Mlžení o Bidenově zdraví
Americký prezident Joe Biden se stáhl do ústraní, omezil komunikaci s médii a veškeré síly dává do finalizace posledních plánů své končící administrativy. Podle listu The New York Times viditelně stárne a slábne každý den. Nástupce Donalda Trumpa už nekomentuje, zato na sebe upoutal pozornost v Angole, kde se znovu spekulovalo o prezidentově fyzické kondici.
Před rokem touto dobou byl Biden plně odhodlaný obhájit svůj mandát a zabránit Trumpovi v návratu do Bílého domu. Jenže v polovině roku se kandidatury vzdal ve prospěch Kamaly Harrisové. V kampani ji Biden podporoval a varoval, že Trump je hrozbou pro demokracii. Harrisová přesto prohrála.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: První den v úřadu budu diktátor, říkával Trump. Podívejte se na pět věcí, které chce stihnout
A po volbách demokratické téma „Trump jako diktátor a fašista“ tak nějak vyšumělo. „Poté, co opakovaně varoval, že Trump představuje existenční hrozbu pro americkou demokracii, se Biden odmlčel a dokonce i jeho asistenti odmítají odpovídat na otázky, zda je nastupující prezident stále nebezpečný,“ popsal list The New York Times.
Biden teď vlastně nekomentuje skoro nic. S médii příliš nemluví a snaží se dotáhnout plány končící administrativy. Tím hlavním je příměří v Gaze a Libanonu. Biden se ale také vydal do Angoly, kde Američané pomohli vybudovat železnici, upozornil web BBC.
Biden přijal svůj osud, píše list
Právě při návštěvě africké země si novináři všimli, jak moc Bidena prezidentské povinnosti zmáhají.
„Nastává soumrak Bidenova prezidentství, poslední dny závěrečné kapitoly jeho půlstoletí trvající politické cesty. Čas Bidena dohání. Každým dnem vypadá o něco starší a pomalejší. Jeho asistenti říkají, že v situační místnosti zůstává stále dostatečně bystrý, když volá světové lídry, aby zprostředkovali příměří v Libanonu nebo se vypořádali s chaosem syrského povstání. Je však těžké si představit, že by si vážně myslel, že bude moci vykonávat nejstresovější práci na světě další čtyři roky,“ analyzuje The New York Times.
Podle něj Biden stále těžce nese, že musel z kampaně po nátlaku ustoupit. A že ani jeho viceprezidentka nedokázala Trumpa porazit. „Bolí to. Stále to pálí. Ale na rozdíl od Trumpa před čtyřmi lety tento prezident výsledek přijímá,“ píše list.
Dohady o prezidentově fyzické kondici se ostatně znovu rozvířily v Africe, když měl Biden navštívit muzeum otroctví. Místo toho, aby šel do budovy, se exponáty vynesly ven, aby se na ně prezident podíval. Jelikož v muzeu byly příkré schody, lidé spekulují o tom, že Biden nechtěl dovnitř kvůli nim. Bílý dům ale takovou interpretaci odmítá stejně jako vedení muzea.
Biden stále pracuje
Ať už to bylo jakkoli, pozorovatelé kvitují, že Biden ve svém věku a na konci svého mandátu – kdy už je jasné, že nebude pokračovat – vůbec tak daleko létá.
„Biden stále podniká náročné cesty do vzdálených destinací, jako je Amazonie nebo Angola, zatímco jiní na jeho místě by se nejspíš ani neobtěžovali. Jeho jednání v Brazílii vedla k přijetí mezinárodních závazků v oblasti změny klimatu a jeho cesta do Angoly měla upozornit na železnici, kterou USA podporují a která se staví napříč africkým kontinentem a která soupeří o vliv s Čínou, což jsou obě hlavní výzvy této doby,“ uzavřel list The New York Times analýzu o hořkém konci Bidenova prezidentství.
Které končí v době, která je pro něj už tak hodně složitá. V předvánočním čase si Biden každoročně připomíná chmurnou událost. V roce 1972 krátce před svátky zemřela při autonehodě jeho první žena s dcerou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ostrá hádka o Ukrajinu. A dost, neurážej české občany, pustila se Konečná do Zdechovského