Ve věku 90 let zemřel legendární herec a dabér Stanislav Fišer. Jeho hlasem promlouvali například filmový Vinnetou nebo inspektor Clouseau v cyklu komedií o Růžovém panterovi. Jeho smrt Blesku potvrdila jeho partnerka Antonie Hemerková.
V roce 2004 Fišer prodělal rakovinu hrtanu, od té doby slavný dabér mluvil jen s pomocí přístroje. „Standa už není, je v hereckém nebíčku, zemřel v noci po dlouhé nemoci,“ řekla Blesku Hemerková.
Herec a dabér v poslední době trpěl mnoha zdravotními problémy, o kterých i sám mluvil. „Jsem nemocný, ale moc. Jsem na vozíku. Málo vidím a psát rukou nemohu vůbec. Držte mi palce, možná jsem teď na řadě,“ reagoval v říjnu 2020 na smrt svého kolegy herce Karla Fialy.
Přítelkyně promluvila o Šafránkové: Odmítala se léčit, ze smrti si dělala srandu
Před rokem zemřela jedna z nejpopulárnějších českých hereček Libuše Šafránková. Skonala dva dny po svých 68. narozeninách v nemocnici, kde ji čekal plánovaný zákrok. Jak vyšlo s odstupem času najevo, s osudem byla smířená.
Fišer se narodil 14. prosince 1931 v Hořicích v Podkrkonoší jako nemanželské dítě herečky kočovné divadelní společnosti a starožitníka z Vysokého Mýta. S divadlem začínal velmi brzy jako ochotník, už v 15 letech odešel do Prahy.
Po druhé světové válce nejprve hrál v Divadle pro mládež nebo na Vinohradech, po angažmá v Divadle Jiřího Wolkera a v Burianově Divadle D34 ho Jan Werich přijal v roce 1959 do Divadla ABC. To bylo později sloučeno s Městskými divadly pražskými, kde zůstal Fišer v angažmá do roku 1993 a později tam hrál jako stálý host. Za více než půlstoletí tam vytvořil přes osm desítek rolí. Na jevišti se přitom objevoval i řadu let poté, co ho vážná choroba připravila o hlas, například v inscenaci Pan Kaplan má třídu rád.
Řadu příležitostí Fišer dostal i ve filmu. Jeho prvním snímkem bylo Krškovo psychologické drama Až se vrátíš z roku 1947. Režiséři ho pro jeho vzhled využívali nejčastěji ke ztvárnění zajímavých figurek z podsvětí, slabošských nebo intrikánských typů, celkem má na kontě na 120 postav. Zahrál si například v seriálu Hříšní lidé města pražského, 30 případů majora Zemana, Pan Tau a ve filmech Smrt černého krále, Pěnička a Paraplíčko a Drahé tety a já.
Fišer, který dostal za celoživotní mistrovství v této oblasti cenu Františka Filipovského, se výrazně uplatnil i v dabingu. Jeho hlasem mluvili například náčelník Apačů Vinnetou, inspektor Clouseau, účetní Fantozzi, přítel včelky Máji Alexander nebo animovaný Asterix. „Říkali jsme mu papoušek. V dabingu uměl to, co jiní nezvládali, dokázal zkrátka nemožné,“ řekla o něm režisérka Olga Walló.