Trumpovo razantní vánoční poselství: Hrozí Panamě kvůli průplavu a přejmenuje slavnou horu

Americký staronový prezident Donald Trump

Trump přejmenuje nejvyšší horu

Zvolený americký prezident Donald Trump v neděli oznámil, že přejmenuje nejvyšší horu Severní Ameriky zpět na McKinley. Nyní má indiánský název Denali, který jí vrátil v roce 2015 tehdejší americký prezident Barack Obama. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Trump také obvinil Panamu, že vybírá nadměrné poplatky za využívání průplavu a pohrozil, že pokud tato středoamerická země nebude vodní cestu spravovat přijatelným způsobem, mohl by požadovat předání správy nad průplavem Spojeným státům.

„Sebrali jí jméno McKinley... Byl to velký prezident,“ řekl Trump o slavné hoře v projevu ke svým příznivcům ve Phoenixu. Dodal, že jeho vláda hoře vrátí jméno 25. amerického prezidenta Williama McKinleyho, který byl zavražděn v roce 1901 a po němž se hora oficiálně jmenovala od roku 1917.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Putin je šílený a nebezpečný pro všechny. Potřebujeme jasný mírový plán, řekl Zelenskyj

O název nejvyšší hory Severní Ameriky (6 190 metrů nad mořem) se vedly letité spory. Domorodí obyvatelé pro ni používali indiánský název Denali (Vysoká), který oficiálně uznal v roce 1975 i stát Aljaška. Ten pak tlačil na federální vládu, aby indiánský název rovněž uznala, což udělal až v roce 2015 demokratický prezident Obama. Podle Reuters to zdůvodnil mimo jiné tím, že McKinley horu nikdy nenavštívil a neměl žádné vazby k ní ani k Aljašce.

Trumpův záměr horu znovu přejmenovat kritizovala už mimo jiné republikánská senátorka za Aljašku Lisa Murkowská. „Existuje jen jedno jméno, které si nejvyšší hora Severní Ameriky zaslouží, a to je Denali,“ napsala na sociální síti X.

McKinley se stal americkým prezidentem v roce 1897 za republikány, stejně jako nyní Trump. V roce 1898 vedl španělsko-americkou válku, po níž Spojené státy ovládly Portoriko, Guam, Filipíny a Kubu. Jako prezident také zvýšil ochranná cla, aby podpořil americký průmysl, napsala agentura Reuters.

Trump pohrozil Panamě

Ve svém projevu Trump také obvinil Panamu, že vybírá nadměrné poplatky za využívání Panamského průplavu. Na své sociální síti v sobotu také napsal, že by průplav nenechal spadnout do „špatných rukou“ a varoval před potenciálním čínským vlivem.

Trumpovo varování zvýrazňuje očekávaný posun americké diplomacie pod novým prezidentstvím. Trump se ani v minulosti neostýchal pohrozit i spojencům a používat agresivní rétoriku vůči protějškům, poznamenala agentura Reuters.

Spojené státy Panamský průplav z velké části postavily a desítky let okolní území spravovaly. Americká vláda plně předala kontrolu nad kanálem Panamě v roce 1999 po období společné správy.

„Poplatky, které vybírá Panama, jsou směšné, zvláště při vědomí mimořádné štědrosti, kterou Spojené státy Panamě projevují,“ napsal Trump ve svém příspěvku. Zdůraznil, že průplav nebyl předán Panamě proto, aby z něj měla prospěch, ale jako symbol spolupráce. „Jestliže principy, morální i právní, tohoto velkorysého gesta nebudou dodržovány, budeme požadovat, aby nám byl Panamský průplav navrácen. A to zcela a bez debaty,“ varoval Trump.

Jde o mimořádně vzácný případ, kdy vrcholný americký politik varuje, že by mohl na suverénní zemi tlačit, aby předala část svého území. Na Trumpovo prohlášení reagoval v krátkém proslovu panamský prezident Mulino, podle kterého se nelze o suverenitě a nezávislosti země dohadovat. „Každý metr čtvereční Panamského průplavu a jeho okolí patří Panamě, a bude tomu tak i nadále,“ řekl Mulino v projevu zveřejněném na síti X. Dodal, že poplatky nejsou vybírány z rozmaru a Čína ani žádná jiná země nemá přímý ani nepřímý vliv na provoz průplavu.

V prosinci 1989 provedly Spojené státy vojenskou invazi do Panamy a sesadily tamního diktátora Manuela Noriegu. Mezi důvody invaze bylo mimo jiné i údajné ohrožení neutrality Panamského průplavu.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Šílený nápad, žebrání s ušmudlanou čepicí. Fiala a spol. kritizují Fica kvůli Putinovi

Tagy: