institutu, bakalářský titul získal v roce 1946 na Námořní akademii Spojených států amerických v Annapolisu. V americkém námořnictvu sloužil na ponorkách v Atlantickém i Tichém oceánu a dosáhl hodnosti poručíka. Kariéru ukončil v roce 1953.

K TÉMATU: Vítězem šarvátky Fica se Zelenským bude Trump, míní ekonom. Stačilo pár pohrůžek

V roce 1946 se oženil s Rosalynn Smithovou, s níž žil přes sedmdesát let, vychovali spolu dceru a tři syny. V roce 1962 Carter vyhrál volby do georgijského senátu. O čtyři roky později neúspěšně kandidoval na guvernéra Georgie. V dalších volbách však již zvítězil a v roce 1971 se stal 76. guvernérem tohoto amerického státu.

Úspěchy na domácí a mezinárodní scéně

V prosinci 1974 oznámil svou kandidaturu na prezidenta USA, o dva roky později získal nominaci od Demokratické strany a 2. listopadu 1976 byl zvolen 39. prezidentem USA, když porazil republikánského kandidáta Geralda Forda.

V úřadu prezidenta Carter sloužil od 20. ledna 1977 do 20. ledna 1981. Za jeho největší úspěchy v zahraniční politice jsou považovány dohody ohledně Panamského průplavu, zprostředkování mírových smluv v Camp Davidu mezi Egyptem a Izraelem v roce 1978 nebo navázání diplomatických vztahů s Čínou. Po celém světě prosazoval agendu lidských práv.

Na počátku své vlády Carter představil řadu ambiciózních programů sociálních, administrativních a ekonomických reforem. Většina z nich však narazila na odpor Kongresu. Jeho počáteční popularita se kvůli tomu postupně rozplynula. Za jeho úspěch se považuje vznik národní energetické politiky, deregulace některých průmyslových odvětví či zlepšení ochrany životního prostředí včetně zákona o ochraně půdy na Aljašce.

Carterův politický pád odstartoval v roce 1979. V listopadu zadrželi íránští studenti několik desítek lidí na americkém velvyslanectví v íránském Teheránu, aby tím podpořili islámskou revoluci. O měsíc později došlo k sovětské invazi do Afghánistánu a Carter se v očích mnohých začal jevit jako slabý prezident, pod jehož vedením klesá celosvětový vliv USA. Zklamáním bylo i selhání vojenské operace na osvobození amerických rukojmí v dubnu 1980. Téhož roku podle očekávání nahradil Cartera v úřadu prezidenta Ronald Reagan.

Charitativní činnost, psaní knih a přednášky

Po odchodu z prezidentského úřadu se Carter začal věnovat zejména charitě. V roce 1982 obdržel na Emoryho univerzitě v Atlantě titul designovaný profesor, který znamená, že daný člověk dosáhl mimořádných úspěchů a mnohdy též mezinárodního ohlasu. Založil také Carterovo centrum – nestranickou neziskovou organizaci zabývající se národními a mezinárodními problémy veřejné politiky.

Aktivně se zapojil do zprostředkování řešení řady politických konfliktů a problémů: v Etiopii a Eritreji (1989), Severní Koreji (1994), Libérii (1994), Haiti (1994), Bosně (1994), Súdánu (1995), oblasti afrických Velkých jezer (1995–1996), Súdánu a Ugandě (1999), Venezuele (2002–2003), Nepálu (2004–2008), Ekvádoru a Kolumbii (2008) a od roku 2003 na Blízkém východě.

Je autorem 32 knižních titulů. V ČR vyšly knihy Život ve víře (1996), Ženy, náboženství, násilí a moc (2016) a román Sršní hnízdo (2004). V roce 2002 dostal Nobelovu cenu míru „za své desetiletí neutuchající úsilí nalézat mírová řešení mezinárodních konfliktů, prosazovat demokracii a lidská práva a podporovat hospodářský a sociální rozvoj“.

V roce 2015 mu byla diagnostikována rakovina, z níž se úspěšně vyléčil. Carter zemřel více než rok po nástupu do hospicové péče ve svém domě v Plains ve státě Georgia. V městečku se svojí manželkou, která zemřela v listopadu 2023 ve věku 96 let, strávil většinu života.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Trumpovo razantní vánoční poselství: Hrozí Panamě kvůli průplavu a přejmenuje slavnou horu

Tagy: