Ve věku 76 let zemřel bývalý československý reprezentant v cyklistice Róbert Hutyra. Památná je zejména jeho emigrace z komunistického Československa. V roce 1983 s rodinou uletěl ve vlastnoručně vyrobeném horkovzdušném balónu.
Hutyra zemřel ve středu po velkých zdravotních komplikacích. Sportovní svět na něj vzpomíná jako na pětinásobného mistra Slovenska a dvojnásobného mistra Československa v cyklistice.
Euforie i smutek lyžařky Dubovské: Škoda, že se mamina nemohla radovat se mnou
Venku se konečně začíná prosazovat jaro, sezona teprve před pár týdny skončila, ale lyžařka Martina Dubovská už spřádá plány na další zimu. Vymýšlí, jak se ještě posunout. Uplynulý ročník byl tím vůbec nejlepším v její kariéře. Ovšem zároveň také nejsmutnějším. O velké životní ztrátě mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.
Jako sportovec to ale za minulého režimu neměl jednoduché, protože závodit směl jen na domácí půdě. A tak se rozhodl spolu s manželkou a dvěma dětmi emigrovat do USA. A to zcela originálním způsobem.
S manželkou Huryta v roce 1981 vyrobil svůj první horkovzdušný balón. Cyklista stříhal pásy látky a jeho manželka je sešívala. Když zjistili, že jejich první balón by přelet nezvládl, spálili ho. Na druhý pokus si československý reprezentant lépe nastudoval, jak stroj vyrobit. Použil látku na nepromokavé pláště do deště a dno kovové gondoly svařil z ocelového plechu, který rodinu chránil před střelbou.
V roce 1983 byl balón hotový. Manželé dali výpověď v práci pod záminkou stěhování a chystali se na emigraci. Jejich čtrnáctiletá dcera a jedenáctiletý syn se o plánu dozvěděli pár dnů před odletem.
Původně chtěla čtyřčlenná rodina utéct ze Slovenska do Rakouska, ale cestu zkomplikovalo počasí. 7. září 1983 nakonec Hurytovi vzlétli u Božic na Znojemsku. Vzali si sebou čtyři propanbutanové lahve, dvě tašky s věcmi a na koš balónu československý reprezentant připevnil i závodní kolo.
Pohraniční stráž vystřelila světlice
Během letu ale museli jednou přistát, a to ještě na území Československa, protože zapomněli vyměnit propanbutanovou láhev. Pohraniční stráž vystřelila světlice, ale nakonec se Hutyrově rodině po necelé hodině podařilo doletět do Rakouska. „Bicykl připevněný ke korbě nám posloužil jako kotva, když se zachytil o poslední řádek na vinici,“ vzpomínal Hutyra v knize 55 minut mezi životem a smrtí.
Z Rakouska se pak rodina přesunula do Ameriky, za což jim blahopřál i tehdejší prezident USA Ronald Reagan. V Coloradu se svými blízkými žil Hutyra, dokud nezačal mít problémy se srdcem. Po několika operacích se i s rodinou vrátil do Luhačovic.